Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1575 miejsce

Adwokat przegrała sprawę. Musi zapłacić milion złotych

Niebagatelną sumę miliona złotych musi zapłacić z własnej kieszeni adwokat, która przegrała sprawę.

"Jeśli sprawa przekraczała kompetencje prawniczki, to nie powinna jej przyjmować" - stwierdził w swoim wyroku Sąd Najwyższy.

Adwokat Alicję L. zaangażowała jedna ze spółek zajmująca się przemysłem metalurgicznym, która w 2003 r. nabyła od banku wierzytelność wobec jednej z hut za niespłacone zobowiązanie, wraz z wekslem na 2 mln zł., zabezpieczającym jego spłatę.

Pozwana mecenas Alicja L. najpierw sporządziła opinię prawną, w której przedstawiła błędną drogę procesową, mającą doprowadzić do uzyskania tej kwoty, a następnie złożyła pozew.

Mimo otrzymania korzystnego dla swojego klienta wyniku w I instancji, II instancja skierowała sprawę do ponownego rozpatrzenia. Okazało się, że mecenas źle wypełniła weksel - jako odbiorcę wskazała nie spółkę, a bank, nie posiadając do tego odpowiedniego upoważnienia. W tej sytuacji spółka cofnęła jej pełnomocnictwo, równocześnie pozywając ją oraz towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym adwokat miała wykupioną polisę na milion złotych, do wyrównania całej kwoty dochodzonej w sprawie, więc ponad 2 milionów złotych.

I choć pełnomocnik pozwanej, adwokat Stanisław Żemojtel, przekonywał, że "(...) adwokat nie jest odpowiedzialny za wynik sprawy, ale dochowanie staranności w świadczeniu usługi", to Michał Kopiczyński, pełnomocnik spółki, replikował: "Pełnomocnik ma prawo do ryzykownych posunięć, ale jego klient musi znać ryzyko i się na nie godzić".

Orzeczenie SN poruszyło środowisko Palestry, wywołując głosy oburzenia, jednak w środowisku coraz częstsze są przypadki ubezpieczeń członków kancelarii indywidualnych, zajmujących się sprawami wielkiej wagi materialnej, na kwoty przekraczające orzeczoną sumę.

Za: Rzeczpospolita Prawo, 19-03-2012

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.