Facebook Google+ Twitter

Aby nie odpłynęli od polskości

Obradująca wczoraj Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą rozpatrywała wnioski trzech organizacji, które prosiły o dotacje w programie "Wspieranie Polonii na świecie".

Pierwszym punktem posiedzenia komisji była sprawa remontu cmentarza w Monte Cassino i obchodów 65 rocznicy zwycięskiej dla Polaków bitwy. Pisaliśmy o tym tu i tu

Na pomoc dla Polonii na całym świecie Senat RP przeznaczył 10 milionów złotych. Na wczorajszym posiedzeniu zjawili się przedstawiciele "Wspólnoty Polskiej", "Pomocy Polakom na Wschodzie" i "Semper Polonii". Pierwsza organizacja złożyła 6 wniosków na sumę ponad 8,8 mln zł. Pieniądze chce przeznaczyć na wsparcie infrastruktury lokalowej stowarzyszeń polonijnych. Oznaczałoby to dofinansowanie ich siedzib, zakup mebli czy innego wyposażenia. Takie potrzeby są na Wschodzie - na Ukrainie, Białorusi i Litwie ale także na Zachodzie. Dofinansowane organizacje mogą dzięki temu zająć się między innymi edukacją. Następnym wnioskiem jaki złożyła "Wspólnota Polska" było dofinansowanie zjazdu młodzieży polonijnej z całego świata "Orle Gniazdo", który co dwa lata odbywa się w Wielkopolsce.

"Wspólnota Polska" chciałaby także dostać środki na przeszkolenie dziennikarzy polonijnych na całym świecie a także osób, które miałyby pomagać obywatelom ukraińskim w uzyskaniu Karty Polaka. Zapotrzebowanie na taką pomoc przy wypełnianiu dokumentów jest w okręgach lwowskim i żytomierskim. Wspólnota chciałaby także wsparcia dla klubów studenta polonijnego, jakie obecnie organizuje.

Oprócz tych projektów Wspólnota chce organizować cykl konferencji socjologicznych na temat nowej emigracji, jaka pojawiła się po wstąpieniu Polski do Unii a także na temat przestrzegania praw mniejszości polskiej w różnych krajach.

Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie wnioskowała o 3,9 mln zł, z czego większość byłaby przeznaczona na dofinansowanie pierwszego światowego zjazdu Wilniuków. Odbędzie się on w sierpniu i potrwa dwa tygodnie. W jego ramach przewidziano imprezy w zamkniętych salach jak i imprezy plenerowe. Ten zjazd organizowany przez młodych ludzi między innymi przez młodych dziennikarzy miałby przypomnieć jak duży był polski charakter Wilna. W tym roku okazja jest ku temu ogromna bowiem Wilno w 2009 roku jest europejską stolicą kultury.

Fundacja działa we współpracy z Wilnem jak i republiką Litwy. Senator Barbara Borys Damięcka zdecydowanie poparła ten wniosek dodając, iż jest to obowiązek Senatu, szczególnie biorąc pod uwagę jakie problemy strona polska ma z władzami Litwy. Strona litewska wniesie pewną część środków potrzebnych do organizacji. Niestety, z powodu panującego obecnie kryzysu wycofali się sponsorzy tacy jak PKO BP. W związku z tym organizatorzy wnioskowali o dotacje.

"Pomoc Polakom na Wschodzie" jest także zainteresowane prowadzeniem działalności integrującej środowiska polonijne na wschodzie. Byłyby to na przykład szkolenia, zjazdy czy spływy kajakowe. Według jednego z członków fundacji tym środowiskom grozi depolonizacja. Ludziom na wschodzie trzeba zapewnić lepsze sposoby integracji społeczeństwa polonijnego bo mogą od polskości odpłynąć. Fundacja chce także uaktywnić Polaków na wschodzie poprzez nauczenie ich jak zakładać firmy i przedsiębiorstwa, dzięki czemu mogliby np. założyć sklep spożywczy lub prowadzić działalność agroturystyczną i zarabiać na turystach Polakach, którzy przyjeżdżają na te tereny a także na innych turystach.

