Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13177 miejsce

Adam Małysz - historia kariery skoczka z Wisły cz.2

W pierwszym cyklu historii kariery Adama Małysza zatrzymaliśmy się na trudnym okresie w jego życiu, w którym zastanawiał się nad zakończeniem przygody ze skokami. Tak się jednak nie stało.

Przełom nastąpił kiedy trenerem kadry został Apoloniusz Tajner. / Fot. Miho Nl, GNU Free Documentation License, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Apoloniusz_Tajner_1_-_WC_Zakopane_-_27-01-2008.JPG Zmiana w nastawieniu Adama do skoków przyszła gdy trenerem kadry został Apoloniusz Tajner. Wraz z pomocą psychologa dr Jana Blecharza i fizjologa Jerzego Żołądzia Adam wrócił do skakania. Wielokrotnie podkreślał jak wiele im zawdzięcza. Eksplozja formy nastąpiła w sezonie 2000/2001. Najpierw zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni. Potem złoty medal na średniej skoczni i srebrny na dużej na mistrzostwach świata w Lahti. W końcu tryumf w klasyfikacji generalnej PŚ i pierwsza Kryształowa Kula. Wszyscy z nadzieją patrzyli na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Salt Lake City. Choć Małysz nie zdobył na nich złota to srebro i brąz spowodowały, że w Polsce zapanowała tzw. Małyszomania.

Polak nie zważając na swoich rywali piął się w górę po szczeblach kariery. Ciężka praca pozwoliła odebrać mu w dwóch kolejnych sezonach drugą i trzecią Kryształową Kulę w swojej karierze. Potem wystąpił na mistrzostwach świata w Val di Fiemme i jako pierwszy skoczek od 29 lat, został mistrzem świata zarówno na średniej jak i na dużej skoczni, ustanawiając na nich rekordy. Adam Małysz z kryształową Kulą / Fot. Szoltys, Creative Commons 3.0 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:2003-Planica-Adam_Małysz-Puchar_Świata.jpg&filetimestamp=200704

Dalej nie było jednak tak kolorowo. Przyszedł mały kryzys. Po trzech udanych sezonach w kolejnym Małysz nie wygrał ani razu. Pecha miał w Salt Lake City, gdzie miał poważny wypadek, który wykluczył go z rywalizacji w ostatnich konkursach. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej był 12. Wkrótce nastąpiła zmiana trenera. Małysz zaczął trenować z Hannu Lepistoe. Okazało się to bardzo dobrym rozwiązaniem. Regularne treningi i ciężka praca z fińskim szkoleniowcem przyniosły oczekiwane owoce. Adam powoli zaczął wracać do dawnej formy. W sezonie 2006/2007 po raz czwarty wywalczył Kryształową Kulę. Zdobył także złoty medal na normalnej skoczni w Sapporo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.