Facebook Google+ Twitter

Abp Kowalczyk nieświadomie był zarejestrowany przez wywiad PRL

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-01-06 22:53

Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch poinformował, że abp Józef Kowalczyk był zarejestrowany, bez swojej wiedzy, przez tajne służby PRL jako kontakt informacyjny o kryptonimie "Cappino".

Materiały z archiwów IPN na temat abp. Kowalczyka zbadała - na jego własną prośbę - Komisja Historyczna Metropolii Warszawskiej. Arcybiskup chciał, aby wyniki pracy komisji zostały upublicznione.

Z materiałów, które podlegały analizie komisji wynika, że ks. Józef Kowalczyk od 1963 r. był inwigilowany przez Służę Bezpieczeństwa PRL. Po wyjeździe do Rzymu i podjęciu pracy w urzędach Stolicy Apostolskiej, znalazł się w 1971 r. w kręgu zainteresowania Departamentu I Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (wywiad).

W dniu 15 grudnia 1982 r. został zarejestrowany przez Wydział III Departamentu I MSW jako kontakt informacyjny o kryptonimie "Cappino" (element stroju liturgicznego: wąski pasek materiału nakładany na kołnierz szaty diakona, używany też przez biskupów - red.).

Teczka arcybiskupa się nie zachowała. Pod datą 3 stycznia 1990 r. widnieje informacja o zniszczeniu całości materiałów „z powodu ich nieprzydatności operacyjnej”.
Rejestracja jako kontakt informacyjny abp. Kowalczyka nastąpiła w czasie, gdy pracował on w Watykanie i prowadził oficjalne rozmowy z przedstawicielami władz PRL, które należały do jego obowiązków.

Źródło: tvn24.pl
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.