Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12645 miejsce

Adolf Hitler dostał mandat za nadmierną prędkość. Jechał 55 km/h

W 1931 roku, na blisko dwa lata przed objęciem urzędu kanclerza Niemiec, Adolf Hitler został ukarany mandatem za przekroczenie prędkości na jednej z bawarskich dróg. Incydent mógł mieć związek z samobójczą śmiercią Geli Raubal - siostrzenicy i domniemanej kochanki przyszłego wodza III Rzeszy.

Adolf Hitler / Fot. Josef Gierse/You are free: to share – to copy, distribute and transmit the work; to remix – to adapt the work/WikiCommonsJak donosi w swoim internetowym wydaniu brytyjski dziennik Daily Mail, dzięki ujawnionym dokumentom przechowywanym w bawarskim archiwum, światło dzienne ujrzały nieznane dotąd fakty z życia Adolfa Hitlera.

19 września 1931 roku Mercedes należący do przyszłego wodza III Rzeszy przekroczył dozwoloną prędkność w małej wiosce Baar-Ebenhausen w środkowej Bawarii, na drodze prowadzącej do Monachium. W tamtejszych archiwach zachowała się m.in. raport policjanta o nazwisku Probst, który dokonywał w tym dniu pomiarów prędkości. Jak czytamy w raporcie, "samochód przejechał odległość 200 metrów w 13 sekund, co daje średnią prędkość 55,3 km/h".

Czytaj także: Ukraińska kwatera Hitlera atrakcją turystyczną?


Mercedes Hitlera nie został zatrzymany, a bawarski policjant zanotował jedynie jego numer rejestracyjny (II A-19357), po czym wysłał go do centrali w Monachium w celu zidentyfikowania właściciela. Tym - jak już wiadomo - okazał się być Adolf Hitler, choć nie było pewności, że to właśnie on prowadził tego dnia swój samochód. Tak czy inaczej, trzy dni po incydencie Probst nałożył na Hitlera mandat. Nie zachowało się jednak potwierdzenie jego uiszczenia, więc nie wiemy dziś czy przywódca NSDAP - dążący już wtedy do władzy - zapłacił za popełnione wykroczenie.

Geli Raubal / Fot. Wikimedia Commons/public domainPikanterii sprawie dodaje fakt, że incydent rozegrał się dzień po samobójczej śmierci Geli Raubal - córki przyrodniej siostry Adolfa Hitlera, Angeli Hammitzsch. Natomiast samochód Hitlera pędził właśnie w stronę Monachium, gdzie doszło do tragedii.

Czytaj także -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W latach trzydziestych istniły samochody a więc mandaty chyba też.
Wszystko dobrze świadczy o niemieckich archiwach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawostka. Mam nadzieję, że nie zainspiruje to polityków przy okazji kampanii do wyszukiwania mandatów przeciwnej strony i porównywania ich do Hitlera...

Komentarz został ukrytyrozwiń
ciekawska
  • ciekawska
  • 27.09.2011 09:55

Chciałabym wiedzieć jakie jest przesłanie tego artykułu? Pewnie takie same jak to, że hitler na dwa dni przed objęciem władzy miał biegunkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.