Facebook Google+ Twitter

Ach ta inkwizycja…

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-04-30 10:09

Święte Oficjum to ulubiony motyw krytyki antyklerykałów wobec religii. Tymczasem nic nie przyczyniło się do rozwoju cywilizacyjnego tak jak religia, a trybunały inkwizycyjne były dokładnym przeciwieństwem tego, co się o nich głosi.

Legendarne (!) tortury inkwizycyjne... / Fot. Własność publiczna, ponieważ prawa autorskie do niego wygasły.Ateista a religia

Wydawałoby się, że każdy niepodrabiany ateista, jak od 16 lat autor niniejszego tekstu, religię powinien traktować, jak zjawisko naturalne, element natury i kultury człowieka, wypełniający swoje funkcje i posiadający przyczyny swojego istnienia. Tymczasem większość głęboko religijnych antyteistów i antyklerykałów, uznaje religię za przekleństwo ludzkości, za którego trwaniem stoją świadome siły, wykorzystujące religię do manipulowania społeczeństwem. Odrzucając tę głęboko religijną postawę, zbliżającą antyklerykałów i antyteistów do retoryki świadków Jehowy, uznających papiestwo za „babilońską nierządnicę”, na potrzeby niniejszego artykułu uznajmy religię za społeczną, prawną i polityczną innowację cywilizacyjną leżącą u podstaw wszelkich znanych nam społeczeństw od neandertalskich aż do współczesnych. Religijność ludzką natomiast za cechę przyrodzoną, nie za wynik cudzej manipulacji – jak miałaby się ukształtować, bądź co bądź biologiczna, podatność ludzkich umysłów na tego typu manipulację, gdyby religia była czymś dla ludzi i ich umysłów niekorzystnym?

Zastanawiając się nad szamańskim ziołolecznictwem, nad zabiegami melioracyjnymi harmonijnie wykonywanymi przez olbrzymie rzesze mieszkańców dolin Nilu, Tygrysu i Eufratu na polecenie „boskich potomków” zasiadających na tronach Egiptu i Mezopotamii, nad kapłanami przewidującymi zaćmienia czy obliczającymi powierzchnie zasiewów, nad takimi motywowanymi religijnie dokumentami jak kodeks Hammurabiego czy Justyniana, czy nad setkami innych spraw, trudno nie dojść do wniosku, że życie społeczne, polityczne, prawne a nawet ekonomiczne cywilizacji wypełniających 98% dziejów świata podtrzymywane było przede wszystkim w ramach religii.

Dwie interpretacje poczynań inkwizycji

Czarna legenda inkwizycji głosi, że była to instytucja mająca za zadanie szerzyć ciemnotę pośród ludu, zwalczając naukę i wolność wyznania, do której to instytucji papieże delegowali największych religijnych fanatyków swojego okresu, najokrutniejszych i najbardziej bezwzględnych, którzy nadużywając tortur i ślepo stosując kary, szerzyli religijną agresję pośród wiejskiej sielanki.

Jedyna wykształcona warstwa społeczeństwa średniowiecznego zmuszona zachęcać
do agresji łagodnych wiejskich analfabetów? Antynaukowa krucjata przeciw czarownicom i astrologom…? Fanatycy religijni należący do administracji najbardziej scentralizowanej religii świata walczący z racjonalizmem sekt skupionych wokół nawiedzonych charyzmatycznych przywódców? Ruchy heretyckie walczące z Kościołem o wolność wyznania dla wszystkich…?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Tak, heretyccy fanatycy chcący mordować każdego,kto nie był żebrakiem,dusić dzici,starców i chorych,by uwolnić ich dusze od związku z ciałem,zaprzestać prokreacji i pracy,a w końcu zagłodzić się w ascezie,którzy dwukrotnie zaatakowali Rzym,zmuszając papieża do ucieczki,którzy mordowali na szlakach handlowych sami byli sobie winni,że dopadła ich sprawiedliwość. Sprawiedliwość wymierzona tak rzetelnie i obietkywnie jak w tamtych czasach się dało. A jeżeli chodzi o pańską spiskową teorię mojej wiary,to warto poszukać moich artykułów w tym czy innych serwisach dziennikarstwa obywatelskiego, moich blogów czy wreszcie artykułów na Ateista.pl. Radzę trochę ochłonąć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rany, jakich znowu "nauk Jezusa"? Jakiej "bibli"? Gdzie w artykule było cokolwiek o biblii?

Komentarz został ukrytyrozwiń
jasecki
  • jasecki
  • 05.05.2011 10:16

Doczytałem nazwisko autora: Adam Hajduk. Pan Hajduk najpiew usprawiedliwia zwalczanie heretyków tym, że 'zagrażali oni porządkowi religijno-polityczno-społecznemu' swoimi szkodliwymi i niebezpiecznymi poglądami, grożącymi zagładą cywilizacji niemalże.... A potem pisze, że w Ameryce Łacińskiej sądy inkwizycyjne wydały wyroki śmierci wobec "konwerytów" np. żydów, którzy po przyjęciu chrześcijaństwa powracali do poprzedniej religii. Z tego wniosek, że juz samo praktykowanie religii żydowskiej jest owym zagrożeniem dla porządku religijno-społeczno-politycznego. Brawo panie Hajduk: katolicyzm uber alles!!! Ale fakt: przesadziłem z szczuciem na Pana prokuratora: pownno się pana skierować do lekarza....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jasecki
  • Jasecki
  • 05.05.2011 10:05

Niedobrze mi sie robi jak czytam takie brednie. Tzw. heretycy sami sobie są winni. Podnieśli rękę na papiesko-cesarską władzę, to im tę rękę ta władza odrąbała, paliła na stosach i ścinała głowy. Więc o co chodzi? Ołtarz katolicki ponad wszystko!!!
Nie doczytałem nazwiska autora, ale chyba za takie usprawiedliwianie zbrodni przeciw ludzkości autor powinien odpowiadać karni, jak za usprawidliwianie zbrodni holocaustu. Ten niby ateista to tak naprawdę krytpo-katolik, zakamuflowany apologeta katolicyzmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek
  • Marek
  • 30.04.2011 23:45

Kiepski artykuł, slaby. Marna wiedza autora w zakresie nauk Jezusa i kiepska wiedza z Bibli. Próba usprawiedliwienia zbrodni katolickich. Fatalne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.