Facebook Google+ Twitter

ABW zabezpieczyło materiały dziennikarzy "Misji Specjalnej"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-13 21:24

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeszukała domy czterech osób w związku z domniemanymi nieprawidłowościami przy działaniach komisji weryfikacyjnej WSI. Po przeszukaniach prokuratura zleciła zatrzymanie dwóch osób.

Osoby, wobec których zlecono zatrzymanie to prawdopodobnie Aleksander Lichocki, były oficer służb specjalnych PRL, który miał proponować dziennikarzom sprzedaż tajnego aneksu do raportu o WSI, oraz Wojciech Sulmiński, dziennikarz zajmujący się sprawą Wojskowych Służb. ABW przeszukała ich mieszkania, oraz te należące do członków komisji weryfikacyjnej WSI: Leszka Pietrzaka i Piotra Bączka, byłego asystenta Antoniego Macierewicza. Piotr Bączek jest obecnie współpracownikiem posła PiS Jacka Kurskiego w sejmowej komisji nadzwyczajnej do zbadania domniemanych nacisków na słuzby specjalne za rzadów Prawa i Sprawiedliwości.

Piotr Bączek powiedział, że czuje się zastraszony działaniem prokuratury i organów nadrzędnych wobec ABW. Zaznaczył równocześnie, że nie odczuł żadnych nacisków ze strony funkcjonariuszy, a samo przeszukanie odbywało się w sposób kulturalny.

ABW zaprzecza jakoby dzisiejsze czynności procesowe, czyli przeszukania mieszkań w związku z nieprawidłowościami przy działaniach komisji weryfikacyjnej WSI, były prowadzone niezgodne z przepisami. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w wydanym komunikacie podkreśla, że wszelkie czynności realizowane przez jej funkcjonariuszy były koordynowane i nadzorowane przez prokuraturę.

ABW poinformowała też, że funkcjonariusze przeprowadzili przeszukania w prowadzonym od kilku miesięcy śledztwie pod nadzorem Prokuratury Krajowej. Śledztwo prowadzone jest w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa płatnej protekcji i nieprawidłowości związanych z ochroną informacji niejawnych stanowiących tajemnicę państwową.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji spraw sprawiedliwości i praw człowieka w sprawie dzisiejszych przeszukań przez ABW. Mieliby wziąć udział minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski i szef ABW Krzysztof Bondaryk. Posłowie PiS chcą ustalić, czy przeszukania mają związek z pracami Piotra Bączka przy komisji nadzwyczajnej do spraw nacisków na służby specjalne za rządów PiS. Posłów interesuje ponadto czy ABW rejestrowała rozmowy Jacka Kurskiego i czy posiada informacje na temat prac posłów PiS w komisji. Poseł Antoni Macierewicz wyraził swoje oburzenie całą sprawą, a działania ABW określił mianem nacisków.

Także prezydent komentując dzisiejsze wydarzenia powiedział, że ABW w czasie przeszukiwania "zastosowała metody policyjne". Lech Kaczyński przypomniał, że to rządy PiS oskarżano o stosowanie metod typowych dla państwa policyjnego

Szef Komisji Weryfikacyjnej WSI uważa, że dzisiejsze przeszukania mieszkań czterech osób to ciąg dalszy represji wobec członków tego gremium. Jan Olszewski podkreśla w wydanym oświadczeniu, że członkowie Komisji Weryfikacyjnej od początku jej działalności byli przedmiotem szykan i prowokacji ze strony środowisk, których interesom zagroziła likwidacja WSI.

Jan Olszewski napisał w oświadczeniu, że śledztwo wobec byłego funkcjonariusza służb Aleksandra Lichockiego było jedynie pretekstem do dzisiejszych przeszukań . W komunikacie szef komisji podkreśla, że Lichocki już w latach 90. kierował grupą funkcjonariuszy WSI prowadzących tajne operacje przeciwko prawicy, co zostało udokumentowane w raporcie z likwidacji tych służb.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.