Facebook Google+ Twitter

Ach! Dziś mamy dzień kobiet!

Dostałam SMS z życzeniami: "Kobiety to piękne nastroje i duże życiowe wyboje. Matki Polki, Matki Królów,większa Pani - więcej bólu (...)" Znajomy przeszedł tymi życzeniami do przeszłości, a mnie słowa zainspirowały do krótkiej zadumy.

W Wikipedii zainteresowani przeczytają, że "Dzień Kobiet to coroczne święto http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Federation_nationale_Saint-Jean-Baptiste_1907.jpg / Fot. Wiki Mediaobchodzone 8 marca, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ustanowione zostało w 1910 roku". To na tyle teoria.

Fakt, że święto obchodzone jest oficjalnie w 53 krajach robi wrażenie. Przez duże "W". Postanawiam sprawdzić jak wygląda sytuacja kobiet w Albanii, Bangladeszu,Kosowie i Turkmenistanie. To tylko cztery państwa z listy wpisujących dzień "wyrazu szacunku" do swojego kalendarza świąt narodowych. Oczywiście państwa wybrałam celowo nie losowo. Wasze możliwe w tej chwili "uśmieszki" co do podejrzeń w kwestii sytuacji kobiet w tych, że krajach są w pełni uzasadnione. Za taki "szacunek" to ja, Ty i ona dziękujemy!

W Turkmenistanie kobiety są wychowywane w przeświadczeniu, że nie mają równych praw z mężczyznami bo są drugim gatunkiem człowieka. Na stronach jednego z popularnych portali podróżniczych podają informacje, że Bangladesz należy do jednego z bardziej tolerancyjnych krajów muzułmańskich jednak sytuacja kobiet jest "specyficzna" a ich udział w życiu społecznym i publicznym jest "ograniczony". Coś więcej do poczytania na stronach Unicef. Silnie spolaryzowana rola kobiet kosowskich "matka wychowująca dzieci, do niej należy sfera domowa, zajęcia związane z opieką i rodziną", nie obiecuje raczej wulkanu feministycznych działań.

Co więcej Amnesty publikuje regularne raporty o handlu kobietami, gdzie Kosowo odgrywa ważną rolę. Rolę węzła komunikacyjnego między zacofanymi krajami skąd są rekrutowane do prac jako opiekunki, pomoce domowe lub poprostu porywane do krajów rozwiniętych w których pełnią rolę najniższej jakości prostytutek uzależnionych od narkotyków. Traktowane na poziomie odpadu. Ludzkiego odpadu. A Albania?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Właśnie się dowiedziałam że wczoraj był dzień psa... więc moje życzenia dnia bezdnia były nie zasadne... dla zainteresowanych do poczytania http://www.kasakobiet.oai.pl/index.php

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, ty lwie zodiakalny. Pomimo zawiłości tematu, a ściślej tematów, Międzynarodowy Dzień Kobiet jest ważniejszym świętem od jakichś amerykańskich hallo... itd. A równość, znaczna część chodzących z głową uniesioną wysoko rozumie, jako różność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Ryszardzie, biorąc pod uwagę moją wiedzę na temat natury płynącą z kanałów: National Geographic, Discovery i Planete (sporadycznie też TVP2) to sprawa jest uzależniona od gatunku i warunków w jakich on funkcjonuje. A co do naszych warunków to myśmy już tak nabałaganili, że pogubiliśmy tą naturę i stąd może pogubienie w kwestii płci?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Społeczeństwa wszelkie oparte są na zróżnicowaniu wszystkiego. Różna płeć, różne możliwości, psychika...
Nie warto może dalej tego ciągnąć, bo to może się okazać zaułkiem.
Równość jest trudnym tematem w gatunku HOMO SAPIENS.
A JAK JEST W PRZYRODZIE, NATURZE?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Stefanie, ale ja w najmniejszym stopniu nie optuję za zacieraniem różnic. To nie możliwe. A kwestia stanowienia o samym sobie chyba przynależne prawo każdej jednostki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra robota Ewo!

Rok temu spotkałem się z kilkoma aktywistkami na rzecz praw kobiet w Iranie. Powstało z tego kilka materiałów jeśli jesteście zainteresowani. Podaję http://mareklenarcik.blogspot.com/search/label/Iran.

Polecam także krótki film dokumentalny "Divorce Iranian Style", który można znaleźć m.in. na YouTube. http://www.youtube.com/watch?v=fICWqedWDu8

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zacieranie różnic miedzy płciami to wymysł... no kogo? Tych samych, którzy...no, no...którzy w swym zagubieniu i pomyleniu pojęć krzyczą "KOBIETY DO KOPALŃ< DO HUT..." itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale ja i tak z uporem maniaka będę powtarzał, że równouprawnienie - tak, ale zacieranie różnic miedzy płciami - nie. Bo to, co nas różni, jest właśnie najpiękniejsze. O reszcie możemy dyskutować.
Oczywiście ocena sytuacji kobiet w krajach, które przywołujesz może być jednoznaczna: wstyd dla naszego gatunku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za Waszą uwagę. Miłego dnia bezświęta, czyli 9 marca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem szczęśliwa. Już myślałam, że ten okropny dzień 8 marca skończy się na wspomnieniu odoru alkoholowego napotykanych tu i ówdzie radośnie świętujących panów, najtrudniej było wytrwać w kolejce do kasy w sklepie spożywczym...

Dziękuję Ewo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.