Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3291 miejsce

ADHD? W Lublinie nie jesteś już sam. Jest "Integro"

ADHD, to nadruchliwość, impulsywność i zaburzenia koncentracji uwagi. A przynajmniej dwa z tych zachowań. Do niedawna przeciętny Polak niewiele wiedział o tym zaburzeniu neurologicznym. Na szczęście powstają kolejne poradnie specjalistyczne

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi (Attention Deficyt Hyperactivity Disorder - ADHD) już w 1902 roku badał prof. Still. Także dzięki takim inicjatywom o ADHD możemy dzisiaj mieć pełniejszy obraz i szerszą Wejście do CDT Integro w Lublinie / Fot. Andrzej Morozwiedzę. I chociaż od tamtego czasu zmieniła się terminologia, bo swego czasu choćby w Polsce nazywano to zaburzenie minimalną dysfunkcją mózgu i zmieniły się metody terapii – to problem pozostał ten sam: dziecko (osoba) z ADHD nie kontroluje swoich zachowań, jest impulsywne, bardzo ruchliwe i ma znaczne zaburzenia uwagi. Co prawda bywa tak, że któryś ze „składników” zaburzenia nie współwystępuje u pacjenta, ale dzisiejsza wiedza medyczna (neurologia i psychiatria) oraz psychologiczna i na to znalazła rozwiązanie.

ADHD poszeregowano i nazwano jego podtypy, co w efekcie znacznie ułatwia zdiagnozowanie i terapię dziecka. Ze znakomitej pozycji autorstwa Hallowella i Rateya „W świecie ADHD” możemy pozyskać informacje zarówno o samym zaburzeniu, jak również śledzić podejmowane przez nich działania diagnostyczne i terapeutyczne. Ta jedna z coraz większej rodziny książek o tym tajemniczym do lat osiemdziesiątych zaburzeniu doczekała się w ostatnich latach również polskich odpowiedników. Ich autorami są szeroko znani w Polsce specjaliści prof. Wolańczyk, dr. Pisula, Kołakowski i Skotnicka, którzy znakomicie przybliżyli rodzicom i nauczycielom w naszym kraju zagadnienia związane z tą chorobą. W „ADHD – zespół nadpobudliwości psychoruchowej”. Ostatnie lata to również wysyp prac licencjackich i magisterskich na ten temat. Nie bez znaczenia jest także fakt, że w coraz większej ilości polskich miast można uzyskać pomoc nie tylko w specjalistycznych placówkach medycznych i psychologicznych, ale także w stowarzyszeniach, zakładanych przeważnie przez rodziców dzieci z ADHD.

Część literatury tematu dostępnej w Polsce / Fot. Andrzej MorozLublin na polskiej mapie ADHD znalazł się nie tylko dlatego, że funkcjonuje tutaj jeden z największych w Polsce szpitali neuropsychiatrycznych, ale również dlatego, że to właśnie tutaj powstała jedna z pierwszych w kraju grup wsparcia dla rodziców dzieci z tym zaburzeniem. Powstałe w styczniu 2002 roku Stowarzyszenie TOWER w lutym 2005 roku zorganizowało ogólnopolski zjazd przedstawicieli inicjatyw na rzecz ADHD. Efektem tego spotkania, które odbyło się w „Świetlicy Pod Czwórką” było utworzenie największego dziś w polskim internecie tematycznego portalu oraz powołanie do życia Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji i Inicjatyw ADHD.org.pl. To również z Lublina wyszła inicjatywa Dnia Solidarności Społecznej, którego trzy edycje (w latach 2006 – 2008) poświęcone były temu zaburzeniu, a głównie walce z przepisami utrudniającymi dostęp do nowoczesnych leków refundowanych przez państwo i nieznajomości problematyki ADHD w społeczeństwie. Nie bez znaczenia jest fakt, że lubelskie stowarzyszenie nie działało w pojedynkę. Na Śląsku, w Małopolsce, na Wybrzeżu, w Warszawie, a niedługo potem w Tarnowie, Rzeszowie, Radomiu i wielu innych miastach Polski rodziły się nowe organizacje i inicjatywy, które uzupełniały bladą dotąd mapę aktywnych ośrodków pozamedycznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Maria
 • Maria
 • 14.09.2012 12:27

Niestety INTEGRO już nie działa :( Chyba nie udało się utrzymać finansowo poradni. Stowarzyszenie jednak nadal prowadzi pomoc dzieciom z ADHD. Można napisać z prośbą o poradę na wiadomosc@onet.eu Sprawdziłam - odpowiadają na kontakt.

Komentarz został ukrytyrozwiń
K.S.
 • K.S.
 • 17.04.2011 10:40

Warto wiedzieć :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Justyna z Lublina
 • Justyna z Lublina
 • 17.04.2011 09:19

Super informacja! Dzięki! Te publiczne (ale i niepubliczne) poradnie jedynie diagnozują. Wreszcie ktoś pomyślał i o terapii i o szkoleniu w jednym miejscu! Nie podaliście jednak stronki tej poradni. Podaję, jeśli można: www.poradnia-lublin.pl Myślę, że rodzice z dziećmi z ADHD śmiało mogą z tego skorzystać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna inicjatywa !!! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anka
 • Anka
 • 16.04.2011 19:30

Centrum Integro, ul. Bohaterów Monte Cassino 55. To adres tej poradni. To jakieś 150 metrów od kościoła kapucynów na Poczekajce, idąc do Wojciechowskiej po lewej stronie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ojciec ADHD-ka
 • Ojciec ADHD-ka
 • 16.04.2011 19:11

Brawo! I mam nadzieję, że znajdę to centrum Integro. Szkoda, że nie ma adresu, ale jakoś znajdę! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Barbara z Lublina
 • Barbara z Lublina
 • 16.04.2011 18:48

Dzięki za ten artykuł! Zdiagnozowanie ADHD rzeczywiście w naszym mieście już nie jest problemem. A oferta Integro jest baaaardzo nam, rodzicom potrzebna. Pamiętam,kiedy zaczynał Pan w naszym województwie kampanię informacyjną o ADHD - nikt tego wcześniej nie robił. Potem była grupa wsparcia, pierwsza w województwie. Dzisiaj jest Centrum Integro. My rodzice znamy cenę tych działań. To jest bezcenne! Dzięki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.