Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1641 miejsce

Absynt będzie można kupić w Polsce legalnie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2006-09-26 13:49

Absynt – zwany zieloną wróżką po 91 latach wraca na polskie półki. Będzie go można kupić legalnie w sklepach z alkoholem.

Absynt pijała namiętnie młodopolska cyganeria, raczyli się nim van Gogh, Henri Toulouse-Lautrec czy Charles Baudelaire. Przybyszewski, który także szukał w nim natchnienia, nazwał go zielonookim potworem. Na początku XX wieku z racji jego ubocznych działań został w większości krajów Europy zakazany. W ostatnich latach legalnie można go było kupić jedynie w Czechach i na Słowacji, a od marca 2005 roku także w Szwajcarii – kraju jego pochodzenia. Na początku, zanim absynt stał się po prostu trunkiem, był... lekarstwem.

Wiek zakazu

Przyczyną, dla której produkcja absyntu została zakazana, była obecność w nim tujonu czyli wyciągu z bylicy piołunu. Substancja ta ma działanie narkotyczne i silnie uzależniające. Nie oznacza to jednak, że alkohol o szmaragdowej barwie, którym już wkrótce będziemy się raczyć, jest bardziej niebezpieczny od innych trunków. – Od czasów Młodej Polski wykonano szereg badań i zmieniono istotnie recepturę absyntu – tłumaczy Błażej Piołun Nayszewski z firmy GURU Distribiution, która będzie rozprowadzała absynt na polskim rynku.

Nie taki tujon straszny

– Bylica piołun (Artemisia Absinthium) nie jest jedyną rośliną, która zawiera tujon – tłumaczy dr Alina Mścisz, zastępca dyrektora Instytutu Roślin i Przetworów Zielar- skich. – Ta sama substancja występuje w swojskiej szałwii, z której napar nie jest szkodliwy. Wyciąg z bylicy piołun był też długo stosowany jako lek przeciwko robaczycy. Wszystko więc zależy od dawki. Ta zawarta we współczesnym absyncie jest bezpieczna dla zdrowia.

Absynt, który trafi na polski rynek, będzie sprzedawany w butelkach o pojemności 0,7 litra za około 80 zł.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Monika B.
  • Monika B.
  • 31.01.2011 18:49

Absynt ma od ok.60 do 80 %, ja piłam taki, który miał 70. Za pół litra płaciłam 67 zł na Słowacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ja mieszkam w czechach jusz 2 lata a skosztowałem jusz tego teunku wielo krotnie i moge powiedzec że nietaki straszny diabeł jak go malujom

Komentarz został ukrytyrozwiń

Istotnie, zagorzała to dobre określenie... Ile procent ma ten alkohol i czy ma dodatek owoców pestkowych? Jeszcze nie pilem absyntu (już poprwiono w tytule - OK).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jako zagorzała (doświadczona:P) bohemistka przyznam, że trunek działa odpowiednio do ilości procentów opisanych na etykietce:) uważajcie moi drodzy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ile kosztował absynt (od małej litery w tytule!) za Młodej Polski i co można było za to kupić? 115 zł za "liter" to sporo... Ile kosztuje w Czechach i na SŁowacji? Dlaczego będą sprowadzać - nie można produkować w Polsce?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.