Facebook Google+ Twitter

Abonament RTV. Alternatywna opłata?

Opłata abonamentu RTV może być uiszczana w prostszy sposób.

Wiele się mówiło na temat płatności abonamentu radiowo-telewizyjnego. Było wiele pomysłów i rozwiązań, sporo wadliwych jak m. in. łączenie opłaty z rachunkiem za elektryczność.

Do czego może prowadzić obecne rozwiązanie?


Obecne rozwiązanie zastosowane przy przepisie o abonamencie radiowo-telewizyjnym, najprawdopodobniej jest nastawione na fakt, dobrowolnego uzupełnienia bazy danych użytkowników odbiorników radiowych bądź radiowo-telewizyjnych, obecnie zwolnionych z tejże opłaty po przekazaniu zaświadczenia do tego uprawniających. Przypuścić jednak też można, że gdy owa baza danych będzie wypełniona w większości (licząc od szacunkowej liczby potencjalnych płatników), zostaną wprowadzone kolejne tym razem zaostrzone rozwiązania prawne z dopracowanym mechanizmem ściągalności.

Czy może istnieć lepszy sposób na uiszczanie abonamentu RTV?


Otóż tak. Właściwym pomysłem wydaje się być koncepcja, aby mieć możliwość wyboru na które medium jest przeznaczona opłata (radio bądź telewizję). Jak również aby móc zrealizować opłaty za pomocą telefonu komórkowego, na przykład przy pomocy tak powszechnej dziś formy płatnych przy użyciu płatnych SMS-ów (tzw. premium).

Pomysł wydaje się godny rozpatrzenia, zważywszy na fakt że już teraz jest on w realizacji przez wiele rozgłośni, ukryty pod postacią SMS-a komunikacyjnego redakcji. Dlatego wydaje się być uzasadniony postulat do władz o zalegalizowanie obecnego stanu rzeczy, jak też apel do ich wyborców o zdecydowany nacisk w tej sprawie.

Puenta


W obliczu tak rysujących się możliwych perspektyw, zdecydowanie należałoby zadbać o najkorzystniejsze rozwiązanie dla wszystkich, a co najważniejsze maksymalnie zdemokratyzowane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

O ile pamiętam, Czechy sprowadziły opłatę abonamentową do swoistego podatku. Lecz dały społeczeństwu coś w zamian: i tym czymś miał być kompletny brak reklam w telewizji publicznej.
Ma to bardzo szerokie znaczenie. Bo prócz wdzięczności telewidzów pociągnęłoby za sobą kolosalne skutki w samej telewizji. Odpadłoby wielu wybitnych specjalistów od reklamy, finanse stałyby się bardziej przejrzyste, i zarobki co niektórych również. Pociągnęłoby za sobą zmiany w całych mediach również - jeśli zarządcy TVP by na tym zależało? Odbiło by się na mediach prywatnych - gdyż w przypadku dobrego zarządu w TVP i odpowiednio dobranego repertuaru wymusiłoby konkurencję jakościową.
Nam się natomiast nakazuje płacić nie dając nic lepszego w zamian. Cementuje się natomiast pewien skostniały układ. Mnie się to nie podoba.
O roli telewizji publicznej świadczą rozgrywki które właśnie kończą się pozbawieniem tego medium oglądalności na ponad 70 procentach powierzchni kraju w wersji cyfrowej. I robi to właściciel - czyli aktualnie rząd Tuska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.