Facebook Google+ Twitter

Abp Henryk Hoser nowym biskupem diecezji warszawsko-praskiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-24 13:08

Arcybiskup Henryk Hoser został nowym biskupem diecezji warszawsko-praskiej. Objął ją po arcybiskupie Sławoju Leszku Głódziu, który 17 kwietnia został metropolitą gdańskim. Arcybiskup Henryk Hoser jest pallotynem. Od stycznia 2005 roku pełnił funkcję sekretarza watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

W 1994 roku został powołany na stanowisko Wizytatora Apostolskiego w Rwandzie. Jego zadaniem była pomoc Kościołowi w kraju ogarniętym wojną między plemionami Hutu i Tutsi. Od 1996 do 2003 roku pełnił funkcję przełożonego pallotyńskiej Regii Miłosierdzia Bożego we Francji.

Henryk Hoser przyjął sakrę biskupią 19 marca 2005 roku. Jest pierwszym polskim pallotynem, który został podniesiony do godności arcybiskupa.

Henryk Hoser urodził sie 27 listopada 1942 roku. Ukończył studia lekarskie na Akademii Medycznej w Warszawie. Jako lekarz wstąpił do zakonu pallotynów. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1974 roku, a w sierpniu wyjechał z Polski, aby przygotować się do pracy misyjnej w Afryce. Rok później rozpoczął pracę misyjną w Rwandzie.

W 1978 roku ksiądz Hoser założył w stolicy kraju Kigali, ośrodek lekarsko-społeczny, którym kierował 17 lat. Stworzył też centrum formacji rodzinnej. Przez kilka lat był sekretarzem komisji tamtejszego episkopatu do spraw zdrowia a także komisji do spraw rodziny. Stał też na czele Stowarzyszenia Ośrodków Lekarskich w Kigali i kierował ośrodkiem monitoringu epidemiologicznego AIDS. W latach 1981-1988 pełnił urząd Przełożonego Delegatury Rwandyjskiej, zaś od 1988 do 1991 roku - Superiora Regii Rwandyjskiej.

iar/wo/porycka/kkp/dok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.