Facebook Google+ Twitter

Abp Hoser grozi posłom popierającym sztuczne zapłodnienie

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-10-18 09:15

Do Sejmowej Komisji Zdrowia trafią w tym tygodniu wszystkie istniejące projekty ustaw o in vitro - dowiedziała się "Polska". Tych propozycji będzie co najmniej pięć, każda przedstawia inne podejście do kwestii sztucznego zapłodnienia: od całkowitego zakazu po pełną liberalizację połączoną z państwową refundacją.

 / Fot. PolskapresseWłaśnie ta skrajność projektów sprawi, że na nowo rozgorzeje zażarta dyskusja o in vitro. Jej przedsmak dał abp Henryk Hoser, który zapowiedział, że parlamentarzyści opowiadający się za jego legalizacją zostaną objęci ekskomuniką.

"Posłowie, którzy świadomie poprą ustawy dopuszczające metodę in vitro, mrożenie i selekcję zarodków, automatycznie będą poza wspólnotą Kościoła. (...) Poczęcie dziecka powinno się odbywać wyłącznie w sposób naturalny" - podkreślił w wywiadzie dla PAP przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

Tak ostra wypowiedź wysokiego rangą przedstawiciela Kościoła wywołała natychmiastowe reakcje. - Czy dzieci poczęte dzięki metodzie in vitro też są poza wspólnotą Kościoła? A ich rodzice? - ironizuje Elżbieta Streker-Dembińska, posłanka SLD i wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia.

Jej głos nie dziwi, gdyż lewica od dawna opowiada się za bardzo liberalnym rozwiązaniem kwestii in vitro - sama zresztą przygotowała jeden z projektów. Ale ku zaskoczeniu podobne komentarze wygłaszają, na razie anonimowo, członkowie rządzącej koalicji. - Duchowni muszą pamiętać, że nie mieszkamy w państwie wyznaniowym, jednak niestety ich stanowisko to dla wielu posłów po prostu szantaż - mówi "Polsce" jedna z posłanek PO.

Ale członkiem Platformy jest także Jarosław Gowin, autor jednego z najbardziej restrykcyjnych projektów ustawy o in vitro. Bo największa partia w kraju jest mocno podzielona w tej sprawie. Sytuację komplikuje fakt, że deputowanych PO nie obowiązuje dyscyplina przy głosowaniach ustaw światopoglądowych - każdy z nich ma prawo kierować się własnym sumieniem. To sprawia, że bardzo trudno znaleźć rozwiązanie, które ma szansę zdobyć sejmową większość. - Gdyby można było przeprowadzić dwa głosowania w sprawie tej ustawy, jedno tajne, drugie jawne, bardzo wielu posłów zagłosowałoby inaczej niż za pierwszym razem. Zdanie Kościoła jest cały czas bardzo istotne - stwierdza anonimowo inna posłanka PO.

W Sejmie trwa teraz zakulisowe szukanie poparcia dla poszczególnych projektów. Gowin konsekwentnie powtarza, że to jego projekt może liczyć na najwięcej głosów. Jednak słychać też głosy, że PO próbuje się porozumieć z SLD i wypracowała kompromis między projektem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej a projektem Marka Balickiego. Także Donald Tusk sygnalizował, że opowiada się za rozwiązaniem bardziej liberalnym niż propozycja Gowina.

Teraz do dyskusji włączył się abp Hoser jednoznacznie sformułowaną groźbą o ekskomunice dla każdego posła, który poprze taki bardziej liberalny projekt. - Na sumieniu katolickiego polityka leży obowiązek opowiadania się za najbardziej restrykcyjną formułą ustawy. W innej sytuacji ekskomunika jest automatyczna - podkreśla o. Jacek Prusak, redaktor "Tygodnika Powszechnego".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

ania33
  • ania33
  • 19.10.2010 12:12

ja też należe do tego narodu i mam nadzieję, że tenże Parlament nie poprze in vitro. Ja jestem Z TEGO pokolenia i chciałabym widzieć pieniądze na leczenie bezpłodności, a nie na "sztuczne zapłodnienie"!

a co do opini i zastrzeżeń Kościoła o in vitro lepiej czytać w oryginale:
http://jmichalik.episkopat.pl/dokumenty/3285.1,Glos_biskupow_o_in_vitro.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wyborca
  • Wyborca
  • 18.10.2010 14:33

SZANOWNI POSŁOWIE PRZYSIĘGALIŚCIE NARODOWI WIERNOŚĆ I CAŁKOWITE DLA NIEGO POŚWIĘCENIE- TERAZ PRZYSZŁA GODZINA PRAWDY - NARÓD WYMAGA OD WAS ABYŚCIE DLA JEGO DOBRA POŚWIĘCILI DUSZĘ, ZRÓBCIE TO ODPOWIEDZIALNIE I BEZ WAHANIA, NIECH ŚWIAT ZOBACZY JAKIEMU PANU SŁUŻYCIE.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.