Facebook Google+ Twitter

Adam Lipiński tuż po Teraz My: Zapaliła się czerwona lampka

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-09-28 12:28

Rozmowa z Adamem Lipińskim, wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości, przeprowadzona we wtorek o godzinie 23.06, tuż po programie „Teraz my”

fot. Magda KołodzińskaObiecywał Pan Renacie Beger stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i stanowiska dla jej ludzi w terenie w zamian za opuszczenie przez nią Samoobrony i poparcie rządu. Dlaczego?
– Pani Beger kilka dni temu wysłała mi sygnał, że chciałaby porozmawiać o poparciu dla rządu PiS-u. My oczywiście jesteśmy zainteresowani tym, żeby taka większość powstała. Gdy się spotkaliśmy, powiedziała, że owszem, może przejść na stronę rządu, ale drogo sprzeda swoją skórę. Postawiła warunki, takie jak stanowisko sekretarza stanu i przejście do PiS-u. Jak powiedziała o tym przejściu do PiS-u, to zapaliła mi się czerwona lampka. Powiedziałem jej, że według mnie jeśli ona i grupa innych posłów stworzą odrębny klub i poprą rząd, to powinna partycypować w rządach. Ale dodałem, że wszystko to musi zaakceptować premier Kaczyński. On uznał, że osoba z opinią, jaką ma pani Renata Beger, nie powinna dostać tak ważnego stanowiska.

A co z propozycją, żeby Sejm płacił za weksle posłów Samoobrony, którzy będą chcieli odejść z klubu?
– Powiedziałem tylko, że moim zdaniem powinien się pojawić fundusz gwarantujący zabezpieczenie dla tych posłów do czasu, gdy sąd przyzna im rację.

Zdaniem polityków, którzy byli w studiu TVN, np. Bronisława Komorowskiego, takie działania to korupcja polityczna i należy powołać komisję śledczą do zbadania tej sprawy.
– Największą korupcją polityczną było oferowanie przez PiS Platformie Obywatelskiej rok temu połowy ministerstw w rządzie.

Czyli nie nazwałby Pan propozycji objęcia stanowiska sekretarza stanu w zamian za poparcie rządu korupcją polityczną?
– Uważałem i nadal uważam, że jeśli jakaś grupa posłów popiera rząd, to powinna partycypować w sprawowaniu władzy. Premier się zgodził ze mną co do zasady, nie zgodził się jednak, żeby do rządu weszły akurat te osoby, w tym także pani Beger.

Jednak w nagraniach przedstawionych przez autorów programu „Teraz my” proponował Pan konkretne korzyści i gwarancje majątkowe z pieniędzy Sejmu...
– To wszystko jest totalnie nadmuchane. Proszę pamiętać, że to była rozmowa prywatna i że w takich warunkach używa się innego języka i innych sformułowań. Namawiałem i dalej będę namawiał posłów Samoobrony do poparcia tego rządu.

Adam Lipiński:
Absolwent II LO w Legnicy i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Związany z NSZZ „Solidarność”. W 1989 był jednym z założycieli stowarzyszenia Centrum Demokratyczne i członkiem Komitetu Obywatelskiego we Wrocławiu. Organizował struktury Porozumienia Centrum na Dolnym Śląsku, w latach 1991-93 z ramienia tej partii zasiadał w Sejmie. Podobną rolę odegrał w tworzeniu PiS-u. Redaktor i wydawca pisma „Nowe Państwo”, pełni funkcję wiceprezesa PiS-u. Obecnie szef gabinetu politycznego premiera.

Bartłomiej Knapik - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.