Facebook Google+ Twitter

Abp Dzięga grozi: Kto jest za in vitro niech nie prosi o komunię

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-11-18 17:23

W niedzielę 18 listopada w parafiach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej odczytano list abpa Andrzeja Dzięgi. Metropolita odnosi się w nim do projektu dofinansowania z budżetu miasta metody in vitro.

 / Fot. Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)/CC 3.0List jest reakcją archidiecezji na projekt szczecińskich radnych Platformy Obywatelskiej w sprawie dofinansowania z budżetu miasta metody in vitro. "Są takie sytuacje, w których biskup nie może milczeć, aby nie stać się współwinnym grzechu", pisze arcybiskup Dzięga. Hierarcha przypomina wiernym, że zgodnie z nauką Kościoła żaden katolik nie może popierać procedury zapłodnienia metodą in vitro.

"Bóg zaspokoi waszą potrzebę". Zobacz, czym jeździ Twój biskup

Za popieranie in vitro metropolita uznaje nie tylko głosowania samorządowców za projektem w radzie miasta lub posłów w parlamencie, ale również samo podpisanie się wiernych pod petycjami poparcia wniosku o dofinansowanie. "Przypominam, że podpis taki jest publicznym opowiedzeniem się w tej sprawie", pisze. "Katolik zapytany w tej sprawie może jedynie potwierdzać naukę o nietykalności, świętości i niezbywalnej godności każdego ludzkiego życia od samego poczęcia do naturalnej śmierci. Jeżeli ma składać podpisy lub głosować, to także jedynie w obronie każdego ludzkiego życia, czyli w tym przypadku przeciw in vitro".

"Głupi policjant" z Ustrzyk Dolnych

Za pouczeniem o nauce Kościoła w sprawie kontrowersyjnej metody spod pióra metropolity wypływa również groźba samowykluczenia ze wspólnoty Kościoła. "Gdyby jednak ktoś z katolików świadomie podpisał się lub głosował za dopuszczalnością in vitro, także przez pokrętną formułę jego dofinansowania wbrew obowiązującym w Polsce zasadom prawa, niech pamięta, że występuje przeciwko godności osoby ludzkiej i przeciwko prawu Bożemu", pisze w liście. "Sam się wtedy odłącza od pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim,źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Icsi.JPG&filetimestamp=20051211200238 / Fot. Ekem, własność publiczna póki następnie sprawy nie przemyśli, nie przemodli i nie zmieni publicznie swojego stanowiska. Do tego czasu niech pamięta, by nie prosił też Kościoła o dar komunii świętej”. Celem hierarchy jest przestraszenie wiernych oraz samorządowców. Jaki to przyniesie skutek? Przekonamy się niebawem.

Przeczytaj o liście arcybiskupa Józefa Michalika w sprawie księdza z Tylawy i "gazet, które depczą prawdę"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Abp Dzięga grozi: Kto jest za in vitro niech nie prosi o komunię.
Panie Abp Dziega niech pan sobie przemysli te slowa"Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni
Nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni"

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie cały czas frapują te "krótkie palce oznaczające bezpłodność". Czyżby autorzy tego pomysłu byli przekonani, że to hmmmm one służą do prokreacji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziennik "Reproductive Biomedicine Online, ...plemniki konkurują ze sobą, o to, który z nich (zwykle najzdrowszy) zapłodni żeńską komórkę...krótszy serdeczny palec...

Jezus Maria! A Biblia donosi, że przecież Pan Bóg, tworząc swoje najdoskonalsze dzieło - człowieka - i dając mu ROZUM - z pewnościa przewidział w swej doskonałosci i nieomylnosci, do czego człowiek tym rozumem dojdzie. Od wstrzymania słońca, poprzez bombę atomową, po wejście w łańcuch genetyczny i zaistnienie biskupów, którzy przerażeni skutkami działania rozumu - tworzą na bieżąco nowe interpetacje mające utrzymac wiernych w ryzach, pokorze i poczuciu winy.
Tyle z punktu widzenia osoby wychowanej w katolicyźmie.

