Facebook Google+ Twitter

Abp Michalik wygłosił orędzie na Boże Narodzenie i Nowy Rok

W sobotę wieczorem, w TVP zostało wyemitowane orędzie przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski abpa Józefa Michalika. "Wyciągnijmy dłoń do drugiego człowieka" - apelował metropolita przemyski.

 / Fot. Silar/CC 3.0"Boże Narodzenie to święta rodzinne, bardzo bogate tradycją, zwyczajami, także relacjami międzyludzkimi" - podkreślił cytowany przez tvp.info abp Józef Michalik.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski wezwał Polaków do dziękczynienia za przeżyty rok, za spotkanych ludzi, beatyfikację Jana Pawła II, za doznane i dokonane dobro oraz za pokonane trudności.

"Podziękujmy sobie wzajemnie. Wyciągnijmy dłoń z życzliwością i gotowością do przebaczenia.(...) Niech to będzie kolejny ważny i twórczy okres relacji z drugim człowiekiem, zwłaszcza na płaszczyźnie pogłębienia naszej miłości rodzinnej. Zwróćmy uwagę na kogoś, kto stoi obok nas i czeka na nasze dobre słowo, na nasze życzenia, może na naszą pomoc" - apelował w orędziu abp Michalik.
Abp Michalik życzył wszystkim Polakom błogosławionych i pełnych nadziei Świąt Bożego Narodzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Obywatel Rzeczpospolitej
  • Obywatel Rzeczpospolitej
  • 25.12.2011 17:50

W Polsce są również inne kościoły !!! W wyraźny sposób są dyskryminowani przez Kościół Katolicki w Polsce w rytuale Rzymskim!.
To co oni nie są katolikami ,co??
Są również POLSCY OBYWATELE <którzy wierzą w Boga i NIE SA KATOLIKA .
SĄ DYSKRYMINOWANI W POLSCE !!Jest łamane prawo zawarte w Konstytucji : o równości wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej !!!
RODZINA OBRZADKOW ZACHODNICH

Obrządek rzymski
Największy, i najbardziej znany obrządek katolicki. W Polsce podstawowy, uważany błędnie przez wielu za jedyny słuszny. Wprowadzony w średniowieczu przez karolingów za podstawę przyjął język łaciński. Po soborze Watykańskim II przyjęto języki narodowe.

+Obrządek mozarabski (starohiszpański, wizygocki)
+Obrządek ambrozjański
+Obrządek galijski

RODZINA OBRZADKOW ALEKSANDRYJSKICH

+Obrządek koptyjski
+Obrządek etiopski

RODZINA OBRZADKOW ANTIOCHENSKICH

+Obrządek syryjski
+Obrządek syro-malankarski
+Obrządek maronicki
Obrządek Jakobicki

RODZINA OBRZADKOW CHALDEJSKICH

+Obrządek syro-malabarski
Najliczniejsza grupa wiernych katolickich poza obrządkiem rzymskim. Wywodzi się z grup chaldejskich (sprzed nawrócenia) w Indiach. Powstała w XVII wieku dzięki pracom misjonarzy. Obecnie ok. 1,5 mln osób.
+Obrządek chaldejski
+Obrządek nestoriański

RODZINA OBRZADKOW ORMIANSKICH

+Obrządek ormiański

RODZINA OBRZADKOW BIZANTYJSKICH

+Obrządki bizantyjskie (greckie)
W Poslce drugi co do liczebności. Posiada trzynaście rytów: albański, białoruski, bizantyjski w dawnej Jugosławii (eparchia Krievici), bułgarski, grecki, melchicki (grecko-melchicki), italo-albański, rumuński, rosyjski, rusiński (karpatoruski), słowacki, ukraiński, węgierski.
Ryt ukraiński (obrządek ukraińsko-bizantyjski) jest najbardziej znany w naszym kraju. W Polsce istnieje także jedna wspólnota bizantyjska rytu słowiańskiego (obrządek słowiańsko-bizantyjski).
Obrządek bizantyjski powołuje się na najstarszy ryt Kościoła, od Jakuba - pierwszego biskupa Jerozolimy - "brata" (kuzyna) Pana Jezusa. Początkowo odprawiany po syryjsku następnie przetłumaczony na grecki.

