Facebook Google+ Twitter

Admirał Romuald Waga zasłużony dla Morza

W miniona sobotę odsłonięto gwiazdy Zasłużonych Ludzi Morza na rewskim Cyplu. Jednym z uhonorowanych był admirał Romuald Andrzej Waga.

Uroczystość w Rewie. / Fot. P. Leoniak (MW RP)15 czerwca w Rewie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej byłemu dowódcy Marynarki Wojennej RP admirałowi Romualdowi Andrzejowi Wadze. W Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza odsłonięto gwiazdy Zasłużonych Ludzi Morza, w tym poświęconej admirałowi. W uroczystości z ceremoniałem wojskowym wziął udział dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea.

Admirał R. Waga. / Fot. Materiał MW RPUrodzony w 1936 roku admirał Romuald Andrzej pochodził z Lublina. W 1954 roku rozpoczął studia na Wydziale Pokładowym Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni. Po ukończeniu studiów jako podporucznik marynarki rozpoczął służbę w 3 Brygadzie Kutrów Torpedowych w Gdyni. W karierze oficerskie pełnił różne funkcje, od zastępcy dowódcy kutra torpedowego, poprzez oficera w sztabie brygady do dowódcy flotylli. W latach 1989-1996 dowodził Marynarką Wojenną. Admirałem został w 1995 roku. Rok późnej przeszedł w stan spoczynku. Zmarł w listopadzie 2018 roku.

Uroczystość w Rewie. / Fot. P. Leoniak (MW RP)Odsłonięcia gwiazdy poświęconej swojemu mężowi dokonała wdowa po admirale pani Maria Waga. Ponadto podczas uroczystości Dowódca Marynarki Wojennej za krzewienie pamięci zasług marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego Legionów dla Polski został uhonorowany Orderem Honorowym Związku Piłsudczyków. Wręczono także wyróżnienia dla kompanii i orkiestry reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.