Facebook Google+ Twitter

ACTA - kompromitacja partii rządzących?

 • Źródło: Gość dnia
 • Data dodania: 2012-01-22 13:43

Czy ACTA jest nowym rodzajem samobójstwa politycznego? Obserwując nastroje panujące w sieci, jestem w stanie przyznać, że tak.

 / Fot. PAPOczywiście można wprowadzić ACTA i SOPA. I nie będę tu się rozwodzić nad korzyściami i wadami tych ustaw, o których wszyscy wiedzą już wszystko – zarówno to, że zablokują wolny Internet, jak i to, że będą nowym narzędziem do walki z piractwem. Że dadzą prawo wchodzenia z buciorami do naszych komputerów, obdzierania z prywatności oraz do oceniania naszych grzeszków, stając się nową formą spowiedzi. Mnie bardziej interesuję wpływ przyjęcia tej ustawy w Polsce (co zapewne można uogólnić na sytuację na świecie) na nastroje polityczne.

A politykom nie wróżę zbyt dobrze. Według mnie przyjęcie ACTA będzie drastycznym końcem rządzących partii politycznych. W dzisiejszych warunkach nie jest ważne co jest dobre, a co złe. Ważne jest do czego jesteśmy przyzwyczajeni, co traktujemy jako codzienność, a co może zostać nagle odebrane.

Internauci nie zapomną. W tej chwili już dzieci w wieku lat dziesięciu, są przyzwyczajone do Internetu w formie, którą znają. Nie mówiąc już o młodzieży, a także dorosłych, którzy mają przyjemność z niego korzystać. Wprowadzenie ACTA odbije się szeroką falą na tych, którzy do tego doprowadzą. I o ile zawsze wcześniej naród charakteryzował niezwykły zanik pamięci to teraz internauci będą sobie przypominać o wszystkim z każdą zafundowaną im „zmienioną” chwilą. Wtedy kiedy tendencyjnemu studentowi będzie się nudzić po skończeniu sesji, ponieważ nie będzie mógł dla odstresowania się obejrzeć filmu na którymś z serwerów online, albo wtedy kiedy będzie kupował płytę zespołu, którego do tej pory słuchał na youtubie.
(Aleksandra Pająk)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

kolos
 • kolos
 • 23.01.2012 13:46

http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104665,11016073,Anonymous__terrorysci__rewolucjonisci__czy_tlum_z.html#opform11016073

Komentarz został ukrytyrozwiń
kolos
 • kolos
 • 23.01.2012 13:44

Tutaj macie próbkę,jak będzie wyglądał dziennikarski "obiektywizm" po 26 stycznia,w wydaniu jedynych,słusznych i prorządowych portali.Czytajcie i uczcie się "dziennikarstwa"!!

http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104665,11016073,Anonymous__terrorysci__rewolucjonisci__czy_tlum_z.html#opform11016073

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Wojciech Arciszewski
 • @Wojciech Arciszewski
 • 23.01.2012 05:29

Zaręczam Panu,że miałem równie jak Pan ,wiele wyrozumiałości dla obecnego rządu(zasada mniejszego zła)Jednakże zaistniałe fakty stawiają naszych decydentów w świetle,które nie jest w stanie przyćmić,a raczej zatuszować...SMRODU!Premier polskiego rządu,doprowadza do sytuacji,w której "stawiane są na nogi" wszystkie służby RP łacznie z szefem BBN-u,a czyni to poprzez zaniechanie(?) udzielenia jakiejkolwiek informacji na temat swojego stanowiska dotyczacego zamiaru PODPISANIA,NIE PODPISANIA(niepotrzebne skreslić)projektu zwanego ACTA.Co więcej,nie poinformowano obywateli,że takowy projekt w ogóle istnieje!Smród jest tym wiekszy,iż dziennikarze,publicyści i ludzie odpowiedzialni za informację publiczną w swoich przekazach kompletnie pomijali zagadnienie ACTA,poświęcając czas antenowy i fora innych mediów na "wałkowanie"trzeciorzędnych,dogorywających tematów,łacznie z ustawą lekową,która nie wiedzieć czemu(?) zajmowała pierwsze miejsce w informacjach ostatniego tygodnia, określanych jako"news"dnia.Dodać jeszcze należy,że ACTA nie dotyczy np.ilości wywożonego nawozu na pola,ale dotyczy fundamentalnego dla demokracji zagadnienia ,jakim jest wolność słowa i nieograniczony dostep do informacji!Ośmiele sie wysnuć przypuszczenie,że po wydarzeniach z dnia wczorajszego,wiarygodność partii rzadzacej z Tuskiem na czele(premier pomijam)uplasują sie na poziomie,jaki reprezentuje cały sejm obecnej kadencji.tj na poziomie ZERO.Jest to odpowiednie miejsce dla ludzi,którzy nie chcą,nie mogą,nie potrafią rozmawiać o demokracji z Narodem,który dał im mandat zaufania(a nie mineło jeszcze pół roku...co dalej?)
~konio~`

