Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22366 miejsce

Absolwent łódzkiej filmówki podbija Hollywood. Hoyte Van Hoytema stanął za kamerą w "Interstellar" i "Spectre"

Holenderski operator Hoyte Van Hoytema ma na koncie ujęcia m.in. do "Interstellar", "Szpiega" oraz filmu "Ona". W listopadzie pracę absolwenta PWSFTviT w Łodzi zobaczymy w "Spectre", najnowszej części filmowych przygód Jamesa Bonda.

Interstellar / Fot. materiały prasoweHoyte Van Hoytema jest obecnie jednym z najbardziej zajętych operatorów filmowych w Hollywood. Za zdjęcia do "Interstellar" Christophera Nolana otrzymał nominację do nagród BAFTA, Critics' Choice i Satelity.

43-letni Hoyte van Hoytema to prawdziwy internacjonał. Choć jest Holendrem, urodził się w Szwajcarii, studiował w Polsce, a na co dzień mieszka w Szwecji. W 1997 roku ukończył Wydział Operatorski na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

W 1994 roku Van Hoytema był autorem zdjęć do dokumentu "Azyl Lublin Poland" w reżyserii Kate Forshaw. Film portretuje życie codzienne w jednym z polskich ośrodków dla uchodźców. Z kolei "Na ulicy Smutnej w Łodzi" (1995) w reżyserii Norweżki Nathilde Overrein Rapp to dokument o maltretowanej przez męża alkoholika kobiecie, która podczas jednej z awantur śmiertelnie rani mężczyznę nożem. Krystyna trafia do więzienia, a jej córka do domu dziecka. W więzieniu poznaje nowego mężczyznę, z którym bierze ślub w więziennej świetlicy. Po wyjściu na wolność Krystyna próbuje zbudować nowe życie dla swojej córki, swojego męża i dla siebie samej.

Po ukończeniu łódzkiej Szkoły Filmowej Hoyte Van Hoytema wyjechał z Polski. W kolejnej dekadzie pracował głównie w krajach skandynawskich, ale także w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W 2008 roku otrzymał Nordic Vision Award za zdjęcia do szwedzkiego horroru "Pozwól mi wejść" w reżyserii Tomasa Alfredsona na festiwalu filmowym w Göteborgu. Za ten sam obraz nagrodzono go Guldbagge Award - nagrodą Szwedzkiego Instytutu Filmowego, którą otrzymał również za zdjęcia do filmu "The Girl" Fredrika Edfeldta. Hoyte van Hoytema po raz kolejny spotkał się z Alfredsonem na planie "Szpiega" z Garym Oldmanem i Colinem Firthem (2011). Za zdjęcia do tego filmu był nominowany do BAFTY, nagrody im. Carlo Di Palmy dla europejskiego operatora roku, a także do Złotej Żaby na Festiwalu Camerimage.

Czytaj także: Na co do kina w drugim półroczu? Sprawdź najciekawsze premiery kinowe


Holender ma na koncie także zdjęcia do bokserskiej produkcji "Fighter" z Markiem Wahlbergiem i Christianem Balem (2010) oraz futurystycznej komedii romantycznej "Ona" z Joaquinem Phoenixem w roli głównej. Kolejną produkcję ze zdjęciami Holendra obejrzymy już jesienią. Za kamerą najnowszego filmu o przygodach Jamesa Bonda Van Hoytema zastąpił słynnego Rogera Deakinsa. Zdjęcia do "Spectre" ruszyły w grudniu 2014 roku, a kręcono je m.in. w Maroku, Meksyku, Włoszech oraz nad austriackim Jeziorem Altausee. Polską premierę filmu zaplanowano na 6 listopada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nasi absolwenci zdolni są do wszystkiego!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.