Facebook Google+ Twitter

Abp Głódź: kto się boi etosu prezydenta Kaczyńskiego?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-08-18 11:47

Jak informuje Wprost24.pl - metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź stwierdził, że w Warszawie powinien stanąć "pomnik narodowy, bo tragedia była narodowa".

Jak informuje Wprost24.pl - arcybiskup Sławoj Leszek Głódź stwierdził, że w Warszawie powinien stanąć "pomnik narodowy, bo tragedia była narodowa". Dodał, że "zasłanianie się tabliczką jest oszukiwaniem samego siebie i trzeba uciekać od pokusy niechęci budowania etosu prezydenta Lecha Kaczyńskiego".

Z dalszych słów hierarchy wynika obawa przed "frustracją narodu" wywołaną brakiem decyzji ze strony władz, głównie prezydenta w sprawie pomnika. Wyraźnie zaakcentował, iż "inicjatywa może wymknąć się spod kontroli i będą różne samozwańcze pomysły" oraz dobitnie podkreślił miejsce prezydenta Kaczyńskiego w naszej historii stwierdzając: "Należy uwzględnić to, że należy on do łańcucha wielkich prezydentów, który rozpoczęli Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki". Ponadto metropolita z najwyższym uznaniem odniósł się do zasług prezydenta Kaczyńskiego podkreślając jego wielkość i przestrzegał przed "zacieraniem śladów poprzednika".

Jest to pierwsza tak ostra i bezpardonowa reakcja hierarchy kościoła katolickiego w Polsce odnosząca się do ostatnich wydarzeń. Nie sadzę, by te słowa wpłynęły na budowanie autorytetu władzy, w szczególności demokratycznie wybranego prezydenta Komorowskiego.

Stanie się zarzewiem kolejnych konfliktów i podziałów. Nie tego spodziewa się społeczeństwo ze strony niezwykle doświadczonego i przez lata związanego z obozem "władzy" dostojnika kościelnego.

Tym bardziej zadziwia ta wypowiedź po okresie zaskakującego milczenia Kościoła na temat najbardziej drażliwych wydarzeń ostatnich tygodni. Nie chcę być złym prorokiem ale sadzę, że końcowe zdania wypowiadane przez arcybiskupa wywołają efekt przeciwny od zamierzonego i staną się oliwą dolaną do ognia. Powiedział on bowiem: "Nam wszystkim zależy na autorytecie prezydenta, na majestacie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, by był on godnie reprezentowany. To, co się teraz dzieje, prowadzi do dewaluacji wielkich pojęć, do dewaluacji orędzia prezydenta, które miało być wielkie, dewaluacji zdarzeń i ludzi. To, co dzieje się obecnie, jest nie do przyjęcia. Należy szukać nowego języka i nowych działań. Gołym okiem widać rozziew między władzą a społeczeństwem".


Źródło:
PAP, "Rz", prost.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (56):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 21.08.2010 19:34

Bezpłatne tak, tyle, że trzeba woli dotkniętego chorobą, by dać się leczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Danielo miła pobiła Pani wszelkie rekordy absolutnej ignorancji. Brawo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Arcybiskup ma odporną głowę głowę na alkohol. Pamiętam jego przechwałkę, kiedy upił byłego prezydenta Kwaśniewskiego, że do wódy trzeba mieć kondycję. A bufoniasty hierarcha - generał -taką kondycję ma. Powinien się leczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.08.2010 17:00

Posłucham Pana i tego nie zrobię :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.08.2010 07:59

Mogę jeszcze raz powtórzyć wszystkie "pierduły", które wyżej wyraziłem. Każdy odczytuje według możliwości swojej percepcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.08.2010 07:56

Cała przyjemność po mojej stronie pani Madziu (tak zwracałem się do tej pory tylko do mojej żony). Najeźdźca zawsze będzie agresorem. Z reguły najeźdźca to system polityczny, jego przywódcy wraz ze swoją zbrodniczą ideologią. Ale wśród żołdaków wysłanych przez agresora są przecież tez normalni, wrażliwi ludzie, ojcowie, mężowie i bracia. To dla nich należy wyrazić cześć po śmierci na obcej ziemi za nie swoją sprawę. Tylko tyle - tego uczy nas chrześcijaństwo. Nie interesuje mnie w tym wypadku wielka polityka, ale pojedynczy człowiek.
Mimo, że nie popierałem działań prezydenta Kaczyńskiego, nie mogłem opanować łez, kiedy z radia dowiedziałem się o katastrofie smoleńskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Gołym okiem" to widać rozziew miedzy społeczeństwem, a Kościołem i to na własne Jego życzenie, dzięki właśnie takim abp. jak Głódż !
Pani Magdo ,o tolerancji, spokoju i o wolności poglądów to nie powinien chyba zapominać właśnie w/w abp.
A o "ksywce", o której napisała pani Jadzia to juz słyszałam dawno:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zastanawiające komu zależy żeby w tym kotle ciągle wrzało http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,8272831,Smutny_Ossow_kreci_film_o__haniebnej_prowokacji_.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mój komentarz nie odnosił się do konkretnej osoby tu komentującej tylko do ogólnej sytuacji w kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kazimierzu na pana nie można się gniewać, choćby przez to ...Madziu. :)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.