Facebook Google+ Twitter

Adolek Kohn - tańczący z wnukami w Auschwitz

"Życie po to jest, by żyć. Miłość, by z jej źródła pić. Ja siłę mam; Ja siłę mam." Tymi słowy kończy swój przebój sprzed 30 lat Gloria Gaymour.

Adolek Kohn przeżył już 90 lat. A był czas, kiedy nie miał prawa żyć, kiedy "rasa panów" konsekwentnie i metodycznie dążyła do ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.

Urodził się w Praszce, w bogatej rodzinie. Gdy miał sześć lat, zmarł jego ojciec. Matka na nieudanych transakcjach straciła cały majątek. Dorastał w Łodzi u wujka i tam uczęszczał do najlepszego w mieście gimnazjum im. Kopernika. W 1940 roku z rodziną wujka trafił do getta przy ulicy Wrocławskiej. Tam na co dzień doznawał głodu i upokorzeń, widział jak do jednego z transportów zabierano jego ciotkę i wujka.

W 1944 roku Adolek Kohn przybył w bydlęcym wagonie do Auschwitz. Miał szczęście. Dostał nakaz pracy w fabryce części samolotów w Czechach i tam został odesłany.

Po wyzwoleniu poznał Marysię ze Zgierza i poślubił ją. Postanowili wyemigrować, aby- jak to określiła pani Maria - "uciec jak najdalej od tej krwi, łez i wspomnień." Przez Monachium trafili do Australii.

Latem 2009 roku zabrał ze sobą córkę i troje wnuków i przyleciał z nimi do Polski, aby pokazać, gdzie przebywał w latach swojej młodości. Pokazał im w Łodzi teren getta, cmentarz żydowski, stację Radegast. Odżyły bolesne wspomnienia. Bał się wejść do domu, w którym mieszkał przed wojną. Ze strachem zakładał gwiazdę Dawida, o co prosiła go córka Jane Korman. Będąc performerką dała się ona już w Australii poznać, jako autorka kontrowersyjnych projektów. Na przykład na wystawie zatytułowanej "Słodka śmierć" pokazała trumny w stylu Moulin Rouge oraz klipy z przyjęć organizowanych przez jej rodziców.

Jej pobyt w Polsce z ojcem i dziećmi zaowocował projektem "Dancing Auschwitz". Jedna scena ma miejsce przed piecem krematorium. Ubrany w koszulkę z napisem "Survivor"(ocalony) układa palce w literę V. W rytm muzyki "I will survive" Adolek Kohn tańczy z potomkami. Zmienia się sceneria. Tło stanowią bydlęce wagony na stacji Radegast, brama w Auschwitz, krematoria w Dachau.

Jane Korman pierwszy raz pokazała publice"Dancing Auschwitz" w grudniu 2009 roku. Zamieszczony przez autorkę "Dancing Auschwitz" na You Tube stał się projekcją niezwykle popularną i budzi wiele emocji. Dla jednych taniec na zbiorowej mogile to profanacja, inni ten projekt podziwiają, wzruszają się, w tańcu Adolka z rodziną postrzegają odę opiewającą siłę życia. Obecnie film nie jest dostępny na YouTube.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Film można obejrzeć w internecie. N.p. http://fliiby.com/file/888176/c40b5trgyy.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń

A szkoda że niedostępny. <a href="link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.