Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17706 miejsce

Abraham Lincoln - czerwony tyran

W polskiej historiografii na temat amerykańskiej Wojny Secesyjnej 1861 - 1865 przyjęło traktować się Abrahama Lincolna jako wyzwoliciela murzynów. Prawda o Lincolnie i przyczynach Wojny Domowej jest zupełnie inna.

Abraham Lincoln. Domena publiczna / Fot. D. Van NostrandW polskiej historiografii przyjęło traktować się Abrahama Lincolna jako wyzwoliciela murzynów i destruktora rasistowskich Stanów Skonfederowanych. W szkole również przedstawia się Prezydenta Lincolna jako wyzwoliciela murzynów i bicz na rasistowskie Południe. Prawda o Lincolnie i o Wojnie Domowej jest zupełnie inna.

Lincoln głęboko nienawidził murzynów, a wojnę rozpętał z powodu podatków i nienawiści do ograniczonego rządu, którego symbolem był Thomas Jefferson. Abraham Lincoln był bez wątpienia mistrzem politycznej retoryki, wybitnym politykiem, ale również okropnym centralistą i psychopatycznym wrogiem wolności. Dziś z perspektywy bankructwa Stanów Zjednoczonych planowanej na sierpień 2011 roku warto chyba jak nigdy przyjrzeć się zależności, jak fatalne w skutkach idee potrafią doprowadzić nawet najbogatsze narody i gospodarki do upadku.

Jak uczy historia, lewicowcy, niezależnie od epoki, każdy kraj doprowadzą do ruiny. Z cała pewnością możemy dziś stwierdzić, że to Lincoln, jego idee i stronnicy winni są fatalnej kondycji amerykańskich finansów i upadku amerykańskiego ducha.

Poprzedniczką Partii Republikańskiej w USA była Partia Wigów, której ojcem duchowym był Aleksander Hamilton. Hamilton, mimo że był jednym z twórców Amerykańskiej Konstytucji, w dzisiejszym znaczeniu jest socjalistą i centralistą. Hamilton domagał się rozbudowanego rządu, armii, która miała prowadzić imperialną politykę na modłę brytyjską tamtego czasu.

W dziedzinie gospodarczej opowiadał się za wysokimi cłami mającymi chronić amerykański rynek, subsydiami, podległością poszczególnych stanów rządowi federalnemu, merkantylistyczną polityką gospodarczą. Dzięki twardej i nieustępliwej postawie Thomasa Jeffersona te destrukcyjne pomysły udało się storpedować.

Nowa Konstytucja opierała się na idei ograniczonej władzy, pierwszeństwa praw stanowych nad federalnymi – stąd prawo każdego stanu do secesji w przypadku naruszenia Konstytucji i groźby transformacji rządu federalnego w twór autorytarny. Co ważne stany południowe zawsze blokowały wszelkie pomysły zwiększania zakresu władzy rządu federalnego i ceł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

marcin krzycki
  • marcin krzycki
  • 20.06.2011 22:57

Artykuły, felietony, komentarze w przeciwieństwie do tekstów naukowych są z natury tendencyjne i emocjonalne. Zasada sine ire et studio tu nie obowiązują, ponieważ autor wyraża własne zdanie, opinię etc. Rozumiem, że krytykuje się za słabość tekstową stylu, ale dziwić się, że tekst nienaukowy jest nieobiektywny. Właśnie chodzi o to, żeby ścierały się różne opinie i poglądy. Chyba taka jest funcja wolności słowa i debaty publicznej Mości Hens.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mocne komentarze, ale to świadectwo interesującego tekstu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst miejscami na poziomie szkolnego wypracowania, tendencyjny, mocno zabarwiony emocjonalnie. Tezy nie poparte konkretnymi argumentami. No może poza tymi o stosunku Lincolna do murzynów. Materiał bliższy jest manifestowi politycznemu niż wartościowemu artykułowi. Nie wiem również, co tekst robi na pierwszej stronie. Kompletnie na to nie zasługuje. Wielka szkoda, bo rozpoczynając czytanie miałem nadzieję, że dowiem się czegoś wartościowego. Jedyny plus jest taki, że mam ochotę zagłębić temat wybuchu wojny secesyjnej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy gdzieś w pobliżu stoi jeszcze cały pomnik tego zbrodzienia? Może należałoby Amerykanom wszelkich ras, wskazać co należy z nim zrobić: http://www.dailymotion.com/video/xb6vsb_20-lat-wiadomoyci-tvp-zburzenie-pom_shortfilms;
Bardzo ciekawe i pouczające spojrzenie
Pod warunkiem, że USA coś znaczą, dla mnie, dla nas, dla świata. Wydaje mi się, że nie powinniśmy do tego przykładać większej wagi, odmówić wiz, które niebawem USA będą nam wciskać, wprowadzić je dla USA-manów, gdyż niebawem możemy mieć problem z nadwyżka tej populacji nad Wisłą. Chyba że damy się w wciągnąć w podtrzymywanie tej agonii. Wtedy wydamy ostatnie tchnienie jeszcze przed USA. Zwróćmy lico na Chiny, bo tam są już nasze długi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O ile fakty historyczne są ciekawe, to cała myśl przewodnia artykułu pocieszna. :) Dawno się tak nie uśmiałem. Założenie, że rząd nie dbający o kraj tylko ustawiający kolesi = lewica jest naprawdę zabawne... Tak mnie ciekawi, czy dla autora różnego rodzaju władcy narzucający różnym eksporterom podatki i w efekcie wywołujący wojny też byli lewicowcami?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powyższy artykuł to wartościowe odkłamywanie konformistycznie pojmowanej historii. Mam nadzieję że skłoni trochę osób do refleksji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
żyd
  • żyd
  • 19.06.2011 22:13

Fakt faktem, że Żydzi to też idioci, tak samo jakby ktoś napisał "polskich idiotów" czy "niemieckich idiotów". Widać co u niektórych wyuczony odruch Pawłowa piętnujący wszelkie odruchy "antysemityzmu". Nie jest tajemnicą, że Żydzi w Stanach dominują w sferze usług prawniczych i finansowych i niezależnie od jakiejkolwiek narodowości byłby kretynem i idiotą ten, kto drukuje dolary na potęgę. Co do reszty komentarza a propos źródeł bogactwa USA - poniżej wszelkiej krytyki. Rację ma klasyk, który twierdzi że socjaliści to brakujące ogniwo między małpą człowiekiem. Tym normalnym państwem chyba jest Francja z długiem rosnącym w tempie 3 000 euro\s.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A i jeszcze jedno. To nie lewicowe pomysły doprowadzają USA do ruiny. To skrajny liberalizm gospodarczy stawiający na bogatych je doprowadza. USA to państwo, w którym państwowi są tylko obywatele, urzędnicy, żołnierze, policjanci i podatki są państwowe. Resztą zajmują się przeróżne firmy prywatne, zarabiające fortunę na tym co w każdym normalnym kraju jest państwowe i do kompletu wykonujące swoje obowiązki jak najmniejszym kosztem i tak byle jak, że przy nich państwowe firmy to wzór solidności...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Na potęgę drukowany przez tych żydowskich idiotów z FED-u" - czy ktoś w ogóle czytał ten artykuł przed umieszczeniem go na portalu?

Komentarz został ukrytyrozwiń
marcin krzycki
  • marcin krzycki
  • 19.06.2011 19:26

Słoneczko, wiadomo, wystarczy od czasu do czasu włączyć TV. Wybór niestety jest pomiędzy dźumą, a cholerą.miedzy trockizmem, a komunizmem i socjalizmem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.