Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20066 miejsce

Adam Haupt. Architekt z lilijką w życiorysie

Znany architekt, autor m.in. pomnika na Westerplatte, w 1939 roku z harcerzami bronił Lwowa przed armią sowiecką. Później wykonywał zadania dla kontrwywiadu Armii Krajowej, a u schyłku wojny był w grupie likwidacyjnej AK.

Prof. Adam Haupt / Fot. Ze zbiorów autoraDo mieszkania państwa Haupt przed laty trafiłem przypadkiem. Skierowano mnie do nich, aby pomogli mi w ustaleniu kilku faktów. Niestety, nie pomogli. Ale podczas rozmowy szybko się okazało, że mamy zbliżone zainteresowania. Pani Sława pochodziła z patriotycznej rodziny na Litwie. Jej brat, Zbigniew Skłodowski, zakładał w Kownie drużyny harcerskie, a w czasie wojny został mianowany komendantem Szarych Szeregów na Litwie. W 1942 roku został aresztowany przez Gestapo i rozstrzelany w Ponarach. Natomiast siostra, Kalina, po wojnie została uznanym etnografem. Wcześniej, w pierwszych miesiącach wojny, całe rodzeństwo - jak na harcerzy przystało - organizowało pomoc dla uchodźców z Polski. Następnie starsza dwójka wstąpiła do konspiracji. Kalina była łączniczką w Armii Krajowej.

Równie ciekawie przedstawiają się wojenne losy pana Adama. Opowiadał jak z bratem, obaj należeli do harcerstwa we Lwowie, we wrześniu 1939 roku zwalczali ukraińskich sabotażystów i dywersantów, a później próbowali powstrzymać armię sowiecka przed wejściem do miasta. Później była konspiracja. Należał do grupy kontrwywiadu Armii Krajowej. Komórka ta była mocno zakonspirowana, pan Adam znał osobiście tylko łączniczkę, natomiast pseudonimy łączniczki i przełożonego. Po wojnie bez trudu uznano jego kombatanctwo z powodu obrony Lwowa, ale ambicje wymagały by udokumentowano swoja działalność w kontrwywiadzie. Niestety, pomimo wielu dociekań, szukania śladów w archiwach londyńskich, nie odnaleziono żadnego dokumentu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ponadto, cykl "z lilijką w życiorysie" nie jest o kombatantach lecz o harcerzach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ma Pan rację, Panie Andrzeju, że im dalej od wojny, to kombatantów powinno ubywać. Natomiast nie mogę się zgodzić z tym, że kombatantów przybywa. No, chyba że Ci z wojny irackiej lub afgańskiej (ew. wojny polsko-jaruzelskiej). Kombatantem się jest lub nie, bez względu czy posiada stosowny papierek czy nie. Tak jak z chorobą, jest się chorym zanim lekarz to stwierdzi :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, nie ja określam status kombatanta, więc na siłę nie muszę tego robić. Kompetentne gremia uznały kombatanctwo Adama Haupt za sam wrzesień 1939.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.