Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8066 miejsce

Adwokat z urzędu. Dobrodziejstwo, czy pańszczyzna?

Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, mogą ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata z urzędu.

Dwa razy znajdowałem się w takiej sytuacji i wystąpiłem o ustanowienie adwokata z urzędu. Pierwszy raz, gdy odwoływałem się od rozwiązania ze mną umowy o pracę i odszkodowanie, drugi gdy występowałem o ustalenie, że żądana ode mnie należność nie istnieje.

W obu przypadkach sąd ustanowił mi adwokata z urzędu. W obu wypadkach Sąd (Izba Adwokacka) podał mi tylko nazwisko i adres adwokata, bez telefonu i godzin przyjęć.

W pierwszym przypadku musiałem wystąpić listownie o spotkanie, na którym jednak okazało się, że adwokat nie miał jeszcze czasu zapoznać się ze sprawą. Zresztą w tym trwającym ponad trzy lata procesie, adwokat wystąpił do sądu z jednym tylko pismem procesowym, do którego podkładkę zresztą sam przygotowałem (chociaż w tym czasie ja wystąpiłem z 4 pismami procesowymi), był osobiście tylko na pierwszej rozprawie, a gdy zaczęło się przesłuchiwanie świadków, przysyłał na rozprawy niezorientowanych w sprawie ludzi, których jedyną czynnością na rozprawach było ręczne spisywanie przebiegu rozprawy. W tej sytuacji pytania świadkom musiałem zadawać sam.

Przez te trzy lata procesu, adwokat nie zapoznał się na tyle ze sprawą, żeby podpowiedzieć mi, że podlegam ochronie z ustawy o związkach zawodowych, jako przewodniczący Rady Nadzorczej, i zakład nie mógł rozwiązać ze mną umowy o pracę, bezpośrednio po ustaniu funkcji. Gdybym sam się tego nie doczytał, ani sąd, ani adwokat nie poinformowaliby mnie o tym. Powołanie się na Ustawę o Związkach zawodowych przyspieszyło działanie sądu i wkrótce zapadł korzystny wyrok. Okazało się, że adwokat z urzędu, ze względu na złożoność sprawy i długotrwałe procedury, wystąpił o wynagrodzenie porównywalne z moim odszkodowaniem.Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

No cóż tak to jest - adwokat z Urzędu zazwyczaj przekazuje sprawę aplikantowi, który akurat u niego robi aplikację i tak naprawdę to zależy - czy trafisz na aplikanta, który ma serce do tej pracy, czy też trafisz na kogoś, kto tylko chce zrobić szybko aplikację a niekoniecznie przy tym uczyć się i drążyć różne meandry prawnicze i kazusy... W swoim , dość bliskim, otoczeniu miałam do czynienia i z jednymi, i z drugimi - jeśli masz szczęście mieć aplikanta, który naprawdę chce temat podrążyć to wykopie dla Ciebie spod ziemii wyroki TK, uzasadnienia Sądu Najwyższego, w przypadku jakichś luk w prawie, czy najdrobniejsze przecinki w np Kodeksie Cywilnym, ale jak trafisz na ten drugi typ - radź sobie sam, co więcej - wymuszaj, by np na rozprawie o coś zapytał a najlepiej pytaj sam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

i tutaj Pani Barbara trafiła w sedno. Kiedyś w biurze u odwokata wyraziłem się podobnie. Pyszni niesamowicie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

to zasadnicza różnica - niezorientowany w sprawie człowiek- bez pełnomocnictwa, a co innego zgodnie z nomenklaturą substytut- najcześciel aplikant adwokacki.
Szczerze mówiąc, wbrew pozorom substyt - aplikant - jest dobrodziejstwem, angażuje się, zależy mu aby się wykazać i błysnąć, gdy tymczasem adwokat ma dość często głowę zaprzątniętą "grubymi sprawami ".

Komentarz został ukrytyrozwiń

"przysyłał na rozprawy niezorientowanych w sprawie ludzi". W orginale było zgodnie z monoklaturą sądową "substytutów".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.