Facebook Google+ Twitter

Absolwenci uczelni chcą zdobyć dodatkowe dyplomy

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-09-04 07:52

Uczelnie walczą nie tylko o maturzystów, ale też o swoich absolwentów. Coraz więcej osób zapisuje się na dodatkowe studia, aby mieć dokument potwierdzający ich ukończenie. Nieprzemyślany wybór kierunku to jednak strata czasu.

Studia podyplomowe zajmują dużą część oferty edukacyjnej, bo są doskonałym źródłem dochodu i podnoszą prestiż uczelni. Dzięki funduszom europejskim stają się też coraz bardziej dostępne.

Na Politechnice Łódzkiej już 125 osób uczy się na studiach dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Kolejnych 200 rozpocznie naukę w tym miesiącu, a do grudnia projekt ma objąć prawie 900 przedsiębiorców oraz pracowników małych, średnich i dużych firm.

Dzięki dofinansowaniu z EFS, które trafia bezpośrednio do organizatora studiów, małe i średnie przedsiębiorstwa zapłacą za pracowników jedynie 20 procent, duże 40 procent rynkowej ceny. Oznacza to wydatek od 800 do 1600 zł za rok nauki, czyli za cały kurs.

Jarosław Kwiatkowski jest absolwentem budownictwa. Z żoną prowadzi firmę remontową. Uważa, że jego szanse na rynku wzrosną, jeśli skończy studia z rewitalizacji miast. – Brakuje specjalistów – twierdzi. – Szczególnie w Łodzi jest spory popyt na usługi rewitalizacyjne.

Dostać się na studia nie jest jednak łatwo, bo chętnych przybywa. Zajęcia rozpoczynają się, gdy uzbiera się 25–osobowa grupa. 80 procent studentów nusi pochodzić z małych i średnich firm, reszta z dużych.

– Najwięcej zgłasza się osób prowadzących własną działalność. W dużych firmach, których centrale są w innych częściach Polski, czasem trudno zdobyć skierowanie – tłumaczy Monika Szpura z politechniki, koordynator regionalny projektu. – Aby zachować proporcje musimy więc zawsze czekać na pięciu przedstawicieli największych pracodawców.

Wśród najpopularniejszych kierunków są marketing sprzedaży oraz finanse i ubezpieczenia. Grupą zawodową szczególnie zainteresowaną poszerzaniem wiedzy i zdobywaniem kolejnych dyplomów są nauczyciele. Studia podyplomowe stały się dla nich szansą na awans zawodowy, a dla wielu jedyną deską ratunku przed zwolnieniem. Od września pracownicy bez kwalifikacji będą musieli zrezygnować z pracy. Polonista nie będzie już mógł uczyć historii. Teraz trzeba przedstawić odpowiednie dokumenty. Może to być dyplom studiów podyplomowych.

Wykształcenie można też poszerzyć za unijne pieniądze. Studia podyplomowe dla nauczycieli w zakresie ICT, języków obcych oraz drugiego przedmiotu są organizowane przez konsorcjum składające się z pięciu uniwersytetów (warszawskiego, łódzkiego, Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie, zielonogórskiego i gdańskiego) i sopockiej spółki Combidata.

Na Uniwersytecie Łódzkim dla nauczycieli z Łódzkiego i Świętokrzyskiego przygotowano kursy z chemii, przyrody, fizyki, informatyki, matematyki, techniki, wiedzy o społeczeństwie, historii, wychowania do życia w rodzinie oraz przygotowania pedagogicznego do nauczania języka angielskiego. Wszystkie zajęcia są darmowe.

Na studia współfinansowane przez EFS nie dostaną się jednak wszyscy spośród 136 tysięcy absolwentów, którzy każdego roku rozpoczynają naukę na studiach podyplomowych. Większość nadal płaci z własnej kieszeni. Według raportu przygotowanego przez portal pracuj. pl średnia cena studiów podyplomowych w Polsce wynosi 4232 zł. W Łódzkiem koszty są niższe od przeciętnej i wynoszą 4060 zł. To prawie 1000 zł drożej niż w województwie świętokrzyskim, ale 2100 zł taniej niż w stolicy.

Na UŁ koszty studiów są zróżnicowane: od bezpłatnych nauczycielskich, poprzez takie kierunki, jak ochrona środowiska czy prawo podatkowe w UE (3000 zł za rok), po studia Master of Business Administration, które na Wydziale Zarządzania kosztują 49.800 zł za dwa lata.

Michał Gebauer – Dziennik Łódzki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Polecam Podyplomowe Dzienne Studium Dziennikarstwa na WDiNP UW. 2 lata - za darmo, i jeszcze z legitymacją (wszystkie zniżki).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.