Facebook Google+ Twitter

Aborcja - ludzie ludziom zgotowali ten los...

  • Anna Kot
  • Data dodania: 2006-08-11 08:56

Jedni twierdzą, że to dobre wyjście jeśli matka nie jest w stanie zapewnić dziecku właściwej opieki. Inni upierają się, że to morderstwo jak każde inne. Ile ludzi na świecie, tyle opinii na temat aborcji...

Żyjemy w państwie katolickim, gdzie aborcja jest w większości przypadków potępiana, a matki, które zdecydowały się na przerwanie ciąży skazane są na wytykanie palcami i odrzucenie przez środowisko. Na całym świecie usuwa się ok. 50 mln ciąż, a w Polsce liczba ta wynosi ok. 300 tys. Dane te nie ukazują jednak ciąży przerwanych za pomocą środków poronnych, więc liczba zabitych płodów może być znacznie większa.

Trzy legalne przypadki

W naszym kraju aborcja jest dopuszczalna tylko w kilku przypadkach – gdy dziecko jest efektem gwałtu, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się ciężko chore i gdy ciąża zagraża życiu matki. Do aborcyjnych podziemi zgłaszają się kobiety, nie spełniające żadnego z powyższych kryteriów. Bywa również tak, że kobiety z krajów gdzie jest to zabronione, wyjeżdżają na zabieg za granicę. Aborcja jest legalna m.in. w Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Matka, dziecko, człowiek usuwający ciążę

Matka: Do podziemi aborcyjnych często zgłaszają się nastolatki, które "wpadły". Nieplanowana ciąża zrujnuje im całe życie. Będą musiały przerwać naukę, przynajmniej na jakiś czas. Boją się reakcji rodziców i otoczenia. A wreszcie: utraty wolności, możliwości imprezowania, szybkiego wejścia w dorosłe życie. Po zabiegu, kobiety przeżywają zazwyczaj silny psychiczny wstrząs. Zdarza się, że aborcja czyni je także bezpłodnymi.
Dziecko: Kiedy zaczyna się ludzkie życie? Na stronie www.hli.org, mówiącej o obronie życia czytamy: "Od momentu poczęcia są obecne wszystkie elementy, które tworzą nową istotę ludzką. Gdy połączą się chromosomy pochodzące od ojca i matki, powstaje absolutnie unikalna, całkowicie niepowtarzalna osoba ludzka. Od tego momentu zaczyna się nowe życie. Dalsze kształtowanie się tej osoby polega jedynie na rozwoju, wzroście i dojrzewaniu. Dziecko rośnie od momentu poczęcia. I rozwija się przez całe swoje życie". Jest to więc człowiek. A że nic nie czuje..? A czy zamordowanie kogoś, kto pozostaje wpływem narkozy jest również usprawiedliwione?
Człowiek usuwający ciążę: Dlaczego nie napisałam po prostu "lekarz"? Bo nie zawsze tak jest. Często osoby, które podejmują się usunięcia ciąży, nie posiadają już zaszczytnego tytułu doktora. Co czuje wykonawca? Nie ulega watpliwości, że człowiek ten kogoś zabija. Czy zastanawia się czasem: "Ile osób więcej chodziłoby po tym świecie gdyby nie ja? Kim by teraz byli?" Wątpię.

Ryzyko, jakie niesie za sobą aborcja
Matki decydujące się na przerwanie ciąży często nie wiedzą czym to grozi. W USA przeprowadzono badania, z których wynika, że co ósma kobieta po zabiegu aborcji zachorowała na raka piersi. "Ryzyko zachorowania kobiety na raka piersi jest związane z wysokim poziomem hormonów, które organizm kobiety wytwarza w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży, tj. w czasie, w którym dokonuje się najwięcej zabiegów przerwania ciąży. Ten zwiększony poziom hormonów w naturalny sposób jest korygowany przez organizm kobiety w późniejszych miesiącach ciąży, co oznacza redukowanie ryzyka zachorowania w sposób biologiczny." Badania prenatalne pozwalają na rozpoznanie wad i ciężkich chorób płodu już we wczesnym stadium ciąży. W wielu przypadkach już dziś wczesne leczenie może usunąć skutki choroby genetycznie uwarunkowanej. Poza tym, niektóre choroby uwarunkowane genetycznie ujawniają się dopiero w okresie dojrzałości, dając możność przeżycia wielu lat w stosunkowo dobrym zdrowiu.

Przerwanie ciąży grozi nie tylko pogorszeniem stanu zdrowia fizycznego. To także zszarpanie psychiki. Jeśli kobiety odważą się o tym mówić, idą do psychologa i starają się normalnie żyć. Gorzej, gdy tłumią to w sobie, a z dnia na dzień rośnie w nich poczucie winy i żal.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

@Annatysiącanocy:
Lub wystarczy mieć poukładany światopogląd.
@Thuringwethil:
"zapewne dlatego, że płód to płód a człowiek to człowiek."
W którym momencie płód przestaje być płodem a zaczyna być człowiekiem? I dlaczego?
Dlaczego dziecko przez co najmniej kilka tygodni jest jeszcze mocno nierozwinięte pod względem koordynacji psychoruchowej, kiedy np. żyrafy po 15 minutach od narodzin już hasają?

