Facebook Google+ Twitter

Afera Carrier IQ. "To nie jest szkodliwe oprogramowanie"

Zapytaliśmy polskich operatorów czy stosowali oprogramowanie szpiegujące Carrier IQ. Na temat afery wypowiedział się również przedstawiciel firmy Kaspersky Lab, która zajmuje się bezpieczeństwem w internecie.

 / Fot. Rafał GdakZarówno Katarzyna Meller, rzecznik prasowy operatora sieci Plus, jak i Marcin Gruszka z Play stanowczo zaprzeczyli, że ich firmy kiedykolwiek stosowały oprogramowanie Carrier IQ. "Odpowiedź brzmi NIE, nigdy. Nigdy nawet nie testowaliśmy tego oprogramowania więc nie mamy żadnego zdania." - odpowiedział Gruszka na pytanie o stanowisko w sprawie afery.

Wcześniej w podobnym tonie wypowiedzieli się przedstawiciele centrali France Telecom. Odpowiedzi nie udzieliło nam do momentu publikacji artykułu biuro prasowe T-Mobile.

Afera Carrier IQ. 140 mln telefonów szpieguje swoich właścicieli?


Ciekawe stanowisko w sprawie wydała firma Kaspersky Lab. "Zgodnie z informacjami, które posiadamy Carrier IQ nie kradnie ani nie uzyskuje dostępu do żadnych informacji związanych z użytkownikami smartfonów, które mogłyby pozwolić na zidentyfikowanie konkretnych osób. Produkty Kaspersky Lab nie wykrywają Carrier IQ, ponieważ nie jest to szkodliwe oprogramowanie." - wypowiedź Denisa Maslennikowa, starszego analityka szkodliwego oprogramowania w Kaspersky Lab, przekazał nam dyrektor działu prasowego Piotr Kupczyk.

Czy wszystko jest zatem w porządku? Nie do końca. Afera Carrier IQ wchodzi bowiem w kolejną fazę. Sprawą zająć się ma Komisja Europejska. Z kolei w Stanach Zjednoczonych pozwy złożyły w imieniu swoich klientów trzy kancelarie prawne.

KE zbada do jakiego stopnia została naruszona prywatność użytkowników telefonów komórkowych na terenie Unii Europejskiej. Urzędnicy sprawdzą również czy klienci mają świadomość, że w ich smartfonach działa oprogramowanie Carrier IQ.

W Federalnym Sądzie w Wilmington zostały z kolei złożone pozwy przeciwko producentowi Carrier IQ, HTC, Apple, Samsungowi i Motoroli oraz operatorom. Podniesione zostały zarzuty oszustw komputerowych, naruszenia prawa dotyczącego podsłuchów i komunikacji elektronicznej - informuje Internet Zona.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.