Facebook Google+ Twitter

Aby kogoś obrazić, potrzebny jest komunikat "Ty"

Nie po raz pierwszy Wojewódzki i Figurski szokują. Z premedytacją. Ludzie to podchwytują, a panom rośnie słuchalność.

 / Fot. w24Z poziomem żartów można oczywiście dyskutować. Osobiście uważam, że mało to śmieszne, niesmaczne, do mnie nie trafia, nie słucham, gustuję w trochę innym gatunku. Niemniej z tymi "żartami" się zapoznałem i uważam, że jedynymi osobami, które mogą czuć się urażone są nie Ukrainki, tylko Polacy.

Aby kogoś obrazić, potrzebny jest komunikat "Ty", a nie "Ja", a taki właśnie zastosowali panowie Figurski i Wojewódzki, wypowiadając się wprost: "zachowam się jak prawdziwy Polak", "ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę". Również w najbardziej bulwersującym publikę "żarcie": "Powiem ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił" brak jest komunikatu "Ty" czy "On", chyba że za taki uznamy opinię na temat urody kobiety. Czyli Ukrainki, jeśli mogą się za coś obrazić, to za to, że jakiś pan wypowiedział się negatywnie o urodzie jakiejś pani, która akurat podobno jest Ukrainką. Dość marny powód do angażowania służb dyplomatycznych w obrnonie godności całego narodu.

Obrażanie kogoś to wyrażanie się na temat tej osoby w sposób wulgarny, postponujący, kłamliwy. Jakby nie oceniać żartów Fi-jewódzkiego, nic takiego nie miało tam miejsca. Jedyną grupą, która mogła czuć się dotknięta, są Polacy i to i tak ci, którzy czują, że dotknięto jakąś sferę, której powinni się wstydzić.

Z typowym obrażaniem mamy do czynienia na przykład w Holandii, gdzie Polaków wprost wskazuje się jako "brudasów", "złodziei", "przestępców" itd. itp. Gdyby natomiast ktoś w Holandii powiedział "nie zapłacę Polakowi", albo "zgwałciłbym Polaa, gdyby był ładniejszy", to wystawia świadectwo jedynie sobie, ew. grupie, którą chce sparodiować lub której przypisuje owe cechy.

Dlatego spokojniej z tym obrażaniem się.

Śledź mnie też na Twitterze: @PawelJanus

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Panie Pawle, przyjmijmy założenie, że Wojewódzki i Figurski niczym biskup Krasicki postanowili przeszyć rodaków ostrzem satyry. Rodacy nie zrozumieli i odebrali ich występ jako poniżanie ukraińskich kobiet - wg prof. Hartmana nie dorośli intelektualnie do poziomu obydwu satyryków. Pozwolę sobie nie zgodzić się z opinią pana profesora, nie tylko dlatego, że nie czuję się "złośliwym debilem", jak był uprzejmy określić krytyków W. i F. Powtórzę to, co już pisałam pod innym tekstem - przekaz został przez słuchaczy odebrany dosłownie, a nie jako parodia, ponieważ Wojewódzki już wcześniej postarał się o etykietkę inteligentnego chama z seksistowskim skrzywieniem. Zebrał owoce tego, co w pocie czoła zasiał.

Co się tyczy odbioru przez Ukraińców i pozostałych cudzoziemców, to dla nich pojęcie "prawdziwy Polak" nie ma charakteru metaforycznego - w świat poszedł przekaz: prawdziwi Polacy traktują ukraińskie kobiety jak śmieci. Może wygłup W. i F. przeszedłby niezauważony, gdyby nie fakt, że w związku z EURO uwaga mediów bardziej niż kiedykolwiek jest zwrócona na Polskę i Ukrainę, o czym należało pamiętać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

'Dziennikarze mają nie pokazywać rzeczywistość, ale ją zmieniać.'

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nigdy nie słyszałem o tym żeby w Holandii mówiono tak wprost o Polakach , skąd ta wiedza?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ukrainki nie maja prawa być obrażone?
Dowcip podobnego kalibru przytacza na swoim blogu pan Antoni Kopff w tekście "Kochana Dyrekcjo Radia Eska!"
http://1944kopff.bloog.pl/
" Jeżeli z powodu nacisków wiadomych sił zmuszeni będziecie Państwo zwolnić tych wirtuozów słowa ze swego radia- zobowiązuję się podjąć ich dzieło i godnie ich zastąpić, gdyż mam również podobne poczucie humoru, a walka ze stereotypami to moje życiowe hobby. Dam krótki przykład swych możliwości:
-Dlaczego Kuba Wojewódzki lubi jeździć Porschem?
-Ma to po matce-ona również lekko się prowadziła!"

Rozumując tokiem pana Pawła Janusa - za taki dowcip powinni się obrazić Niemcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
9479
  • 9479
  • 23.06.2012 17:52

A co ona powiedziała?

Komentarz został ukrytyrozwiń
erk
  • erk
  • 22.06.2012 16:40

Słowo nie świadczą o tym o kim się mówi,ale świadczą o tym kto takie słowa wypowiada.Z małym wyjątkiem:Jeżeli ktoś jest na tyle durny,małostkowy i zakompleksiony,żeby obrażać się o byle g...to problem przestaje być jedynie takiego skarłowaciałego intelektualnie gnoma,ale zaczyna byc problemem wszystkich wokół takiego indywiduum,a to z prostej przyczyny-trzeba każde słowo ważyć i trzy razy je przemyśleć zanim się cokolwiek wypowie,ponieważ można takiego wypierdka urazić,a nie może i znieważyć?I po co komu szlajanie się po sądach?Lepiej trzymać gębę.O tym przekonała się Doda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.