Facebook Google+ Twitter

Absolwent szuka pracy

Któż z nas nie marzy o tym, by zaraz po studiach dostać dobrą pracę, która odpowiadałby naszym zainteresowaniom, ale przede wszystkim wykształceniu, które zdobywamy w pocie czoła. Niestety, okazuje się to nie takie łatwe.

 / Fot. Paweł Kula PAPMonika - przyszła pani kurator. Będąc jeszcze w liceum wiedziała co chce robić w życiu. Odkąd pamiętam zawsze interesowała się psychologicznymi aspektami zachowań ludzkich (zwłaszcza destrukcyjnymi). Wybrała pedagogikę resocjalizacyjną. Chciała pomagać tym, którzy dokonując złych wyborów uzależnili się od alkoholu i narkotyków. Wiedziała też, że ten zawód nie będzie łatwy i nie przyniesie zbyt wielu korzyści finansowych.

- Gdy zastanawiamy się jakie studia wybrać, to ostatnią rzeczą jaką bierze się pod uwagę jest to ile będzie się zarabiać po ich skończeniu. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której musiałabym uczyć się czegoś co mnie kompletnie nie interesuje tylko dlatego, że zagwarantuje mi to dobrze płatną pracę - twierdzi Monika.

Moja bohaterka od początku była świadoma co ją czeka w przyszłości, dlatego też odbyła niezliczoną ilość rozmaitych praktyk i kursów. Być może nie będzie jej trudno znaleźć zatrudnienie, w końcu w ośrodkach wychowawczych, więzieniach i schroniskach wciąż brakuje wykwalifikowanego personelu, natomiast niełatwo będzie zarobić na chleb. Placówki tego typu są instytucjami całkowicie lub częściowo finansowanymi przez państwo, a wzmianki o kryzysie gospodarczym powodują zmniejszanie funduszy na ich utrzymanie, a co za tym idzie również płac. - Nie ma szans na to bym zarobiła chociażby połowę średniej krajowej. To niesprawiedliwe, ponieważ praca, którą będę wykonywać, wymaga wiele cierpliwości i długiego kształcenia. W końcu żeby "dotrzeć" do swoich podopiecznych nie wystarczy jedynie powiedzieć: nie rób tak, bo to jest złe. Bardzo często potrzeba wielu lat terapii, by znaleźć źródło problemu. Nie rozumiem więc, dlaczego państwo nie dba o to, by wynagrodzić swoich specjalistów - dodaje Monika, a w jej głosie słyszę nutę goryczy i trudno się temu dziwić.
Widocznie jednak w Polsce chęć pomocy bliźnim w potrzebie traktuje się w Polsce bardziej jako wolontariat niźli prawdziwą pracę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Pięknie opisałaś realia naszej polskiej rzeczywistości. Rzec by się chciało :"a to Polska właśnie". Szkoda mi tych młodych ludzi tak chętnych do pracy, której znaleźć nie mogą, bo kładzie sie im naprawde bardzo wielkie kłody pod nogi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

studiuję dziennie socjologię i od I roku pracuję w agencji zajmującej się rekrutacją. psychologia i human resources są tym, czym chcę się zajmować i w tym kierunku również się kształcę. udało mi się znaleźć pracę, która to wszystko pogodziła a dodatkowo zarabiam pieniądze, które wystarczają na moje studenckie potrzeby. moim zdaniem, aby osiągnąć pełny sukces trzeba zacząć interesować się swoim doświadczeniem już podczas studiów i to nie tylko praktyką. człowiek, który pracuje i jednocześnie uczy się, jest postrzegany przez przyszłego pracodawcę jako zaradny, odpowiedzialny. łączę to wszystko z życiem prywatnym i nie narzekam. moje osobiste zdanie: jeśli ktoś na prawdę chce, to może. trzymam kciuki za wszystkich pracujących studentów :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że taka działalność nie musi być bezpośrednio związana z kierunkiem studiów :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Są zawody w których ciężko jest samemu rozpocząć działalność, np. bibliotekarz. Chociaż przy moim zbiorze książek, mogę spróbować ; )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też zawsze byłam ambitna, ale pracę w zawodzie zacznę, jeśli założę własną firmę, wcześniej mogę pracować jako sprzedawca itd., a do tego pisać teksty za małe pieniądze i jeszcze odbywać staż. Co prawda trzeba zdecydować - praca czy życie prywatne, ale chyba wolę w czasie odłożyć to drugie.
Jest tak jak piszesz, fakt, ale wydaje mi się, że trzeba brać sprawy we własne ręce i samemu tworzyć własne miejsca pracy, czyli zakładać własne firmy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

absolwent szuka pracy, praca szuka absolwenta, ale jakoś nie mogą się spotkać:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.