Facebook Google+ Twitter

ABW: Mąka wydał komunikat ws. podsłuchów dziennikarzy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-17 09:06

Wiceszef ABW zapewnia, że nagrania z podsłuchów dziennikarzy zostały wykorzystane w prywatnym procesie zgodnie z prawem. O sprawie podsłuchów pisze między innymi dzisiejsza "Rzeczpospolita".

Jak informuje gazeta, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nagrywała rozmowy reportera śledczego gazety - Cezarego Gmyza - oraz Bogdana Rymanowskiego z TVN z Wojciechem Sumlińskim podejrzewanym o to, że za pieniądze miał oferować pozytywną weryfikację oficerom WSI.

Gazeta podkreśla, że śledczy zgodnie z prawem powinni zniszczyć nagrania, które nie były związane z prowadzoną sprawą, ale nie zrobili tego. Stenogramy rozmów zostały - zdaniem dziennika również bezprawnie - odtajnione i wydane przez prokuraturę pełnomocnikowi wiceszefa ABW Jacka Mąki, procesującemu się z "Rzeczpospolitą" w prywatnej sprawie.

Jacek Mąka podkreśla w oświadczeniu, że pod koniec lipca ubiegłego roku Cezary Gmyz opublikował na łamach „Rzeczpospolitej" zniesławiający go artykuł. Wiceszef ABW wytoczył więc gazecie i dziennikarzowi procesy.

Jego pełnomocnik wystąpił do prokuratury prowadzącej postępowanie w sprawie korupcyjnej o dowody mogące podważać tezę autora publikacji. Wniosek pełnomocnika został uwzględniony na podstawie kodeksu postępowania karnego - zaznacza Jacek Mąka.

Jak dodaje, materiały z prokuratorskiego śledztwa zostały udostępnione i uznane przez sąd za dowody w wytoczonym przez niego procesie cywilnym. "Pragnę zauważyć, że jedynym dysponentem materiałów o które wystąpił mój pełnomocnik, nie jest Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, lecz Prokuratura Apelacyjna w Warszawie" - podkreśla wiceszef ABW.

Zapewnia, że przez całe życie kierował się wyłącznie zasadami postępowania zgodnego z prawem, dlatego też "czuje się skrzywdzony - jak się wyraża - kolejną próbą publicznego zdyskredytowania go i reprezentowanej przez niego instytucji."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.