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Wojciech Arciszewski
 • @Wojciech Arciszewski
 • 23.01.2012 00:01

Za Panem G.Winkiem D
dodam jeszcze,że egzekwowanie "prawa"w myśl postanowień ACTA bedzie odbywało się...uwaga...nie w skutek orzeczenia sądu ale urzędników,którzy -i tu najlepsze-nie bedą ponosili żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody wyrządzone osobom przez niech wskazanym.Znając pomysłowość polskich urzędników i ich "inwencję twórczą" w interpretowaniu prawa,będzie tu niezły bajzel,a Pan,pewnego dnia próbując wejść na stronę W24 dowie się,że strona została zamknieta,ponieważ ktoś w myśl postanowień zawartych w ACTA,upomniał się o swoje prawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Wojciech Arciszewski - ja przeczytałem całość. Ogólnie jest to umowa stawiająca posiadaczy praw autorskich (nie tylko na multimedia ale również na całą resztę) wyżej niż rządy różnych państw. Zgodnie z ACTA rządy mają robić to czego posiadacze praw autorskich od nich oczekują mając całkowicie w nosie dobro obywateli.
A oczekiwania są takie, że każda wskazana przez owych posiadaczy osoba automatycznie zostaje przestępcą, kopie albo towary tylko przypominające w jakimś tam stopniu towar autentyczny mają zostać natychmiast skonfiskowane i zniszczone, sprzęt użyty do wyprodukowania to samo. Właściciel ma m.in. wypłacić odszkodowanie poszkodowanemu przy czym owo odszkodowanie wyliczane jest na podstawie domniemanych strat.
Do kompletu rząd danego państwa powinien zastosować kary grzywny i więzienia w "wymiarze skutecznym by zniechęcić do powtarzania". - To tak w skrócie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

kompromitacja «narażenie siebie lub kogoś innego na wstyd, śmieszność lub utratę dobrej opinii»
Słonik PWN

Nie wiem co jest takiego w tym słowie, ale za to myślę, że doskonale pasuje do tego, co chciałam przekazać.


Co do samego ACTA muszę przyznać, że nie zapoznałam się z projektem w całości. Ale też nie tego dotyczyły moje rozważania. Bardziej zainteresował mnie ten cały ruch w sieci, spowodowany zarówno samym kontrowersyjnym planem, jak i nie mniej kontrowersyjną metodą wprowadzenia go.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kompromitacja ....co takiego jest w tym słowie, że tak chętnie się go ostatnio używa, w różnym kontekście.

Czy ktoś wie, o co tak naprawdę w ACTA chodzi, czy ktoś przeczytał projekt OD POCZĄTKU DO KOŃCA ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Marek Chorążewicz
 • @Marek Chorążewicz
 • 22.01.2012 21:35

Polska polityka udowadnia,że demokracja jest jedynie narzędziem,a nie celem.Instrumentalnie traktuje się sytuację na Węgrzech,gdzie sądownictwo zostało pozbawione niezależności,gospodarka podlega centralizacji,a prawa obywatelski zostały ograniczone poprzez zniesienie ochrony danych osobowych.Jeżeli ekipa Tuska mówi,iż Węgry nadal są państwem demokratycznym,to co czeka Polskę pod rządami ludzi,którzy przedkładają własną międzynarodowa polityczną karierę nad wartość demokracji?Polska,jako prekursor przemian systemowych w Europie ma obowiazek bronic tej wartości!W czym innym możemy przewodzić i dawać przykład jak nie w obronie praw i przywilejów obywateli Eurpy?!
~konio~`

Komentarz został ukrytyrozwiń

@konio
A nie wdać podobieństwa z ustawą refundacyjną?
To nie ignorancja, lecz arogancja. Słowo "demokracja" była tylko odmieniana przez wszystkie przypadki w czasach wyborów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ konio, też tak to widzę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.