Facebook Google+ Twitter

Adam Jarubas wśród ostrowieckich przedsiębiorców

Kandydat na Prezydenta RP, Adam Jarubas, spotkał się we wtorek z przedsiębiorcami regionu ostrowieckiego. Głównym tematem spotkania było nowe prawo działalności gospodarczej, które przygotowało Ministerstwo Gospodarki.

Od lewej: Arkadiusz Bąk (Wiceminister Gospodarki), Kazimierz Kotowski (członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego) i Adam Jarubas (Marszałek Województwa Świętokrzyskiego). / Fot. Krzysztof KrzakGospodarzem spotkania, które odbyło się w auli Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim był wiceminister gospodarki, rodowity ostrowczanin, Arkadiusz Bąk. Nadrzędnym celem zaś było zmniejszenie dystansu między lokalnymi przedsiębiorcami a poczynaniami Ministerstwa Gospodarki kierowanym przez Janusza Piechocińskiego. Przygotowało ono ustawę "Prawo działalności gospodarczej", które niebawem trafi pod obrady Rady Ministrów. - To swoista konstytucja gospodarcza, która powstawała między innymi w oparciu o rozmowy z ostrowieckimi przedsiębiorcami - mówił Wiceminister Gospodarki, Arkadiusz Bąk dziennikarzom na chwilę przed rozpoczęciem spotkania. - Nawoływali oni często do powrotu do ustaw Wilczka (ministra przemysłu w rządzie Mieczysława Rakowskiego w latach 1988 - 1989 - przyp. KK). I to spowodowało, że wicepremier Piechociński napisał nową ustawę. Nie wywraca ona porządku prawnego, natomiast kodyfikuje orzecznictwo i oddziela przepisy kodyfikacyjne od przepisów rejestrowych, które się zmieniają.

Wicemister Arkadiusz Bąk podkreślał, że nie wszystkie postulaty zgłaszane przez ludzi biznesu udało się zawrzeć w nowejWiceminister Gospodarki, Arkadiusz Bąk, przybliża dziennikarzom założenia nowego prawa o działalności gospodarczej. / Fot. Krzysztof Krzak ustawie (jednym z nich jest postulat obniżenia kosztów pracy), a zatem obecne procedowanie nie zamyka drogi do dalszych rozmów z przedsiębiorcami z udziałem także innych ministrów, na przykład Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Za równie istotne jak finansowe, minister Bąk uznał problemy natury prawnej, z którymi borykają się rodzimi przedsiębiorcy: częste zmiany w prawie, brak jasnych reguł, na których można się oprzeć w kontaktach z administracją. Nowa ustawa zmienia ten stan rzeczy. Miała ona ona dużo przeciwników wśród przedstawicieli administracji, którzy zgłosili około 300 uwag, z których dwie zostały do rozstrzygnięcia. - Rewolucyjne zmiany wprowadzane nową ustawą streścić można w stwierdzeniu: przedsiębiorca ma prawa - mówił w Ostrowcu Świętokrzyskim Wiceminister Gospodarki, Arkadiusz Bąk. - Został on w nowych przepisach zrównany z administracją. Do tej pory miał on prawa, natomiast nie miał prostego "zaczepienia" w ustawie, żeby się w prosty sposób odwołać do jakiegoś przepisu. Administracja pisała przepisy głównie dla siebie, nie dla przedsiębiorcy. Jedną z ciekawszych zasad, które mają obowiązywać, a odwołujących się do "ustawy Wilczka" jest ta, która mówi, że co nie jest prawnie zabronione, jest dozwolone. Dopóki nie masz zakazu, możesz działać bez zezwolenia.Na spotkaniu z kandydatem na Prezydenta RP, Adamem Jarubasem. / Fot. Krzysztof Krzak

Przygotowane przez MG przepisy mają najwyższy priorytet w Parlamencie i jest szansa, że wejdą one w życie jeszcze przed końcem obecnej kadencji, prawdopodobnie przed lipcem. Do tego czasu będą mieli szansę zapoznać się z nimi najbardziej zainteresowani, czyli właściciele przedsiębiorstw oraz włodarze miast i gmin, którzy licznie przybyli z Prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosławem Górczyńskim na czele, na spotkanie z wiceministrem Bąkiem i Adamem Jarubasem, kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego na Prezydenta RP, Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego. Ten ostatni pozytywnie odniósł się do przygotowanych zmian w przepisach gospodarczych i choć zdaje sobie sprawę, że choć prezydent to nie premier, to przecież ma możliwości, aby uczestniczyć w procesie kształtowania prawa i powinien zwracać uwagę na jego jakość. Wyraził też przekonanie, że Ostrowiec Świętokrzyski powinien być jeszcze bardziej dynamicznie rozwijającym się subregionem województwa świętokrzyskiego. - Ważne jest, by rozwijały się mikro -, małe i średnie przedsiębiorstwa nie tylko Adam Jarubas podczas spotkania z przedsiębiorcami w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzakze środków unijnych - mówił Adam Jarubas. - Temu służy kodeks dobrych praktyk między administracją a przedsiębiorcami, uproszczenia, ułatwienia, zachęty także w zakresie ZUS-u i przepisów skarbowych. Państwo ma w swoim zakresie możliwość kreowania warunków między innym poprzez strefy gospodarcze, uproszczenie przepisów. Mam nadzieję, że duża grupa tych, którzy wyjechali z kraju, wróci do Polski, jeśli prawo będzie jeszcze bardziej przyjazne, a ludzie przedsiębiorczy będą mogli mniej czasu poświęcać papierologii. Trzeba tworzyć większą przestrzeń dla firm rodzinnych, rzemieślniczych.

Pytany o plany kampanijne Adam Jarubas powiedział, iż nie planuje jakichś specjalnych "fajerwerków", bo te codziennie zapewniają politycy w Sejmie. Weźmie natomiast udział w debacie prezydenckiej 5 maja br. Swoją kampanię zakończy 8 maja w Kielcach, stolicy Województwa Świętokrzyskiego, którego marszałkiem jest od 2006 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Gdyby PSL zajmowało się pieniążkami obywateli jak własnymi oszczędnościami, to poparcie elektoratu mieniłoby się w jaśniejszych barwach, choćby plakatówkami "made in China."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trawa bardziej zielona , niebo bardziej błękitne, słonce bardziej słoneczne. W epoce photoshopa nie ma rzeczy niemożliwych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście chodzi o urzędującego prezentysta. Niema to jak sprawdzony kandydat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że malowane trawniki na wizytach prezydenta są zawsze ciekawsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Umiarkowane sondaże kandydatowi PSL na prezydenta dają 80% poparcia na rodzimej ziemi świętokrzyskiej . Optymistyczne wskazują, że poparcie może przekroczyć nawet 100%.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie napisana relacja ze spotkania.
W bardzo jasny sposób zostały przedstawione zasady wynikające z Ustawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.