Facebook Google+ Twitter

Abp Michalik: Oni chcą odciąć korzenie, zniszczyć kulturę i nas

"Myśmy wyrośli jako naród chrześcijański, oni chcą odciąć te korzenie, tzn. zniszczyć kulturę i nas. Ale nie będzie to łatwe, nie uda się" - powiedział podczas tradycyjnej pasterki w Przemyślu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita przemyski, arcybiskup Józef Michalik.

 / Fot. Jakub Szymczuk/Polskapresse"Jeśli bezkarnie znieważa się krzyż i mówi się, że to artystyczny wyraz, (...) to gdzie ta kultura się podziała? Jeśli religia jest dla mnie świętością, jeśli coś jest święte dla ciebie, (...) jeśli Kościół jest twoją matką, to jeśli twoją matkę będą znieważali, to gdzie jest ta kultura człowieka?" - słowa arcybiskupa przytacza Polska Agencja Prasowa.

Hierarcha stwierdził również, że naród polski musi się obudzić, jeżeli chce uratować swoją kulturę. Zdaniem arcybiskupa parlament nie może być miejscem, gdzie degraduje się kulturę chrześcijańską w chrześcijańskim narodzie.

Abp Michalik powiedział jednocześnie, że nie jest pesymistą i wierzy, że naród polski ma wielkie siły. Snuł analogię do komunistów, którzy przegrali, bo uderzyli w "nerwy bardzo istotne dla naszego narodu".

"My jesteśmy krytyczni wobec księży i biskupów, bo chcemy, żeby byli doskonali. Ja sam chcę być ciągle doskonalszy, ale mi ciągle nie wychodzi. Ale na tym polega chrześcijańska wartość, mądrość, że wiemy którędy idzie droga do doskonałości" - mówił przewodniczący KEP.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (30):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 30.12.2011 21:41

michalik nie wie co mówi poplątało mu sie w głowie i tyle za dużo obowiązków a ze jest intelektualnie ociężały nie wyrabia sie... to jakby ćwierć biskupa pieronka

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gość
  • Gość
  • 30.12.2011 08:43

Michalik, pamiętasz jak darłeś mordę, ze atak na pedofila proboszcza z Tylawy to atak na kościół katolicki w Polsce???
A jak prokuratura udowodniła prawdę pedofilowi i został prawomocnie skazany to swoja mordę wsadziłeś w kubeł.
Ty hipokryto w sutannie, możesz sobie spojrzeć w lustro i stawać przed Ołtarzem trzymając Najświętszy Sakrament???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po pierwsze kosciol katolicki nie powinien wtracac sie do polityki ich zadaniem jest nauka i wychowanie w wierze chrzescijanskiej po drugie nie powinni popierac jakiejkolwiek parti politycznej i po trzecie wczasie homili powinni zajmowac sie nauka wiary a nie glosic poltyke i po czwarte najwazniejsze zajac sie usuwaniem ksiezy pedofili a nie ich chronic

Komentarz został ukrytyrozwiń
konio
  • konio
  • 26.12.2011 18:23

"...Snuł analogię do komunistów, którzy przegrali, bo uderzyli w "nerwy bardzo istotne dla naszego narodu".
Może Michalik powinien zastosować równie nośną paralele w stosunku do tych,którzy uderzają w fundamentalne wartości chrześcijaństwa(nie mylić z katolicyzmem); państwowości(nie mylić z narodem) czy też ogólnie obowiązujące zasady życia społecznego dotyczących zachowań moralno-etycznych.
Oczywiście Michalik tego nie zrobi,ponieważ...musiałby zamilknąć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Glagiator
  • Glagiator
  • 26.12.2011 16:34

