Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8621 miejsce

Aborygeńska artystka pozywa polski hotel za wykorzystanie dzieła

Bibi Barba, aborygeńska artystka zamierza przybyć do Polski w związku z naruszeniem jej praw autorskich. Wskazuje na Hotel Eclipse w Domasławiu, jako bezprawnie wykorzystujący dzieło, którego jest autorką.

Z serii W najbliższym czasie aborygeńska artystka Bibi Barba wyruszy w podróż do Polski, by zapoczątkować działania prawne przeciwko hotelowi, który naruszył jej prawa własności intelektualnej. Odkrycia dokonała około dwóch lat temu. W niedawno otwartym [w 2012r. - przyp. aut.] hotelu Eclipse w Domasławiu, zawłaszczono jedną z jej prac i wykorzystano dla potrzeb wystroju wnętrza.

Artystka utrzymuje, że nigdy nie została poproszona o zgodę, nie było rozmów dotyczących praw autorskich, zaś projektantka Ewa Smuga oznajmiła jedynie, że praca Bibi Barby była dla niej inspiracją. Aborygenka mówi, że czuje się "wypatroszona". Swoje malowidła z serii "Kwiatów pustyni" rozpoznaje w całym 44-pokojowym hotelu. Geometryczne wzornictwo daje się natychmiast zauważyć, poczynając od barowego kontuaru i paneli ściennych w restauracji, poprzez dywany, aż po mydelniczki i krzesła.

Bibi Barba podkreśla emocjonalny związek ze swoją pracą i zaznacza: "To pogwałcenie moich praw człowieka."

"Kwiaty pustyni" są serią sześciu akryli na jedwabiu, namalowanych w 2009 roku; był to czas kiedy artystka rozważała decyzję o rozwodzie. Prace zostały zakupione przez prywatnych kolekcjonerów za 3000 do 5000 dolarów.

Oszustwa i fałszerstwa w świecie sztuki są prawdziwą plagą, nadto niebywale zyskowną. Zbrodnie tego rodzaju napędzają zyski szacowane w miliardach dolarów na całym świecie. Według FBI, można mówić o 4 do 6 mld dolarów nielegalnych obrotów każdego roku.

O skali przestępczego procederu może świadczyć, że nawet około jednej trzeciej prac na australijskim rynku sztuki może być sfałszowanych. Przy czym eksperci i władze uważają, że trudno o wiarygodne dane, gdyż wiele przypadków nie zostaje zgłoszonych.

źródło: sbs

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.