Nawiązując do krótszego palca, to w czasach tak pradawnych, że jedynym środkiem zapobiegajacym kolejną ciażę był okres laktacji - najsilniejsze plemniki powodowały, że wszycy w pewnej rodzinie mieli po 6 palców u rąk i nóg; po wojnie operacyjnie usunięto wszystkim efekty działania "najzdrowszych" genów .
O innych efektach naturalnego współzawodnictwa między plemnikami można poczytać tu:
http://www.genesis.pl/oferta-badan-genetycznych/pokaz/415
i tu:
http://forum.gazeta.pl/forum/w,16556,46001787,,Chondrodysplazja_wysluchajcie_mnie_Nie_mam_sil_.html?v=2&wv.x=1

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kościół nie wie co zrobić z krzyżem, za to wie co zrobić z in vitro. Czy tylko mi się wydaje, że coś tu jest na opak?

A tak a propos zarodków - ciekawe, że publicznie nikt nie nagłaśnia iż z tych powstałych w sposób naturalny przeżywa tylko 30-40%, a reszta ginie w pierwszych trzech dniach.
Czyli w sumie organizm kobiety też przeprowadza selekcję i jakby kościół był poważny, to nad nieszczęsnym losem owych "okrutnie zamordowanych" zarodków też powinien się pochylić ze współczuciem...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.11.2012 02:01

Panie Krzyśku, zgadzam się z panem. Jednak powyższy materiał nie dotyczy manipulowaniu społeczeństwem przez media oraz polityków. Wydaje mi się, że Kościół - cytując abpa Nycza - "nie jest stroną w sprawie" braku perspektyw na przyszłość i braku pracy. Za to chętnie obiera stanowisko w kwestiach światopoglądowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.11.2012 01:23

Panie Krzyśku, moja wiara i poglądy na świat nie ma tu nic do rzeczy. Kościół wchodzi z butami w życie ludzi takich jak ja i pan, wykorzystuje wiarę w Boga i życie wieczne do manipulowania wiernymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie. Te skróty myślowe i projekcje których pan używa powodują, że porusza pan wiele wątków w jednej wypowiedzi. Niestety z całym szacunkiem dla pańskich komentarzy, ale nie widzę tu żadnej merytoryki odnośnie tekstu.

Gratulować panu czy współczuć z racji tego, że tak śmiało afiszuje się pan z postawą ateisty?

Niestety obawiam się, że jest pan ateistą z racji zupełnej ignorancji w stosunku do Kościoła Katolickiego. Gdy pisze pan o piecach krematoryjnych i obozach koncentracyjnych to uważa pan, że ich twórcami byli księża i Kościół? Tak wynika z pana komentarza...

Widzi pan. Zanim powstała "komuna" to w 1204 r. - zaczęła działać Święta Inkwizycja. Słudzy Kościoła zamęczyli lub spalili żywcem setki tysięcy ludzi. Jest pan ateistą więc nic pan o tym nie wie. Szkoda, bo historia to ciekawa dziedzina.

O co panu chodzi w nawiązaniu do komuny i komunii nie rozumiem... Mniemam, ze tyle samo pan wie o komunie co i o komunii. W tym świetle nie jest pan ateistą lecz antykomunistą.

Myślę, że na tym etapie zakończymy obopólną do niczego nie prowadzącą polemikę. W nagrodę za przydługi komentarz proszę o wciśnięcie czerwonej rączki obok mojego dwuczłonowego nazwiska.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.11.2012 01:00

@M. Czerw

Parafrazując pani tezę, przedstawię inną, tyle samo wartą:

Ludzie, którzy idą do seminariów mają obniżony poziom IQ. Istnieją badania, które wskazują, że poziom IQ zmniejsza się w wyniku pobytu w seminariach oraz w parafiach.

- Nie znamy jeszcze reperkusji naszych odkryć, ponieważ księża, których badaliśmy mają bardzo niski poziom IQ, ale musimy informować wiernych o możliwym ryzyku kontaktów z księżmi - mówi Instytutu XYZ, który prowadził badania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.11.2012 00:49

@K. Grabski

Jakie "ataki na Kościół" ma pan na myśli?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie chodzi przecież o metodę i jej skutki lecz o wypowiedź arcybiskupa. To teraz już straszymy wiernych brakiem komunii? Potem co? Zapłoną stosy?

Przy okazji arcybiskup zupełnie niepotrzebnie wzbudza negatywny oddźwięk społeczny. Czyli, jak Kościół powie, że 2+2=5 to jest to oczywista oczywistość. Inaczej myślący komunii nie dostaną...nawet, jak pisze Krzysiu Grabski, Ci z dwuczłonowym nazwiskiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.