Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10114 miejsce

Abonament za telewizję doliczony do rachunku za prąd? Może tak być już wkrótce

Minister Bogdan Zdrojewski zapowiedział, że być może już wkrótce uda się zwiększyć ściągalność abonamentu radiowo-telewizyjnego. Niewykluczone, że opłaty zostaną dołączone do rachunku za prąd.

 / Fot. Bin im Garten, CC3.0Jak zapewniał w radiowych "Sygnałach dnia" minister Bogdan Zdrojewski, projekt jest skoncentrowany przede wszystkim na rozwiązaniu problemu finansowania mediów publicznych oraz uproszczeniu zasad poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego. "Chcielibyśmy zamienić abonament na opłatą audiowizualną, zrezygnować z rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych i obniżyć tę opłatę. Rozstrzygnie parlament, według mojej oceny, te opłaty mogłyby być nawet o połowę niższe, w stosunku do tego, co jest w chwili obecnej" - twierdzi Zdrojewski. Obecnie opłata miesięczna za abonament radiowo-telewizyjny wynosi 18,65 zł. Marszałek informuje także, o propozycji nowego systemu pobierania tej opłaty. "Sprawdzane jest, czy opłata może być pobierana od adresu domowego, czyli od gospodarstwa domowego (...) oraz czy można tę opłatę dołączyć do jakiegokolwiek innego rachunku" - dodaje.

Minister twierdzi, że obecnie obowiązujące zasady pobierania tej opłaty są nieprzystosowane do nowych technik odbioru, kiedy to nie trzeba posiadać odbiornika telewizyjnego, czy radiowego, żeby móc być słuchaczem i widzem. Do tej pory zmiany w ustawie medialnej nie były możliwe przede wszystkim przez rozgrywki polityczne. Minister ma nadzieję, że tym razem porozumienie zostanie osiągnięte: "Wydaje mi się, że będzie zgoda polityczna, co do konieczności utrzymania mediów publicznych w systemie dofinansowania, ale też mam nadzieję, że sama opłata nie będzie budzić wątpliwości. Myślę, że wszyscy są zgodni, co do tego, że opłata ta powinna występować, a po drugie, że powinna być niższa od obowiązującej".

Na ostateczną wersje ustawy, jak twierdzi Zdrojewski, musimy poczekać do września. Dowiemy się wtedy, czy nowa opłata audiowizualna będzie pobierana od każdego gospodarstwa domowego, czy też doliczana do rachunków np. za prąd.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Abonament radiowo-telewizyjny jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi; dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie prezydenta i opozycji dla jego zniesienia - zapowiedział premier Donald Tusk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie za bardzo rozumiem, skoro nie oglądam tv /znam takich osób więcej/ to dlaczego mam płacić na pensje celebrytów zarabiających do kilkudziesięciu tys. miesięcznie ? Nie mówiąc już o dyrektorach działów tv, ich zastępców, kierowników, sekretarki - z tego uzbierałaby się całkiem pokaźna grupa ludzi żyjących na cudzy koszt. Pomysł przymusowej "zrzutki" na tych ludzi wydaje mi się kompletnie nielogiczny. Niech zaczną od promowania konkretnych wartości, a nie zachwycania się samymi sobą - może wtedy się na nich zrzucę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.