Facebook Google+ Twitter

Abell S1063 - sięgając poza granice poznania

Gromada galaktyk Abell S1063 to potencjalne domostwo miliardów nowych nieznanych światów. Na ich odkrycie składają się prace programu Frontier Fields, który bada odległy Wszechświat, dzięki zjawisku soczewkowania grawitacyjnego.

Gromada galaktyk Abell S1063. / Fot. Credit: NASA, ESA, and J. Lotz (STScI)Nagromadzenie samych galaktyk na prezentowanym zdjęciu, może przyprawić o zawrót głowy. A jest to ledwie znikomy skrawek Uniwersum. Wgląd w przestrzenie głębokiego nieba z wykorzystaniem Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, pozwala dojrzeć obraz o wiele odleglejszego wszechświata.

Plama światła rozlewająca się w środkowej części fotografii, to gromada galaktyk Abell S1063 w gwiazdozbiorze Żurawia. Obiekt o miliardy przekraczający masę Słońca i zawierający setki galaktyk. Odległy od Ziemi o 4 miliardy lat świetlnych. Potęga grawitacji tej gromady sprawia, że zakrzywienia i powiększenie promieni światła od obiektów leżących za nią, pozwala na obserwacje zgodnie ze zjawiskiem soczewkowania grawitacyjnego.

Efekty zakrzywienia są widoczne w postaci dziwnych linii i pociągłych uwypukleń, które tworzą łuki wokół gromady. Są to galaktyki, których obraz został zniekształcony przez soczewkowanie grawitacyjne, tworząc częściowo pierścień Einsteina. Efekt nazwany na cześć słynnego fizyka, który zawarł w swojej teorii względności przewidywania dotyczące tego zjawiska.

Wpatrywanie się w głąb przestrzeni to oczywista sposobność do podróży w przeszłość. Astronomowie drobiazgowo badają historię czasu z którego dotarło światło. Póki co, dostrzeżono galaktykę jaką była zaledwie 1 miliard lat po Wielkim Wybuchu (!). Zdjęcie, które przedstawia te chwile, daje zarazem dowód, iż Abell S1063 pozwala na dociekania nad czasami jeszcze wcześniejszymi.


źródło: New Scientist

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawy artykuł...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.