INNE OBRZADKI

+Obrządek melchicki

Obrządek zairski
Obrządek popularny w Afryce Środkowej od Burkini Faso az po Madagaskar. Jeden z wielu, które włączają elementy kultury afrykańskiej.
+Obrzadek rosyjski
Wymarły w XX wieku. Powstał w oparciu o liturgie słowiańską sw. Cyryla i Metodego. Występował na Morawach i potem w Rosji. Duża część przeszła po schizmie do kościoła prawosławnego.
+Obrządek trydencki Jest to ryt oparty na obrządku rzymskim, odprawiany po łacinie. Do Soboru Watykańskiego II był zwykłym rytem rzymskim. Obecnie można odprawiac Msze tego rytu. Główne widoczne różnice to ksiądz stojący tyłem do wiernych i łacina. Na bazie sprzeciwu w zmianach w rycie rzymskim powstało bractwo Piusa X, zarzucające Watykanowi łamanie tradycji i dogmatów Kościoła. Bractwo jest ekskomunikowane a ekskomunika, pomimo zapewnień bractwa niezdjęta.
________________________________________


Komunia w kościołach innych obrządków
Uczestniczenie w Mszach łącznie z Eucharystią jest jak najbardziej dozwolone z racji tego, że są to wszystko kościoły pozostające w łączności z Rzymem. Powinno się jednak dołożyć wszelkich starań do zrozumienia liturgii, co bywa często niezrozumiałe, tym bardziej w innych realiach językowych. W sytuacji istnienia kościoła swojego obrządku zaleca się uczestnictwo we Mszy w nim właśnie z tego powodu.
Czy ci wymienieni przeze mnie są katolikami i CZY NIE SĄ ODERWANI OD KORZENI?!!!!
W Polsce są wyznawcy innych wyznań a są w wyraźny sposób dyskryminowani przez Kościół Katolicki przez władze świeckie: Konstytucja wyraźnie mówi o równość wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej wobec prawa .TAK NIE JEST !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polak w Rzeczpospolitej
  • Polak w Rzeczpospolitej
  • 25.12.2011 17:35

KONSTYTUCJA w Rzeczpospolitej Polskiej
Rozdział II
WOLNOŚCI, PRAWA I OBOWIĄZKI CZŁOWIEKA I OBYWATELA
ZASADY OGÓLNE


Art. 30.
Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.
Art. 31.
1. Wolność człowieka podlega ochronie prawnej.
2. Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje.
Art. 32.
1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
Art. 33.
1. Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.
Art. 35.
1. Rzeczpospolita Polska zapewnia obywatelom polskim należącym do mniejszości narodowych i etnicznych wolność zachowania i rozwoju własnego języka, zachowania obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury.
2. Mniejszości narodowe i etniczne mają prawo do tworzenia własnych instytucji edukacyjnych, kulturalnych i instytucji służących ochronie TOŻSAMOŚCI RELIGIJNEJ(WIĘC I ICH ZNAK WIARY POWINIEN WISIEĆ RÓWNIEŻ W MIEJSCACH PUBLICZNYCH &#8211;TAK JAK KRZYŻ Z Jezusem Chrystusem, obecnie !) oraz do uczestnictwa w rozstrzyganiu spraw dotyczących ich tożsamości kulturowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
bonobo
  • bonobo
  • 25.12.2011 15:27

I znów kolejne słowa obłudy ! Apelować powinien Pan do siebie i swoich kolegów po fachu. To z Was społeczeństwo bierze przykład. Z Waszej pychy, pazerności, chciwości, braku empatii, buty, upokarzania ludzi, miłości wyłącznie do luksusu, kłamstw itp. To kasta kleru, uczy Polaków jak drwić z obowiązującego prawa, łamać je w celu uzyskiwania więcej i więcej dóbr materialnych. Jak taka postawa ma się do wiary w Boga ? Czy aby napewno wierzycie w TEGO Boga ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.