Facebook Google+ Twitter

"Abp Wesołowski zostanie osądzony w Watykanie z surowością, na jaką zasługuje". W Polsce umorzą śledztwo?

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal tvp.info, polskiego śledztwa w sprawie abp. Wesołowskiego prawdopodobnie nie będzie. Dokumenty z Dominikany trafiły do Watykanu. "Zostanie osądzony z całą surowością" - komentuje abp Silvano Tomasi.

 / Fot. .Choć oficjalne śledztwo w sprawie abp. Józefa Wesołowskiego, oskarżonego o molestowanie seksualne trwa, to wg informacji na razie niepotwierdzonych, wkrótce zostanie umorzone z braku dowodów czyli dokumentów z dominikańskiej prokuratury.

Polska prokuratura kilkakrotnie kierowała na Dominikanę wnioski o pomoc prawną, rozumianą jako materiały dotyczące abp. Wesołowskiego, ale albo nie otrzymywała żadnej odpowiedzi, albo odmowną. Jeszcze w styczniu tamtejsza Prokuratura Generalna poinformowała, że wszystkie dokumenty w sprawie byłego nuncjusza apostolskiego Józefa Wesołowskiego trafiły do Watykanu. Jak wyjaśniał wtedy prokurator Przemysław Nowak, nie ma możliwości przekazania ich Polsce. Teraz rzecznik stołecznej prokuratury potwierdza, że na kolejny wniosek Polska nie otrzymała żadnej odpowiedzi. "A od niej będzie zależało jaką decyzję podejmie prokuratura".

Tymczasem nieoficjalnie, dziennikarze portalu tvp.info ustalili, że prokuratura może podjąć wkrótce tylko jedną decyzję: o umorzeniu śledztwa. Nie ma dowodów, nie ma procesu. Watykan przypomniał ponadto, że były nuncjusz ma status dyplomaty więc nie podlega orzecznictwu polskich sądów karnych, a przepisy Państwa Watykańskiego „nie przewidują możliwości ekstradycji obywatela”.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ arcybiskup Silvano Tomasi oświadczył: "Podejrzany o pedofilię były nuncjusz apostolski na Dominikanie arcybiskup Józef Wesołowski zostanie osądzony w Watykanie „z surowością, na jaką zasługuje”.

Polscy śledczy liczyli, że ostatnią szansą dla nich mogą być akta w sprawie księdza Wojciecha G., który usłyszał zarzut pedofilii, ale dokumenty przekazane Polsce nie zawierają żadnych wątków dotyczących abp. Wesołowskiego.

Były nuncjusz apostolski na Dominikanie abp Wesołowski został odwołany ze stanowiska w związku z oskarżeniami o pedofilię w sierpniu zeszłego roku. Śledztwo w sprawie duchownego prowadzi wciąż prokuratura na Dominikanie.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.