Facebook Google+ Twitter

Absurd w majestacie

Przedziwne rzeczy dzieją się ostatnio w naszej ojczyźnie. Nie mam tu na myśli rozgrywek partyjnych, nagrody dla Pana Prezydenta czy męskich protestów przeciwko in vitro, z powodu którego najboleśniej cierpią młodociane prawiczki. Chodzi o prawo !

Sceny nakręcone przez reporterów TVN24, w mieszkaniu rodziny pomyłkowo zwolnionego więźnia, ubawiły mnie serdecznie, a występ Rzecznika Praw Obywatelskich jeszcze bardziej. Chociaż, doprawdy, nie wiadomo śmiać się, czy płakać, walnąć z radości fajerwerki, czy strzelać na wiwat z kałacha.

Ale od początku: Palant A, odpowiedzialny za obliczanie i pilnowanie terminów odsiadki doznał olśnienia: chyba z małżeńskiego kalendarzyka wyszło mu siedem miesięcy z hakiem, wobec czego więzień X powinien zostać zwolniony. Koniec odsiadki. OK. Palant B - sprawdził obliczenia i zatwierdził. Palant C - złożył cenny autograf, aby prawu stało się zadość. W poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, za regularnie pobierane od nas, obywateli, apanaże, wypisali dokument ze stosownymi podpisami oraz pieczęcią. Pieczęć ma
napis w otoku oraz godło państwa pośrodku. Zwolnienie z aresztu zostało wręczone więźniowi, a ten - mimo protestów - wypchnięty za bramę. Dobrze, że nie został oskarżony o pyskowanie, cwaniactwo i stawianie oporu władzy.

Ciąg dalszy przejdzie do niekończącego się spisu absurdów: dwaj policjanci z jakimś listem gończym (?), portretem pamięciowym (?) wkroczyli do mieszkania w poszukiwaniu człowieka, który ma w ręce prawomocny dokument. Potraktowani zostali należycie, stanowczo i zgodnie z prawem, stanowionym w domu przez ojca rodziny. Drzwi za policją zostały grzecznie zatrzaśnięte a spocony "wanted" wyciągnięty z szafy. Kto tego nie widział, niech żałuje. Ciąg dalszy: Rzecznik Praw Obywatelskich nie widzi powodu do interwencji, człowiek zwolniony pomyłkowo, mimo swoich protestów, ma resztę kary odsiedzieć, bo jest winien społeczeństwu siedem i pół miesiąca.

Zapewne RPO ma rację i będziemy teraz świadkami ścigania człowieka, który każdemu napotkanemu policjantowi jest w stanie podstawić pod nos urzędowe świadectwo zwolnienia. Zostaną zaangażowane środki finansowe na szeroko zakrojona akcję: tropienie, pościg, osaczenie i obezwładnienie. Kto wie, może wejdą do akcji ATeki ? Będzie się działo. Koszta pokryje społeczeństwo, równie entuzjastycznie, jak wypłaca pensje funkcjonariuszom służby więziennej. A przy okazji tej absurdalnej historii brakuje mi wypowiedzi pana RPO: ile i czego są winni społeczeństwu sędziowie, którzy w ubiegłych tygodniach zwolnili z aresztu morderców?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 14.03.2009 17:54

W jednej sprawie zgadzam się z RPO a mianowicie liczba sztuk za murem zgadzać się musi tyle że ja uważam że tą brakującą 1 sztukę powinni w równym czasie uzupełnić wszyscy winni powyżej opisanego zajścia a uwolniony przez głupotę urzędasów mający w ręce pełnoprawny dokument państwowy powinien pozostać na wolności.

duży + :)

Droga Jadwigo nie wiem jak Ty ale ja jakieś istotnej zmiany pomiędzy prl a rp z numerkiem nie zauważyłem. Jak rządzili bandyci tak rządzą dalej, jak państwo prawo miało gdzieś tak ma, jak okradało nas na każdym kroku tak okrada. Gdzie jest ta różnica ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teatr absurdu. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Barbaro - mysmu juz żyli w kraju, gdzie "nie było" przestępstw, kradziezy i morderstw. Komuna pilnowała, Ormo czuwało, a naród spał spokojnie. :)
Tylko łapanie szpiegów imperialistycznych było nagłasniane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jadwigo, - niestety tutaj w CH dzieją sie podobne rzeczy, nie dalej jak tydzień temu zamordował taki "wzolniony" moredrca dzieczyne 17 letnią. Nie tylko sędzia, nie tylko służba więzienna , ale i psychiatra i psycholog, ewidentnie ponoszą wine za to co sie wydarzyło.
A życia dziewczynie nikt nie zwróci. I tym Panom włos z głowy nie spadnie.

Podano też , że w Autsrii ponad 2 tysiące osób rocznie umiera w wyniku błędu lekarskiego.
Nie pomyliłam się.
Ergo wszędzie są błędy , wszędzie dzieje się niedobrze. Naprawdę nie wiem jak temu zaradzić. Chyba ukręcić głowę nadmiernej informacji, Spaliby.my spokojniej, aczkolwiek może wcale nie bezpieczniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tiaaaaak..... Nic już nie jest w stanie mnie zadziwić, ani zaskoczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Materiał na świetną komedię kryminalną!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.