Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32655 miejsce

Abp Paetz oskarżany o molestowanie seksualne kleryków brata się z młodzieżą

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-06-06 08:35

Dzień po spotkaniu młodych na Lednicy do kościoła Ojców Dominikanów przyszedł arcybiskup Juliusz Paetz i na koniec mszy świętej zaprosił studentów na wspólną modlitwę pod Poznańskimi Krzyżami. Część wiernych nie kryła oburzenia, że arcybiskup senior, którego pięć lat temu oskarżono o molestowanie seksualne kleryków, brata się teraz z młodzieżą.

„Dziewiętnastka” – to w kościele Ojców Dominikanów popularna msza święta dla studentów. W minioną niedzielę przyszedł na nią arcybiskup senior Juliusz Paetz. Uczestniczył w Eucharystii, ale jej nie współkoncelebrował. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, przyszedł do kościoła z własnej woli, jednak na koniec mszy zabrał głos i zaprosił młodych na wspólną modlitwę w intencji dzieła na Lednicy. Część wiernych nie kryła oburzenia. Arcybiskup Juliusz Paetz regularnie pojawia się na różnych uroczystościach, ale w minioną niedzielę po raz pierwszy nawiązał bezpośredni kontakt z młodzieżą / Fot. Sławomir Seidler

Czy duszpasterz akademicki czuje z tego powodu jakiś dyskomfort? – Nie będę się tłumaczył z obecności ludzi w kościele. Każdy ma wstęp do naszej świątyni i w tej sprawie nie mam nic więcej do powiedzenia – waży słowa ojciec Jan Góra, ale po chwili dodaje: – Tych, którzy mają jakiś żal, proszę, aby wyrzucili z serca nienawiść. Jezus podawał rękę wszystkim. A Jan Paweł II też wszystkich przyjmował. Miejsce grzeszników w Kościele jest uprzywilejowane.
Po ujawnieniu afery seksualnej były metropolita przeszedł na emeryturę. Od roku coraz częściej pokazuje się publicznie. Współkoncelebrował mszę z okazji 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca, regularnie staje przy ołtarzu w katedrze na Ostrowie Tumskim. Jednak na bezpośrednie spotkanie z młodzieżą zdecydował się po raz pierwszy.

W listopadzie ubiegłego roku metropolita poznański Stanisław Gądecki przypomniał kapłanom, że Watykan zakazał cztery lata temu sprawowania posługi biskupiej arcybiskupowi Paetzowi. Nie może on na przykład udzielać sakramentu bierzmowania ani konsekrować kościołów. Może jednak współcelebrować msze. W lutym ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski umieścił go w swojej książce „Księża wobec bezpieki”. Napisał, że w latach 1978-1980 był informatorem wywiadu PRL. Jego informacje wywiad uznawał za „wartościowe”. Były metropolita twierdził, że został zarejestrowany bez swojej wiedzy i nie podjął „żadnej formy współpracy” z SB.
Tomasz Cylka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Anna Zieniewicz
  • Anna Zieniewicz
  • 07.06.2011 18:58

Szczęść Boże.

Ja się pytam:

1. Kiedy w końcu rozliczymy sprawców Rzezi Smoleńskiej?
2. Dlaczego Jan Paweł Wojtyła gwałcił małe dzieci?
3. Czemu czerwoni zdrajcy poniżają Dziewice na Naszej Ziemi?

Święta Anna Zawsze Dziewica

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy normalny człowiek gniłby w więzieniu cwelony kilka razy dziennie, a biskup co? Z młodzieżą się brata.

No i cóż można z tym zrobić jeżeli prokuratura podchodzi do sprawy na kolanach? Informować, tylko informować i mieć nadzieję, że kogokolwiek to jeszcze obchodzi. Brawo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Miejsce grzeszników w Kościele jest uprzywilejowane."

Przynajmniej szczerze, prosto z mostu i bez owijania w bawełnę. Tak trzymać.

Tak, więc drogi kleryku - chcesz awansować, musisz polubić :-|

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.