Facebook Google+ Twitter

Absurd parytetów

Dyskusje o parytetach ostatnio przycichły z powodu tragicznych wydarzeń w naszym kraju. Nie zmienia to jednak faktu, że są obecne w świadomości Polaków. A skoro są obecne, to trzeba się z nimi rozprawić.

Według Słownika Języka Polskiego parytet to "ustalony stosunek jakichś wielkości, zwłaszcza określający prawa jakichś osób lub grup". W toczącej się w Polsce debacie, przez parytety rozumiemy gwarancje prawne obecności kobiet na listach wyborczych do Sejmu, Senatu, rad gmin, rad powiatów i sejmików województw w ilości nie mniejszej niż liczba mężczyzn (czyli albo po równo, albo o jedną kobietę więcej w przypadku list o nieparzystej liczbie kandydatów).

Na wstępie powtórzę popularne już w tej dyskusji zdanie. Parytety są zagrożeniem dla demokracji. Nie są wcale realizacją art. 33, 1. Konstytucji III RP, która mówi: "Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym." Parytety w pewnych sytuacjach mogą wręcz doprowadzić do łamania tego zapisu konstytucji.

Pierwsze pytanie, które mi się nasuwa, gdy myślę o parytetach to: dlaczego akurat kobiety? Dlaczego nie damy szansy osobom, które mogą mieć znacznie większy problem z wejściem do parlamentu, czy rad, na szczeblu samorządowym? Na przykład mieszkańcom małych miejscowości i wiosek?

W końcu wszyscy obywatele mają zagwarantowane takie same prawa. Kobiety bywają różne - takie, które zajmują się dziećmi w domach, takie, które są aktywne zawodowo, z małych miejscowości i z wielkich miast. Wiele z nich da sobie radę bez parytetów. Natomiast z mieszkańcami wiosek jest już znacznie trudniej. Dlaczego akurat płeć ma decydować o wejściu do parlamentu, skoro do tej pory zależało to od osobistych uwarunkowań człowieka - wykształcenia, talentu, dokonań, przebojowości itp.?

Jednocześnie pojawia się pytanie: czy mieszkańcy tych miasteczek i wiosek chcieliby, żeby ich wpisywać na listy wyborcze? Czy czuliby się z tym dobrze? Doświadczenie pokazuje, że główny problem z uczestnictwem kobiet w polityce nie leży w ich dyskryminacji, ale w niechęci do zajmowania takich stanowisk.

Agnieszka Pomaska, Posłanka na Sejm RP, mówi:
"Jako członek Zarządu Platformy Obywatelskiej na Pomorzu, podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego miałam okazję uczestniczenia we współtworzeniu list wyborczych. Problemem nie było to, że kobiety nie zostały dopuszczone do startu w wyborach, ani to, że nie były na listach odpowiednio wysoko, ale to, że w większości nie wyrażały na to chęci".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Parytet płci, bo o taki toczy się walka nie rozłożony po równo.
I rzeczywiście, nie widać związku miedzy płcią a polityką. Bo przecie płeć nie determinuje woli walki, mam nadzieję. I trudno podpierać się tu statystyką.
Wszystko wynika z pewnych drobnych czasem oddziaływań począwszy od fazy rozwoju dziecka. Przekoślawiona rzeczywistość powoduje, że miejsce kobiety jest takie a nie inne. Bo kto mi wytłumaczy przyczynę tego, że w Zw. Harcerstwa Rzeczpospolitej są osobne drużyny zuchowe dla dziewczynek i osobne dla chłopców. Dziewczynki są w zuchach o rok dłużej niż chłopcy, na przekór faktom, bo to przecież one wcześniej dojrzewają. Wychowanie katolickie tez pogłębia pewne schematy. Rola w jaką wpędzane są dziewczynki, dziewczyny i kobiety odbywa się od urodzenia i trwa. Za demokracji, niestety, odczuwam, że ta rola staje się coraz bardziej drugorzędna. I wynika to generalnie przez zawłaszczenie coraz szerszych obszarów życia społecznego przez kościół Katolicki i jego pozaprawne oddziaływanie. Również oddziaływanie na Państwo i jego instytucje.
Sumując: jestem przekonany o nierównoprawnym traktowaniu kobiet i mężczyzn w Polsce lecz jestem też przekonany, że parytet płci nie rozwiąże problemu. Bo cóż pomoże parytet w przypadku rządów PiS, PO czy innej partii realizującej określone cele pod przywództwem nieomylnych Generalnych Sekretarzy.
Popieram Partię Kobiet (która oficjalnie nie angażuje się w walkę o parytet). I wam polecam.
To jest w końcu nowa jakość. Po tych wszystkich przebierańcach :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo przyjemny tekst, trafne spostrzeżenia i słuszne wnioski. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.