Chciałbym jeszcze zauważyć(poniekąd nawiązując do pierwszego pytania):
Albo mamy rewolucję i jest jeden moment zmienienia się nieżywego zlepka komórek w człowieka(dlatego pytam o wskazanie tego momentu i uzasadnienie), albo wszystko rozwija się powoli w pełnym cyklu który ma swój początek w podziale zygoty.

Autorko, ciekawe spostrzeżenia, nie czepiam się opinii bo to hydepark(no i podzielam poniekąd tę opinię). Natomiast nie daję plusa gdyż - temat rzeka a wody jakoś mało;).

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
thommy
  • thommy
  • 17.09.2006 18:07

fajny

Komentarz został ukrytyrozwiń
alunia
  • alunia
  • 05.09.2006 12:26

nie wierzę w Boga, wierzę w PRAWO WYBORU

Komentarz został ukrytyrozwiń

kto wierzy w Boga, ten wierzy w życie i nie ma tu co gadać. Aborcja jest grzechem

Komentarz został ukrytyrozwiń

zazdroszczę ludziom, którzy mają zdecydowany stosunek do aborcji. Trzeba być tytanem intelektu lub matołem, żeby w tej kwestii powiedzieć: tak, tak lub nie, nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

,,Na całym świecie usuwa się ok. 50 mln ciąż, a w Polsce liczba ta wynosi ok. 300 tys" - nie wiem skąd autorka wzięła te dane, najprawdopodobniej z okolic księżyca. Niemniej, artykuł bardzo dobry i dosadny - plus.
Jesli debatujemy o tym, czy aborcja powinna być legalna, albo jakie są jej pozytywne skutki. Równie dobrze moglibyśmy kłócić się o zasadności holocaustu i jego zasługach dla ludzkości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

... ucięło mi koniec ... tu bez opieki Państwa się nie obejdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuchaj super, Ty i Twoja żona zdecydowaliście się na dzieci. Ale są na świecie osoby, które się nie decyzują. Czy nie powinny mieć prawa wyboru? Aborcji najmniej jest w tych krajach, które stosują zakrojone na szeroką skalę programy edukacji seksualnej. Emocjonalna rozmowa o aborcji nie miałaby wielkiej racji bytu, gdyby w naszym kraju istniał taki progam, lub choćby programik. Aborcja jest i będzie faktem, pozostaje dążyć do tego, aby kobiety miały mozliwość minimalizowania ryzyka zajścia w ciążę - a tu bez opieki Państwa (edukacja seksualna, programy społeczne, tania i dostępna antykoncepcja, no i przede wszystkim WIEDZA WIEDZA WIEDZA

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hej Asen :) zapewne dlatego, że płód to płód a człowiek to człowiek. Dlaczego odłącza się respirator w wypadku braku rejestracji fal mózgowych? Płód, ciąża - to nie dziecko, wbrew powszechnemu nazewnictwu. No i dlaczego w naszym kraju najważniejszą wagę przykłada się do tak zwanych dzieci nienarodzonych - z kompetnym pominięciem kobiet, rodzin, oraz już żyjących dzieci? PS to, że ktoś jest "za aborcją" nie oznacza, że propaguje usuwanie ciąży jako jako metodę antykoncepcyjną. To jednie oznacza, że daje kobiecie prawo wyboru, z pełną świadomością, że ten wybór jest trudny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z publikacji WHO pt : "BEZPIECZNE PRZERWANIE CIĄŻY - Wskazówki techniczne i dotyczące polityki zdrowotnej dla systemów ochrony zdrowia" : "Następstwa długofalowe. Ogromna większość kobiet, które poddały się prawidłowo przeprowadzonemu zabiegowi przerwania ciąży, nie odczuje żadnych długotrwałych skutków dla zdrowia ogólnego ani reprodukcyjnego. Odsetek kobiet, u których występują poważne komplikacje po przerwaniu ciąży, jest niewielki (Światowa Organizacja Zdrowia 1997).
Badania wykazują, że nie ma związku między bezpiecznie przeprowadzonym zabiegiem przerwania ciąży w pierwszym trymestrze a powikłaniami podczas następnych ciąż (Hogue et al. 1999). Rzetelne dane epidemiologiczne wykazują, że nie ma zwiększonego ryzyka raka piersi wśród kobiet, które poddały się zabiegowi przerwania ciąży w pierwszym trymestrze (Melbye et al. 1997). Z szeroko przeprowadzonych badań (Dagg 1991) wynika, że ujemne następstwa psychologiczne występują u niewielkiej liczby kobiet i są prawdopodobnie kontynuacją wcześniejszego stanu."

Żródło : strona WHO

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.