CHWAŁA DLA VIOLETTY
Byłem fanem jej talentu i upajałem się pięknem jej głosu, mniej więcej w tym samym czasie przeżywaliśmy młodość i sukcesy realnego socjalizmu okresu PRL. Moje życie było mocno osadzone w realiach tamtych czasów i być może jestem jednym z nielicznych którzy mogą dać świadectwo prawdzie. Przeżyłem podobne rozterki i upokorzenia i mimo upływu tylu lat aż strach o nich wspominać. W życiu nie wystarczy mieć talent, trzeba jeszcze zgodzić się na to aby ten talent został wykorzystany zgodnie z linią i potrzebami aktualnej władzy i państwa reprezentowanego w stosunku do obywateli przez jego służby specjalne. Było nie do pomyślenia aby młoda, dobrze zapowiadająca się aktorka z perspektywą wyjazdu do „zepsutego kapitalistycznego świata „ nie została przez te służby wykorzystana dla dobra socjalizmu i światowej rewolucji. Bez takiej zgody nie było mowy o wydaniu paszportu a jeżeli już trzeba było go wydać bo nie było innego wyjścia to taką osobę otaczano troskliwą opieką zaprzyjaźnionych agentów. Z tego co słyszałem z różnych wypowiedzi z tamtego okresu to z panią Violettą Villas właśnie tak było. Jako kobieta o niezwykle delikatnej strukturze osobowości nie nadawała się do tego i nie chciała zostać polską Mata Hari. Obijały mi się o uszy takie wypowiedzi w stylu , że w USA nie osiągnie pani nic, doprowadzimy panią do obłędu, skończy pani w pośmiewisku i zniszczymy pani legendę. To wszystko jest wyjątkowo zadziwiające i dziwne ale jakoś się sprawdziło .Ta kobieta była za słaba miała za małą wiedzę z innych dziedzin i niestety nie potrafiła się obronić. Podobne wypowiedzi kierowano także i pod moim adresem , przysyłano umyślnych , często o niskim statusie zawodowym aby dać mi do zrozumienia że praktyczną władzę sprawuje zwykły lud, którzy oświadczali mi wprost, swoje dyplomy i kwalifikacje może pan sobie przybić na nagrobku bo do tego czasu nikomu nie będą potrzebne , podczas gdy zwykłe miernoty i ciemniaki popełniające podstawowe błędy ortograficzne i legitymujące się dyplomami ukończenia renomowanych uczelni szli do góry jak burza. A dziwne że tyle lat po polskich przemianach ustrojowych i przy takich nakładach na IPN nikt tej sprawy jeszcze nie wyjaśnił. Wielce szanowna pani śp. Violetto, proszę spać snem wiecznym spokojnie , są jeszcze na świecie ludzie , którzy dadzą świadectwo prawdzie o pani heroiźmie walki o wielkość i godność człowieczeństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
  • e
  • 26.12.2011 16:23

@ JW właśnie wysłuchał pasterki , to są dla mnie chrześcijańskie pozdrowienia .Dziękuję , pomodlę się za ciebie prawdziwie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad rem
  • ad rem
  • 25.12.2011 23:36

abp powinien zrzucić sutannę i zapisać się do PiS. MÓWI SŁOWAMI PREZESA [albo odwrotnie] " naród musi się obudzić". Naród myśli , jest wolny , ma swoje wartości i jest różnorodny. Polska jest krajem świeckim i to jest zapisane w konstytucji .

Komentarz został ukrytyrozwiń
f
  • f
  • 25.12.2011 23:17

Co to jest za forum,gdzie każdy frajer(ka) może usuwać wpisy,które im się nie podobają.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Obywatel Rzeczpospolitej
  • Obywatel Rzeczpospolitej
  • 25.12.2011 22:52

Obywatel Rzeczpospolitej Dzisiaj 21:57

WYMIENIAM TYCH : CI ONI oraz są innych wyznań i ateiści ale wszyscy są Polakami !!!!
W Polsce są również inne kościoły !!! W wyraźny sposób są dyskryminowani przez Kościół Katolicki w Polsce w obrządku Rzymsk0-Katolickim!.
To co oni nie są katolikami ,co??
Są również POLSCY OBYWATELE ,którzy wierzą w Boga i NIE SA KATOLIKAMI .
SĄ DYSKRYMINOWANI W POLSCE !!Jest łamane prawo zawarte w Konstytucji : o równości wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej !!!
KONSTYTUCJA w Rzeczpospolitej Polskiej
Rozdział II
WOLNOŚCI, PRAWA I OBOWIĄZKI CZŁOWIEKA I OBYWATELA
ZASADY OGÓLNE


Art. 30.
Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.
Art. 31.
1. Wolność człowieka podlega ochronie prawnej.
2. Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje.
Art. 32.
1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
Art. 33.
1. Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.
Art. 35.
1. Rzeczpospolita Polska zapewnia obywatelom polskim należącym do mniejszości narodowych i etnicznych wolność zachowania i rozwoju własnego języka, zachowania obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury.
2. Mniejszości narodowe i etniczne mają prawo do tworzenia własnych instytucji edukacyjnych, kulturalnych i instytucji służących ochronie TOŻSAMOŚCI RELIGIJNEJ(WIĘC I ICH ZNAK WIARY POWINIEN WISIEĆ RÓWNIEŻ W MIEJSCACH PUBLICZNYCH :TAK JAK KRZYŻ Z Jezusem Chrystusem, obecnie !) oraz do uczestnictwa w rozstrzyganiu spraw dotyczących ich tożsamości kulturowej.

Obywatel Rzeczpospolitej Polskiej

Komentarz został ukrytyrozwiń
f
  • f
  • 25.12.2011 22:49