Facebook Google+ Twitter

ABW bada kontrakty podpisane przez Stocznię Gdańsk

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-05-23 09:30

Kontrakt, który budzi wątpliwości ABW, to budowa kontenerowca dla niemieckiej firmy KG Projex Schiffahrtsgesellschaft GmbH & Co. Przesłuchany został już prezes stoczni Andrzej Jaworski. Planowane są kolejne przesłuchania świadków, m.in. członków zarządu i rady nadzorczej.

Kontrakt podpisany został w listopadzie ubiegłego roku. Stocznia miała wybudować jednostkę za 40 mln euro. Jak twierdzi ABW, kontrakt mógł narazić stocznię na znaczne szkody. Nie udało nam się jednak uzyskać komentarza prezesa Jaworskiego. Jego komórka była wyłączona przez cały dzień. - Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku - mówi Katarzyna Bernecka, rzecznik delegatury Gdańskiej ABW. - Prezes Jaworski nie dostarczył jeszcze wszystkich dokumentów. Przedstawił jedynie kontrakt w wersji angielskiej.

Zgodnie z umową stocznia miała zakupić materiały do budowy statku. Ich koszt to nawet 30 mln euro. Dodatkowo doliczyć trzeba robociznę oraz inne wydatki, to kolejne kilkanaście milionów euro. Tak duże kwoty powodują, że kontrakt może być nieopłacalny dla Stoczni Gdańsk. - Nie chce mi się wierzyć w zarzuty stawiane przez ABW i prokuraturę. Czekamy na wyniki śledztwa. Jeśli zarzuty się potwierdzą, na pewno przystąpimy do radykalnych kroków - mówi Zbigniew Stefański, członek Komitetu Obrony Stoczni. - W stoczni jest źle i nikt tego nie ukrywa, ale chodzi jednak o kwestie finansowe i ciągły brak pracowników, którzy uciekają za granicę.

W ubiegłym roku na targach w Hamburgu stocznia podpisała dwa kontrakty. Pierwszy na sumę ok. 350 mln euro na budowę 8 kontenerowców i 4 nadbudówek. Statki mają być wybudowane w trzy lata. Drugi kontrakt to umowa ze stocznią z Bremy na wspólne świadczenie usług. Trwają też rozmowy z inwestorami z Grecji, Włoch, Niemiec i Ukrainy. Obecnie w Gdańsku pracuje 3,2 tys. osób.

Robert Kiewlicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.