Innym celem Fundacji jest wsparcie dla Polaków w procesie odzyskiwania ziemi. Władze państw wschodnich wiele razy przeszkadzały w tej kwestii starszym ludziom np. poprzez niewłaściwe informowanie ich o procesie odzyskiwania ziemi.

Trzecia z organizacji "Semper Polonia" postulowała wczoraj o dotacje między innymi na rzecz festiwalu polonijnego w Nottingham, który organizować będzie Stowarzyszenie na rzecz nowo przybyłych Polaków w Nottingham. Stowarzyszenie zwróciło się z prośbą do Semper Polonii o wsparcie. Sfinansować miano by przybycie dobrych zespołów. Władze Nottingham zgodziły się dać 50 tyś na samą organizację.

Semper Polonia prosiła także o wsparcie finansowe dla swoich klubów stypendystów. Takich klubów jest 12 a samych stypendystów obecnie organizacja ma 2 tysiące. Stypendyści opiekują się osobami starszymi, organizują akademie a także zajmują się utrzymaniem porządku na cmentarzach. Organizacja chce tym młodym ludziom stworzyć właściwe warunki do egzystencji. Chce by to oni tworzyli nową jakość środowiska polonijnego. Między innymi w tym celu przy klubach studenta organizacja chce stworzyć biura pracy tak by młodzi stypendyści nie mieli z tą kwestią problemów.

Teraz wnioski jakie wczoraj przedstawiły trzy organizacje będą czekały na pozytywne opinie od szefa kancelarii a także od Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za granicą. Jeśli je uzyskają prezydium Senatu wyda zgodę na udzielenie dotacji z puli Senatu RP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Plusik, oczywiście :)) - bardzo dziękuję za wskazówki, bo stary jestem i niedowidzę.
Polakom na Wschodzie trzeba pomagać, wspierać jak się da i media nie powinny ich spuszczać z oczu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za relacje i jak mozesz to sledz ten temat

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andrzeju (Panso) ale hm nie dałeś mi plusa. Plusy w serwisie dodaje się poprzez kliknięcie na rękę z kciukiem uniesionym do góry znajdującą się pod tytułem z prawej strony. Można też dać minusa (ręka z kciukiem w dół).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Adamie, postawił Pan pani Ewie doskonałe pytanie. Plusik, oczywiście :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo, nie wiem o co ma Pani do mnie żal? W końcu wprowadziła Pani, po moich uwagach do artykułu pt. "O człowieku..." poprawkę. Niestety uczyniła to Pani: CICHACZEM.
Zamiast wdzięczności MOBBING? Do tego "karanie" postronnych, jak autora w/w artykułu?
(Całowania po rękach nie wymagam, zrewanżowałbym się miło, za dobre słowo.)
Jednakże, gdy już poprawia Pani, to trzeba było także sprostować to szkaradzstwo DERFORGUNGAMT.
Poza tym, zaiste dyskutuje Pani tylko z tymi co mają takie same zdanie?
Najlepiej ze swoim KWA-KWiAD-em (Klub Wzajemnej Adoracji - Kobiety WIADomości 24) - standardowe zdanie, klubokwiczek "oczywiście plusik". :))))
ps. Pani Ewo, ja tu nie jestem żadne kurcze! Jeżeli już to (in)coguto. :-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hm Ewo mówisz, że ci ludzie dają sobie spokój bo... no nie do końca zrozumiałem. Tzn czemu? Polacy z Polski ich zniechęcają?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy może ktoś z odwiedzających ten portal kolegów np. z Niemiec, albo Szwajcarii wie coś o istnieniu tego typu organizacji emigracyjnych Niemców lub Szwajcarów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.