Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23271 miejsce

Absurdalna wizja papierowego świata z 1936 roku

"Zawartość bieliźniarki eleganckiej pani będzie również z papieru" - można było przeczytać w artykule z 1936 roku, zatytułowanym "Kobieta za 100 lat..." i podpisanym inicjałami E.P.

Absurdalna wizja papierowego świata z 1936 roku / Fot. Ewa Naukowicz-Wójcik76 lat temu, w Wiedniu odbył się "interesujący odczyt lekarki, docentki uniwersytetu wiedeńskiego" pod tytułem "Kobieta za 100 lat...", z którego jednoznacznie wynikało, że w XXI wieku "nie będzie starych kobiet; 50-letnie wyglądać będą jak dziś 25 -letnie", a "dzięki wytężonej i ofiarnej pracy lekarzy, znikną choroby postarzające kobiety, jak reumatyzm, artretyzm, choroby żółci itd." Kosmetologia natomiast uczyni tak niebywały postęp, że"Kobieta za 100 lat..." / Fot. Ewa Naukowicz-Wójcik"sztuczne środki upiększania jak róż, puder itp. znikną z gotowalni pięknej pani, bo będą zbędne".

Jeśli chodzi o gospodarstwo domowe, to "kuchnia będzie zelektryzowana. Gotowania jednak nie zastąpią jakieś pastylki, ekstrakty lub tp. wynalazki (...) Zbytecznem stanie się jedynie mycie naczynia. Albowiem naczynie sporządzone będzie z papieru, estetycznie, na wzór miśnieńskiej porcelany. Cena jego będzie groszowa, toteż po jednorazowem użyciu wrzucać się je będzie do elektrycznego pieca i palić, by do następnego jedzenia wyciągnąć znów z szafy nowe i czyste. (...) Zawartość bieliźniarki eleganckiej pani będzie również z papieru. Kombinacja z papieru niczem się nie będzie różniła pod względem piękności od "krepdeszynowej" ozdobnej koronki. A koszula nocna-istne cacko-również z papieru!(...) Rzeczy te będą tak tanie, że każdego wieczora pani rzuci je do pieca, by rano "od stóp do głów" odziać się w nową, czystą bieliznę."

A swoją drogą ciekawe, czy papierowy świat XXI miał pochłonąć hektary lasów, pozbawiając nas swoistych "fabryk tlenu", czy może papier miał być produkowany z zupełnie z czegoś innego?
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.