Facebook Google+ Twitter

Administracja zatrudni niepełnosprawnego - fikcja będzie trwać

Osoby niepełnosprawne będą zatrudniane w pierwszej kolejności przy naborze do administracji publicznej. Jedni twierdzą, że to niezgodne z prawem, a inni, że to dozwolona dyskryminacja.

Praca w urzędzie. / Fot. Arkadiusz Ławrywianiec Dziennik ZachodniSejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny wprowadziła autopoprawkę do swojego projektu zmiany ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej i ustawy o pracownikach samorządowych, która przewiduje, że przy ubieganiu się o wakat na urzędnika państwowego osoba niepełnosprawna będzie miała pierwszeństwo przed innymi kandydatami. O sprawie pisała m.in. "Gazeta Prawna" w artykule "Niepełnosprawni szybciej znajdą pracę w urzędach" z 23 lipca 2010.

Propozycja to nowy i jednocześnie stary pomysł na to, aby zwiększyć zatrudnienie niepełnosprawnych. Na początku lipca 2010 roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport obejmujący okres 2005-I półrocze 2009 (włącznie) z którego wynika, że na 46 skontrolowanych urzędów, 91 proc. nie zatrudnia wystarczającej ilości pracowników niepełnosprawnych (czyli min. 6 proc.) i z tego tytułu płaci kary do PFRON. Np. w 2008 roku urzędu zapłaciły 30 mln zł obowiązkowych kar.

Aby zmienić ten stan rzeczy Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zaproponowała, że jeśli wśród pięciu najlepszych kandydatów na urzędnika znajdzie się osoba niepełnosprawna, będzie miała pierwszeństwo w zatrudnieniu. Prawo takie będzie jej przysługiwało, jeśli wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w urzędzie jest niższy niż 6 proc. w miesiącu poprzedzającym podanie ogłoszenia o rekrutacji na dane stanowisko do publicznej wiadomości. Z kolei niepełnosprawny aplikujący na wakat, do dokumentów (CV, list motywacyjny) będzie musiał dołączyć orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Takie podejście do sprawy jest tylko prawem i osoba niepełnosprawna może z niego skorzystać, ale nie musi.

Pojawiły się zarzuty, że propozycje Komisji mogą okazać się niezgodne z Konstytucją i ustawą o służbie cywilnej. Konstytucja mówi o niedyskryminowaniu, a ustawa o służbie cywilnej, że nabór odbywa się na zasadzie otwartości i konkurencyjności. Niestety autopoprawka Komisji nie spełnia tych założeń, ale ta ma nadzieję, że uda się wypracować kompromis.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Chciałem dodać, że zdjęcie w artykule zamieścił redaktor serwisu link - ja zamieszczałem inne, do którego miałem prawo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zdanie moje takie, że osoby niepełnosprawne nie potrzebują aktów prawnych by zajmować pierwsze miejsce konkurując o miejsce pracy (możliwe, że niektórzy niepełnosprawni tego oczekują..). na pewno nie chcą być dyskryminowani ze względu na taką czy inną niepełnosprawnośći. za niepełnosprawnych uważam natomiast ludzi, którzy potrzebują rodzinnych koneksji by pracować w urzędzie. takie sytuacje są krzywdzące zarówno dla niepełnosprawnych jak i pełnosprawnych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.