Facebook Google+ Twitter

Adwokatura kościelna w służbie praw człowieka

Artykuł ukazuje zarys historii adwokatury kościelnej oraz dzieje tej ważnej instytucji w Polsce powojennej.

Andrzej Szymański, Uniwersytet Opolski
Adwokatura kościelna w służbie praw człowieka
I
Prawa człowieka to zespół najistotniejszych, powszechnych i niezbywalnych praw przysługujących z natury każdej osobie ludzkiej. Prawa te stoją na straży jej przyrodzonej godności i gwarantują pełny oraz zgodny z powołaniem rozwój w życiu społecznym. Idea praw człowieka to idea na wskroś chrześcijańska- jest zatem rzeczą oczywistą, że jest ona bardzo bliska Kościołowi i jako taka stanowi centralny przedmiot antropologii katolickiej oraz katolickiej nauki społecznej . Wypada jednak powiedzieć, że Kościół do tego przekonania dochodził stopniowo. Np. w roku 1790 papież Pius VI skrytykował francuską Deklarację Praw Człowieka jako szkodliwą i niezgodną z nauką Kościoła.

Problematyka godności osoby ludzkiej i jej podstawowych praw stała się przedmiotem pogłębionej refleksji naukowej wielu myślicieli chrześcijańskich, w tym znawców prawa kanonicznego.

Średniowieczne prawo kościelne zabezpieczało uprawnienie każdego człowieka do obiektywnego wymiaru sprawiedliwości w procesie spornym i karnym. Pomimo zdarzających się nadużyć instytucje prawa procesowego dzięki swej racjonalności wyraźnie odróżniały się od wysoce sformalizowanych norm procesowego prawa świeckiego.

W czasie pierwszych podbojów i kolonizacji Ameryki, gdy pojawiały się pierwsze państwa nowoczesne, przedstawiciele hiszpańskiej szkoły prawniczej XVI w. (Vittoria, Juarez, Las Casas) z całym zdecydowaniem głosili przyrodzone prawo wszystkich ludów do wolności - prawo, które musi być uszanowane przez władców mocarstw kolonialnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.