Facebook Google+ Twitter

Adam Falkowski i jego mała ojczyzna. Wernisaż wystawy "Podlasie. Lubię to!"

Adam Falkowski - fotograf Podlasia, swojej małej ojczyzny, w której szuka spokoju i równowagi, jaką dają wsie i małe miasteczka. Jak na jego zdjęciach przeplata się sacrum i profanum można będzie zobaczyć na wernisażu wystawy "Podlasie. Lubię to" w warszawskiej Starej Drukarni. Wiadomości24.pl są patronem medialnym wystawy.

 / Fot. plakatAdam Falkowski jest fotografem swojej małej ojczyzny – Podlasia. Zdecydowanie częściej skupia się na prowincji niż mieście, szuka spokoju i równowagi małych wsi i miasteczek oraz ich odwiecznych duchowych sanktuariów– kościołów, cerkwi, przydrożnych krzyży.

Jego fotografie podkreślają wielokulturowość charakterystyczną dla tego regionu od wieków. W galerii obejrzymy nie tylko kościoły katolickie i prawosławne cerkwie, ale też synagogi, meczety, kapliczki i cmentarze. Pomimo młodego wieku fotograf posiada fotograficzną dojrzałość i doświadczenie. Jego zdjęcia są doskonale skadrowane, wyważone, wykonane bez pośpiechu, tak jakby naciśnięcie spustu migawki było częścią monumentalnego nastroju świętości i odwiecznego spokoju trwania.

Autor nie skupia się jedynie na dokumentowaniu architektury. Stara się ją umieszczać w szerszym kontekście krajobrazowym i kulturowym – wszak budynek jest jedynie częścią większej całości – wtopiony w otaczające go drewniane płoty, zabłocone bezdroża a nawet w pszczelarskie ule. Te detale wciąż toczącego się, codziennego życia dopełniają klimatu fotografowanego miejsca. Zarówno sacrum jak i profanum są tu ważne, dopiero ich współistnienie nadaje właściwą perspektywę oglądanemu światu, pozwala pełniej odczuć jego klimat. Pośród zdjęć krajobrazu i architektury autor znajduje miejsce również dla człowieka. Mieszkańców tej krainy uwiecznia zarówno podczas codziennych zajęć jak i podczas cyklicznych uroczystości religijnych i świąt. Ich życie wpisane w otaczający krajobraz toczy się w odwiecznym rytmie zmieniających się pór roku i celebrowaniu kościelnego kalendarza.

"Podlasie/ Lubię to!"
Wernisaż wystawy Adama Falkowskiego
Kurator wystawy - Tomek Staszewski
Stara Drukarnia, Warszawa
ul. Ogrodowa 31/35
23 listopada, godzina 17

link do wydarzenia

Podczas wernisażu zaplanowano konkurs, na który pytania przygotował autor i on też wyłoni zwycięzców. O nagrody zatroszczyły się firmy Kikkoman i Tabasco.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Tomku, życzę wrażliwości i pozytywnego nastawienia do do odmienności, docenienia obiektywizmu, bo widać z tego materiału, że jest to możliwe.
Chyba że jest możliwe tylko, gdy jesteś kuratorem.
Warto wyjść z mroku.
Z okazji świąt wielu jasnych uczuć!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już po wernisażu!
Publiczność dopisała wybitnie. Autor wykazał się wyjątkową gościnnością i wiedzą o swoim regionie.
Odbyła się nawet mini wycieczka z Adamem, jako przewodnikiem po kolejnych kadrach. Odwiedzający byli bardzo zadowoleni. Zachwytom nie było końca.
Jeszcze raz dziękuję za przybycie. Czekam teraz na zdjęcia od uczestników imprezy. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję, że relacje, ze zdjęciami objawi nam jakiś reporter w24 :0).
Wszystkich oczywiście serdecznie, jeszcze raz zapraszam.
Adam to bardzo ciekawy człowiek, warto się z nim spotkać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czekamy na relację kustosza z wernisażu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście wszystkich serdecznie zapraszam :)

Podczas dni galeryjnych 23- 24 listopada 2013 r. będzie wystawione płótno na sztaludze i olejne farby.
Każdy uczestnik naszego spotkania będzie mógł odcisnąć piętno na polskiej sztuce, czyli wziąć pędzle i sztalugę w swoje ręce!

Powstałe, zbiorowe dzieło przekażemy na jakiś szczytny cel, aby zostało zlicytowane.

Przybywajcie więc!
Sztuka na Was czeka !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.