Facebook Google+ Twitter

Abonament zniknie, Farfał się pakuje

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-05-22 07:59

Wczoraj, po burzliwej dyskusji, posłowie przegłosowali ustawę medialną. Nie będzie już abonamentu. Za to powstanie Fundusz Zadań Publicznych. O programach "misyjnych" będą decydowali urzędnicy, a regionalne ośrodki TVP zostaną przekształcone w spółki.

 / Fot. PAP Radek PietruszkaFundamentalna zmiana wynikająca z nowej ustawy - koniec abonamentu od 1 stycznia 2010 r i programy misyjne w stacjach komercyjnych. Dziś opłata nie za oglądanie telewizji, ale za samo posiadanie telewizora wynosi 18,68 zł miesięcznie, a radioodbiornika - 5,94 zł. Ustawa nie wprowadza jednak abolicji dla osób, wobec których toczy się postępowanie o uchylanie się od płacenia daniny, która jest obowiązkowa do końca tego roku.

Programy misyjne będą powstawać z licencji Funduszu Zadań Publicznych przy KRRiT. Misyjne, czyli realizujące zadania publiczne. Co warto podkreślić, o środki FZP będą mogli występować nie tylko nadawcy publiczni, ale też komercyjni, np. Polsat czy TVN.

Nowa KRRiT będzie liczyła siedmiu członków (teraz ma pięciu), z czego trzech powoływać ma Sejm, a po dwóch prezydent i Senat. Ich kadencja zostanie skrócona z sześciu do czterech lat.
Liczba nadawców publicznych wzrośnie z 19 do 35. A to dlatego, że oddziały terenowe TVP zostaną zlikwidowane. W ich miejsce powstaną niezależne ośrodki regionalne - tak samo jak w Polskim Radiu.

Zdeklarowanym przeciwnikiem nowej ustawy był od samego początku PiS. - Ona posiada błąd prawny. Jest nim pomoc publiczna, jaką zgodnie z nową ustawą dostaną media. Takie sprawy jeszcze na etapie projektu trzeba było ustalić z Komisją Europejską - mówiła posłanka PiS Elżbieta Kruk, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Ale nie tylko ten wątek finansowania mediów publicznych rozgrzewał emocje posłów. Kontrowersje budziła także wysokość Funduszu Zadań Misyjnych. - Ma on wynosić minimalnie 880 mln zł, czyli tyle, ile wpłynęło z abonamentu w 2007 r. - tłumaczy Urszula Augustyn z PO. - Może być oczywiście zwiększony, jeśli poprawi się sytuacja budżetu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Telewizja publiczna w Polsce to wór bez dna i moąna tam każde pieniądze utopić bez śladu, telewizje lokalne to dopiero żenujący obraz całości.
Osobiście jestem za telewizją na wzór BBC.
Polikwidacji abonamentu proponuje prywatyzacje ośrodków tv regionalnych ,obecnie już są na samym dnie więc pora na zmiany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

to może media publiczne wogóle przestaną mówić o polityce:), co do kwoty w wysokości 880 mln jest ona rzeczywiście żenująca to tyle ile przychodu z reklam ma sama Wyborcza i ma się za to utrzymać telewizja i radio wraz z oddziałami lokalnymi toż to chyba mission impossible jest...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.