Facebook Google+ Twitter

Aby lepiej zrozumieć historię

Rok 2007 to już drugi rok istnienia serwisu historycznego „Uczyć się z historii”, publikującego prezentacje projektów edukacyjnych wykorzystujących nowe metody nauczania historii. Portal prowadzony jest przez Ośrodek KARTA w Warszawie.

Zrozumienie przeszłości bez bezpośredniego z nią kontaktu może być niepełne. Wycieczka szlakiem miejsc wydarzeń historycznych, spotkanie ze świadkami czy samodzielne opracowanie przez uczniów dostępnych źródeł i przygotowanie wystawy sprzyja nie tylko pogłębieniu wiedzy, ale również pozwala na lepsze zinterpretowanie znaczenia poznawanej przeszłości. Prezentacje już 40 projektów wykorzystujących podobne metody znajdują się w bazie serwisu „Uczyć się z historii” (http://uczyc-sie-z-historii.pl ) i mogą być źródłem inspiracji dla nauczycieli i organizacji pozarządowych zajmujących się edukacją historyczną.

Tematyka opisywanych projektów koncentruje się na historii II wojny światowej, Zagłady, wysiedleń i życia w cieniu sowieckiego i nazistowskiego totalitaryzmu. Prezentacje zawierają dokumentacje działań podjętych przez organizatorów projektu, a także fotografie i materiały wykorzystywane podczas jego realizacji. Ważnym elementem każdej prezentacji jest glosariusz, wyjaśniający ważniejsze pojęcia związane ze szczegółową tematyką projektu.

Dostępne są również dane kontaktowe twórców poszczególnych inicjatyw, dzięki czemu nauczyciele odwiedzający serwis „Uczyć się z historii” dostają szansę na bezpośrednią wymianę doświadczeń z praktykami nowych form edukacji historycznej. Opublikowane na stronie opisy projektów można także wydrukować albo ściągnąć w formacie pdf na dysk twardy własnego komputera.

Serwis „Uczyć się z historii” ma również rozbudowany dział aktualności. Znaleźć w nim można informacje o bieżących wydarzeniach związanych z historią, takich jak konferencje naukowe, prezentacje filmów, nowe książki i strony internetowe. Publikowane są również informacje o dostępnych źródłach finansowania historycznych projektów edukacyjnych.

Promowanie wartościowych inicjatyw edukacyjnych to nie tylko dokumentowanie poszczególnych projektów, ale także silna promocja wykorzystywania w edukacji historycznej nowych form nauczania, podkreślających konieczność motywowania uczniów do samodzielnej interpretacji przeszłości, wyobrażania i przeżywania historii poza suchą podręcznikową narracją. W przypadku nauczania o Holokauście tylko takie podejście pozwala na uniknięcie niepotrzebnej estetyzacji i spłaszczenia treści tej rzeczywistości.

W dobie dyskusji o polityce historycznej, koncentrującej się na często spłaszczonym upamiętnianiu i wyjaśnianiu wielkich procesów historycznych, projekty edukacyjne podkreślające wartość indywidualnego „wsłuchiwania się” w przeszłość są szczególnie cenne.

Serwis „Uczyć się z historii” powstał we wrześniu 2005 roku dzięki współpracy Fundacji Ośrodka KARTA z niemiecką fundacją Fördergesellschaft Kulturelle Bildung e.V., pomysłodawcą i twórcą działającej od kilku lat w różnych wersjach językowych witryny „Lernen aus der Geschichte. Nationalsozialismus und Holocaust in Schule und Jugendarbeit” („Uczyć się z historii. Narodowy socjalizm i holocaust w szkole i w pracy z młodzieżą”).

Informacje dotyczące realizowanych projektów edukacyjnych związanych z tematyką II wojny światowej i totalitaryzmów przesyłać można bezpośrednio na adres uczyc.sie.z.historii@karta.org.pl lub wykorzystując formularz dostępny na stronie http://uczyc-sie-z-historii.pl/?site=contact

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.