Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7615 miejsce

Adam Małysz - historia kariery skoczka z Wisły, cz. 1

Zakończył się pewien etap w polskim sporcie. Adam Małysz zapowiedział zakończenie kariery. Jak zaczęła się jego przygoda ze sportem? Co sprawiło, że tak długo był na szczycie? Zapraszam na pierwszy odcinek z cyklu o karierze mistrza.

Adam Małysz / Fot. Tadeusz Mieczyński, Creative Commons 3.0 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Adam_Małysz_-_Engelberg_2006.jpg&filetimestamp=20070304233 grudnia 1977 roku w Wiśle na świat przyszedł jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich sportowców - Adam Małysz. Od małego miał wpajaną miłość do sportu. Jego dziadek miał skocznię narciarską. Najlepsi zawodnicy uzyskiwali na niej odległość 50 metrów. Ojciec Adama był kierowcą w klubie sportowym Wisła. Także wujek Małysza - Jan Szturc związany był ze skokami. Sam był utalentowanym skoczkiem. Po zakończeniu kariery zajmował się trenowaniem młodych chłopców na skoczni. Swój pierwszy skok Małysz oddał jako sześciolatek. Po wybiciu z progu wypadł z butów i wylądował na stopach. Potem było już tylko lepiej.

Oddaj hołd Małyszowi. Zapuść Adamowe wąsy!

Przez cały okres nauki w szkole podstawowej Adam trenował kombinację norweską. Gdy tylko pozwalał mu na to czas grał także w piłkę nożną. Na skoczni wyróżniał się od innych młodych chłopców, którzy marzyli o wielkiej sportowej karierze. Ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową w Ustroniu i zdobył zawód blacharza-dekarza. Los sprawił, że zamiast zajmować się blacharką Małysz zajął się skakaniem. Choć na początku nie trafił na skocznię.

Adam Małysz zakończył karierę. / Fot. PAP/Grzegorz MomotNajpierw ćwiczył kombinację norweską. W wieku 15 lat zadebiutował wraz ze swoim późniejszym trenerem Łukaszem Kruczkiem w Pucharze Świata. Zajął jednak odległe miejsce. Sportowy świat usłyszał o nim w 1994 roku. Wtedy to jako junior wywalczył mistrzostwo kraju seniorów w skokach na średniej i wicemistrzostwo na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Zdobył także wicemistrzostwo w gronie juniorów w kombinacji. W związku z tymi osiągnięciami i swoją posturą jego pierwszy trener Jan Szturc zadecydował, że Adam powinien zająć się wyłącznie skokami. Tak też się stało.

14 czerwca 1997 roku ożenił się z Izabelą Polok / Fot. Szoltys, Creatice Commons 3.0 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Izabela_i_Adam_Ma%C5%82ysz.jpg&filetimestamp=20070406144742W tym samym roku trafił do kadry narodowej prowadzonej przez czeskiego szkoleniowca Pavla Mikeskę. W Pucharze Świata zadebiutował 4 stycznia 1995 roku na Bergisel w Innsbrucku. Zajął wtedy bardzo wysokie 17. miejsce. Dobrze spisał się także na mistrzostwach świata w kanadyjskim Thunder Bay zajmując 11. i 10. miejsce. W łącznej klasyfikacji sezonu uplasował się wtedy na 51. miejscu zdobywając 40 punktów.

Pasmo sukcesów rozpoczęło się w 1996 roku. Drugie miejsce w zawodach Pucharu Świata w Iron Mountain, oraz w Falun. Trzecia pozycja w Lahti. Kibice zaczęli przyzwyczajać się do sukcesów skoczka z Wisły. 16 marca 1996 roku zwyciężył w zawodach w Holmenkollen. Ostatecznie zajął siódmą pozycją w sezonie.Potem nadszedł rok 1997, w którym wiele się zmieniło. Adam wziął ślub z Izabelą Polok. Kilka miesięcy później na świat przyszła Karolina. Adam oddał się rodzinnym obowiązkom, a skoki zeszły na dalszy plan. Brakowało dawnego błysku. Już wtedy myślał, że nic się nie zmieni i będzie musiał zakończyć karierę.

Już wkrótce druga część cyklu opowiadającego o karierze Adama Małysza.

Opracowano na podstawie Przeglądu Sportowego oraz Wikipedii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Adam Małysz osiągnał tak wiele w historii sportów zimowych , czego,nie udało się nikomu osiagnąć.
Pomimo tak ogromnego sukcesu, pozostał skromnym, bezpretensjonalnym, pełnym sympatii dla ludzi "orłem " z Wisły.Jest WIELKI i chwała Mu za to!dziękujemy za tyle niezapomnianych emocji!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adaś w historii sportu zapisał się "złotymi zgłoskami". Przyjemnie było słuchać "Mazurka Dąbrowskiego", gdy stawał na najwyższym podium. Miło jest także że mamy godnego następcę Adama - Kamila Stocha.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Adam za wszystko!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.