Facebook Google+ Twitter

ABW ujęła szpiega

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-06 07:25

Kontrwywiad ABW aresztował wiosną Rosjanina, który od wielu lat szpiegował dla rosyjskich służb wojskowych GRU - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Agent miał kartę stałego pobytu i prowadził w Polsce małą firmę.

Zastępca prokuratora apelacyjnego w Warszawie Robert Majewski przyznał w rozmowie z gazetą, że sprawa objęta jest najwyższymi klauzulami poufności, dlatego nie mógł zdradzić szczegółów. Potwierdził jedynie, że taki podejrzany przebywa w areszcie i wkrótce skierowany będzie przeciwko niemu akt oskarżenia.

Według ustaleń gazety, na przełomie lutego i marca ubiegłego roku w pionie kontrwywiadu ABW zapadła decyzja o zatrzymaniu Rosjanina. Był namierzany od kilku miesięcy.
Rosjanin mieszkał w Polsce od ponad 10 lat. Był tzw. nielegałem, czyli nie miał statusu dyplomaty. Jego zatrzymanie to pierwszy przypadek po 1989 roku, gdy udało się tak precyzyjnie namierzyć rosyjskiego szpiega.

Strata agenta odbiła się potężnym echem w Moskwie. Według źródeł "Dziennika Gazety Prawnej", mogła stać się jedną z przesłanek do zdymisjonowania w kwietniu ubiegłego roku przez prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, szefa GRU generała Walentina Korabielnikowa. Kierował on kontrwywiadem 12 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.