Facebook Google+ Twitter

Afagnistan: Wielka ofensywa NATO rozpoczęta

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-13 07:49

Dowodzone przez Stany Zjednoczone wojska NATO rozpoczęły pierwszą fazę wielkiej ofensywy w Afganistanie. Jej celem jest przejęcie kontroli nad bastionem talibów - miastem Mardża w prowincji Helmand i jej oczyszczenie z islamskich bojowników.

Ofensywa rozpoczęła się od desantu amerykańskich marines w samej Mardży. Według dostępnych informacji w całej operacji w prowincji Helmand weźmie udział około piętnastu tysięcy żołnierzy. Działania rozpoczęło ponad cztery i pół tysiąca amerykańskich komandosów, kilkuset żołnierzy z tego kraju, a także około półtora tysiąca żołnierzy afgańskich.

To największa ofensywa natowska w Afganistanie od czasu rozpoczęcia operacji sojuszniczej w tym kraju. Przedstawiciele NATO zapewniają, że jest ona skierowana wyłącznie przeciw talibom, a bezpieczeństwo ludności cywilnej jest priorytetem w czasie rozpoczętej właśnie akcji.

Część ludności cywilnej opuściła na wezwanie władz rejon ofensywy, ale według raportów z Mardży talibowie uniemożliwiają opuszczenie miasta. Ekstremiści zgromadzili w Mardży siły liczące około dwóch tysięcy ludzi i zapowiadają walkę o miasto.

W rejonie Mardży zamieszkiwanym przez około 125 tysięcy ludzi znajdują jedne z największych w Afganistanie uprawy maku opiumowego. Są one głównym źródłem dochodów miejscowej ludności, a pieniądze z narkotyków przeznaczane są na zakupy broni przez talibów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.