Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30801 miejsce

"Aby odkryć, jakie zmiany zaszły w tobie, najlepiej wróć do miejsca, które jest takie jak kiedyś"

Jak to dobrze, że nie można wrócić do Republiki Południowej Afryki rządzonej przez apartheid. Jak to dobrze, że jest Nelson Mandela.

Nelson Mandela / Fot. Zdjęcie umieszczone w public domain. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Nelson_Mandela.jpgDokładnie 90 lat temu w małej wiosce Mvezo urodził się Rolihlahla (ten kto ciągnie gałąź drzewa) Nelson Mandela, syn wodza plemienia Thembu. Jako pierwszy członek rodziny zaczął uczęszczać do szkoły. I to właśnie tam w szkole misyjnej nadane zostało mu imię Nelson na cześć admirała Horatio Nelsona. Kontynuując naukę trafił do University College of Fort Hare, gdzie podjął studia prawnicze. To tam poznał swojego późniejszego przyjaciela Olivera Tambo, z którym walczył z apartheidem. Razem wzięli udział w proteście przeciwko zasadom dyskryminującym czarnoskórych studentów za co zostali wyrzuceni z uczelni. Obaj przenieśli się do Johannesburga, gdzie przez krótki czas Mandela pracował jako strażnik w kopalni. Udało mu się wtedy zdobyć posadę w firmie prawniczej. W 1941 roku otrzymał licencjat University od South Africa. Nie przerwał nauki, gdyż chciał ukończyć studia prawnicze. W tym czasie coraz częściej angażował się w politykę i został członkiem Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) (1943). Poznał tam przyszłych aktywistów na rzecz walki z apartheidem - Joe Slovo, Harry'ego Schwarz i Ruth First.

Czas działania

Pod koniec drugiej wojny światowej Mandela wraz z kilkoma działaczami ANC postanowił przekształcić ruch w bardziej radykalną organizację o charakterze masowym. Grupie Mandeli nie podobał się sposób prowadzenia rozmów z Kongresem, który ograniczał się tylko i wyłącznie do wysyłania petycji. Jako młodzi afrykańscy nacjonaliści chcieli uzyskać prawo do samostanowienia. Tym sposobem zawiązało się nowe ugrupowanie African National Congress Youth League (ANCYL), którego Mandela został sekretarzem (1948).
Jeśli chodzi o politykę stosowaną przez Ligę, Nelson Mandela chciał wzorować się na Mahatmie Ghandim, czyli stosować bierny opór. Jednak zmienił zdanie po masakrze w czasie protestu Sharpeville w marcu 1960 roku. Wcześniej czyli w 1952 roku Mandela wraz z ANC zaczął prowadzić politykę oporu wobec polityki zwycięskiej, skrajnie rasistowskiej National Party. Polegać miała ona na masową, zakrojoną na jak największą skalę niechęcią wobec partii rządzącej. Skutkami tej działalności był pierwszy wyrok skazujący Mandelę, tym razem w zawieszeniu. Oficjalne potępienie działaczy nie przeszkodziło skazanemu wraz z Oliverem Tumbo w otwarciu kancelarii prawniczej, która była pierwszą czarną kancelarią w RPA. Władze Johannesburga nie pozwoliły jednak na zbyt długie ich działanie i zamknęła biuro. Wiedząc, że ciemne chmury coraz bardziej zbierają się nad nim, Mandela nie zamierzał próżnować w walce o wolność. Wraz ze wspólnikami przygotował Freedom Charter, dokument, który domagał się zniesienia apartheidu i poszanowania demokracji i praw człowieka.

Wracając do wydarzeń 1960 roku. ANC została zdelegalizowana, a sam Mandela musiał zacząć się ukrywać. Pod fałszywym nazwiskiem imając się różnych zajęć, zdołał objechać niemal cały kraj. W czasie tej podróży wykiełkował nowy pomysł na walkę z reżimem białych. Powołał sekcję zbrojną ANC Umkhonto we Sizwe ("Włócznia narodu"), której sposobem działania miały być sabotaże i podkładanie bomb w instytucjach i miejscach związanych z politykami reżimu. W 1962 roku wyjechał z kraju. Podczas tej podróży kontaktował się z politykami z Tanzanii, Sierra Leone, Ghany i Senegalu przez których został ciepło przyjęty. Zdołał również dotrzeć do Londynu. Po powrocie został aresztowany i skazany na pięć lat więzienia za działalność sabotażową. Dwa lata później kara została zamieniona na dożywocie. W więzieniu na Robben Island otrzymał nr 466/64, gdzie pierwsze trzy cyfry oznaczały nr więźnia, zaś dwie ostatnie rok w którym został osadzony. Mandela w zakładzie karnym odsiedział 27 lat. W czasie odbywania wyroku Mandela ukończył korespondencyjnie prawo na University of London, co jest wielkim osiągnięciem zważywszy, że jako więzień polityczny miał prawo do wysyłania zaledwie jednego listu na pół roku. Jego wpływ na współwięźniów stawał się coraz większy, dlatego władze przeniosły go do zakładu w Polsmoor (1982), gdyż to na Roben Island zaczęto nazywać uniwersytetem Mandeli.

W 1985 roku władze RPA dały możliwość wcześniejszego zwolnienia Mandeli pod warunkiem wyrzeczenia się przez jego partię działalności sabotażowej. Mandela jednoznacznie ogłosił, że nie będzie pertraktował dopóki dopóty on i inni członkowie ANC będą przebywać w więzieniu.

Na wolności

Przełom nastąpił w 1990 roku kiedy prezydentem RPA został Frederik Willem de Klerk, który zezwolił na wypuszczenie Nelsona Mandeli z więzienia (11 luty 1990 r.). Zaraz po odzyskaniu wolności Mandela zaczął nawoływać do wybaczenia i ogłosił politykę "grubej kreski", jego oświadczenie zbiegło się wystąpieniem de Klerka, który oficjalnie ogłosił upadek apartheidu. Dzięki współpracy ówczesnego prezydenta i lidera partii ANC doszło do pierwszych wolnych wyborów, w których ANC zdobyło większość głosów, zaś Mandela został pierwszym w historii RPA czarnym prezydentem (1994 - 1999). Jego zasługi w obalaniu reżimu apartheidu zostały docenione w 1993 roku kiedy otrzymał wraz z Frederikiem Willemem de Klerkiem - Pokojową Nagrodę Nobla. W czasie swojej kadencji prezydent Mandela nie ustawał w dalszym integrowaniu społeczeństwa i reformowaniu kraju.

W wieku 85 lat wycofał się z życia publicznego, pochłonięty walką z rakiem prostaty. Jednak w 2007 roku powołał tzw. "Starszyznę", grupę zrzeszającą znanych i wpływowych polityków oraz działaczy społecznych mającą na celu rozwiązywać konflikty na świecie. Nie ustaje również w działalności charytatywnej wspierając m.in. "Make Poverty History” ("Uczyń z biedy historię") oraz kampanię 46664 na rzecz walki z AIDS.

* Tekst w oparciu na afryka.org, wikipedia.pl, kapuscinski.info. Cytat z zajawki jest wypowiedzią Mandeli. Celowo nie opisałem ciemnych plam w biografii Szanownego Jubilata, gdyż w taki dzień nie wypada. Spojrzenie na osobę Nelsona Mandeli z drugiej strony w najbliższym czasie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.